[Kitap]: Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Çelen-Güven Birkan

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor. Mimarlığın her alanında çalışma yürütmüş değerli meslektaşlarımızın katkılarının derlenmesi, alanlarıyla ilgili aktarabileceklerinin yayına dönüştürülerek kalıcılaştırılması ülkemiz mimarlık meslek ortamının bir başka köşesini aydınlatıyor.

Dizinin diğer kitaplarından farklı bir anlatımla, Çelen Birkan ve Güven Birkan’ın kronolojik de olmayan bir yaklaşımla meslek yaşamlarının “Tortu”sunu derleyerek aktardıkları, çalışma ortamlarından paylaştıkları anıları son derece ilginç ve öğretici. Bu yayın, geçmişten geleceğe neler aktarabileceğimize, deneyimlerimizi nasıl anlamlı kılabileceğimize iyi bir örnek oluşturuyor.

Her yaşam geleceğe ışık tutan ve onu besleyen deneyler bütünüdür, öğretidir. Birkanların yaşam öyküsü; mimarlık eğitimi ile edindiğimiz değerleri sahiplenmenin-bilimsel çalışmanın, meslek ortamında ahlaklı olmanın, eğitimimize olanak sağlayan halkımızla bütünleşmenin, yaşadığımız ve müdahale ettiğimiz çevremize karşı duyarlılığın, ortaklaşmanın, dayanışmanın, paylaşmanın öyküsüdür. Bu yoğunluğu özveriyle, sabırla ve tevazu ile yaşadılar. Düşünceleriyle, davranışlarıyla, yazdıklarıyla ve çalışkanlıklarıyla iz bıraktılar, örnek oldular. (Yavuz Önen)


Dizi Editörü: Bülend Tuna
Yayına Hazırlayan: Fatma Öcal Al
Tasarım Uygulama: Ebru Laçin Kilci
Kapak Tasarımı: Nilgün Kara Babacan
Konu / Alt Konu: Mimar / Söyleşi, Biyografi
Yayınevi: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları
Basım Tarihi: Aralık 2019
Dil: Türkçe
Sayfa Sayısı: 274
ISBN: 978-605-01-1326-6