(Yale), Stil ve Güvenliği Temel Alan Yeni LINUS® AKILLI KİLİDİ Sundu…

Ev güvenliği uzmanı Yale, tüketicilerine ekstra konfor ve sınıfının en iyi tasarımını sağlayacak motorlu Linus® Akıllı Kilidi duyurdu.

Modern ve sofistike bir tasarımın yanı sıra ilave fonksiyonlar da sunan Linus®, tüm akıllı evler için iyi bir başlangıç noktası. Bu Akıllı Kilit, kullanıcılarına stilden ödün vermeden daha fazla esneklik ve konfor sağlayacak ve akıllı telefonunuzla kontrol edilebilecek.

2018’de IFSEC Global ve ASSA ABLOY tarafından yayınlanan[1] Akıllı Kapı Kilitleri Raporu’na göre, ankete katılanların %96’sı seçim yaparken akıllı kilitlerinin tasarımına ve stiline önem veriyor. Bu geri bildirimi dikkate alan Yale, Linus® çözümünü geliştirirken akıllı evlere yönelik estetik güvenlik çözümleri için artan talebi karşılamayı amaçladı.

Ev güvenliği uzmanı Yale, bunu başarmak için Yale’in kardeş şirketi August’un Kreatif Başkanı ve kurucu ortağı, ayrıca ödüllü endüstriyel tasarım ve marka geliştirme firması Fuseproject’in de kurucusu olan İsviçreli tasarımcı Yves Behar ile ortaklık kurdu. Apple, Hewlett-Packard ve Silicon Graphics gibi müşteriler için ürün kimlikleri geliştirmiş olan Yves, Linus® için günlük yaşamlarında akıllı kilidi kullanacak insanlardan ilham alan şık ve pratik bir tasarım yarattı.

August Kurucu Ortağı ve Kreatif Başkanı Yves Behar açıklamasında şunları söyledi: “Şu an California’da yaşayan bir İsviçreli olarak bu teknolojiyi sonunda Avrupa’ya getirdiğimiz için çok heyecanlıyım. Tüm bu süreç boyunca, Linus®’un kullanıcılara dünyanın her yerinden telefonlarıyla evlerinin güvenliğini sağlama ve evlerini izleyebilme imkânı veren 5 yıldızlı uygulamamızla desteklenen kusursuz işlevsellik ve tasarım dengesine ulaşmasını önceliğimiz haline getirdi.” dedi.

Göz alıcı zımparalı metal kaplaması ve gümüş ya da siyah renk seçenekleriyle tasarlanan akıllı kilit, ilave fonksiyonlar ve kullanım kolaylığı sunarken şık ve modern evlere mükemmel uyum sağlıyor.

Linus®, her evde bulunan giriş kapısına hem işlevsellik hem de stil katıyor. Akıllı Kilit, evde yokken arkadaşlarınızı, ailenizi veya güvendiğiniz bakım çalışanlarını içeri almak gibi gündelik işlerinizi kolaylaştırarak tüketicilere avantaj sağlıyor. Linus® ile kargoyu karşılayamama derdi ortadan kalkıyor, çünkü akıllı kilit, kuryelerin mülke girmesini sağlamak için de kullanılabiliyor.

Artık kapınızın durumunu Yale erişim uygulamasıyla kontrol edebildiğiniz için işe giderken ya da yatarken kapıyı kilitlemeyi unutma derdi de geçmişte kalıyor. Linus®, Yale Connect Wi-Fi Bridge ile birlikte kullanıldığında istediğiniz yerden kapınızı kilitleme ve açma fonksiyonuna da sahip oluyor.

Dijital anahtarlar sayesinde anahtarlarınızı kaybetme veya çaldırma stresi ortadan kalkarken eviniz daha da güvenli hale geliyor. Ziyaretçilere birkaç haftalık, saatlik ya da dakikalık dijital anahtar verebilme imkânı ise ev sahiplerinin evlerine kimlerin girebileceğini kontrol etmesini sağlıyor.  Gündelik dertlere en iyi çözümü sunan Linus®, bir daha asla ceplerinizde anahtar aramak zorunda kalmamanızı sağlıyor.

İçinizin daha rahat etmesi için kapı kapanır kapanmaz ya da kapı kapandıktan belirli bir süre sonra kapının kilitlenmesi için Yale Access uygulaması aracılığıyla otomatik kilit fonksiyonu kurulabiliyor. Uygulamanın coğrafi konum özelliği sayesinde siz kapıya yaklaşırken kapı otomatik olarak açılabiliyor. Artık yoğun bir günde, elleriniz çocuklarla ve market poşetleriyle meşgulken çantanızın dibinde anahtar aramanıza da gerek kalmayacak.

Sesli asistan sayesinde “OK Google, iyi geceler” gibi bir komutla yatağınızdan bile kalkmadan giriş kapısının otomatik olarak kilitlenmesini de sağlayabiliyorsunuz.

Yale EMEA Yönetim Müdürü Kate Clark ise şunları söyledi: “Gündelik hayatlarımızda hiç olmadığı kadar çok konfor ve esneklik arıyoruz. Müşterilerimizin güvenliği ve onlar için en değerli şeyleri korumak, daima Yale’in en önemli amacı oldu. Bu yüzden Linus®’un en ileri korumayı iç rahatlığıyla sunmasını sağlamak, en yüksek önceliğimiz.”

Yale, günümüz dünyasında oldukça fazla talep gören misafir erişimi, eve teslimat ve hizmetlerin girişi gibi benzersiz bir dizi olasılığı hayata geçirme potansiyeli bulunan Linus® ve Yale Access uygulamasını piyasaya sürerek ev güvenliği endüstrisini daha da ileri taşımayı amaçlıyor.

Yale’in 9 Avrupa ülkesinde görüştüğü 900 kişinin %50’si, dışarıdayken evlerine ürün teslim edilebilmesi opsiyonuyla kesinlikle ilgilendiklerini ifade etti. Akıllı kilit kullanıcısı ister tatil için evini kiralayan biri, ister temizlik veya köpek gezdirme hizmeti alan müşteri, ister ailesi ve arkadaşları sık sık ziyarete gelen biri olsun, Linus® Akıllı Kilit hayatını kolaylaştıracak.

Kate Clark açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Linus® ve Yale Access uygulaması sayesinde, eve teslimat, çocuk bakımı ve temizlik gibi ev hizmetleri akıllı ev güvenliği sistemimiz aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Bu sayede müşterilerimiz zamanlarını daha iyi yönetebilecek ve keyif aldıkları şeyleri yapmaya vakit ayırabilecekler. Tek seferlik erişim koduyla paketleriniz evinizin içine bırakılabilirken, Yale İç Mekân Kamerası sayesinde içeri girenleri izleyebileceksiniz.”

En akıllı yazılımlar ve yüksek puanlı Yale Access uygulamasıyla desteklenen Linus®, kullanıcılarının kapılarını uzaktan kilitleyebilmesini ve açabilmesini sağlayacak, DoorSense™ teknolojisi sayesinde kapının açıldığını veya kapandığını haber verecek ve içinizin rahat etmesi için kapınız fiziksel olarak her açılıp kapandığında 7/24 aktivite akışıyla kapınızın önünde gerçekleşen tüm etkinliği izleyebilmenize olanak verecek.

Kullanıcı odaklı bir hizmet sunan akıllı kilit; Amazon Alexa, Google Assistant ve Apple HomeKit gibi lider sesli asistanların yanı sıra Airbnb ve ek bağlantılar sunan web tabanlı bir servis olan IFTTT gibi en iyi ev sahipliği platformlarıyla birlikte çalışarak Yale tüketicilerine kesintisiz bir deneyim yaşatacak.

Yves Behar açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Yedi yıl önce Jason Johnson’la birlikte August’u kurduğumuzdan bu yana hayalim, en iyi akıllı evi tasarlamaktı, ama bu teknolojiyi Avrupalı kullanıcılara sunma fırsatı beklentilerimizi de aştı. İlk günden itibaren anahtarlarla engellenmeyen, ailelerin evlerine güvenle girip çıkabilmesini kolaylaştıran bir akıllı ev tasarlamak istedik. Linus® sayesinde bu hayali gerçeğe dönüştürmeyi sürdürüyoruz. Linus® geliştirilirken tasarım felsefem daima performansı ve dayanıklılığı güvence altına alan, üstün donanım beklentisini karşılayan yüksek kaliteli malzemelerden yana oldu.”


Yale:
Dünyanın en eski uluslararası markalarından biri olan Yale, kilit endüstrisinde en bilinen isimdir. Yale, Amerika’da bir aile şirketi olarak kuruldu. Linus Yale Jr., Dört bin yıl önce eski Mısırlılar tarafından kullanılan bir mekanizmaya dayanan bir kilit geliştirdi. Bu kilit bugün güvenlik endüstrisinde hala en yaygın olarak kullanılan ünlü pimli kilit mekanizmasının icat edilmesini sağladı.

20. yüzyılın başlarında, şirket dünya çapında genişledi ve 12 binden fazla kişiye istihdam sağlamaya başladı. Ağustos 2000’de Yale, ASSA ABLOY Group tarafından satın alındı.

Yale Türkiye:
1942 yılında resmi olarak Türkiye’nin tescilli ilk kilit markası olan Yale, kısa sürede büyük bir pazar payına sahip olmuş ve büyük ölçüde bilinirlik kazanmıştır. 1980 yılında ayrıldığı Türkiye pazarına 2007 yılında yeniden giriş yapan Yale, zengin ürün grupları ile nihai tüketiciye hizmet sunmaktadır.  

ASSA ABLOY:
ASSA ABLOY, kapı açma çözümlerinde dünya lideridir. Güvenlik, konfor ve rahatlık için son kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaya adanmıştır. Kuruluş tarihi olan 1994 yılından bu yana, ASSA ABLOY bölgesel bir şirketten yaklaşık 47 bin çalışanı olan, 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren ve 71 milyar İsveç Kronuna (SEK) yakın satış yapan uluslararası bir gruba dönüşmüştür. Hızla büyüyen elektromekanik güvenlik segmentinde grup; erişim kontrolü, tanımlama teknolojisi, giriş otomasyonu ve otel güvenliği gibi alanlarda lider bir konuma sahiptir.

[1] Akıllı Kapı Kilitleri 2018 raporu