(Mimarlar Derneği 1927)’de “ANAFARTALAR” Film Gösterimi ve Söyleşisi…

Mimarlar Derneği 1927’de 7 Ocak Salı günü saat 19:30’da “Anafartalar” belgesel film gösterimi ve ardından filmin yönetmeni Galip Kürkcü ile söyleşi gerçekleştirilecektir.


Anafartalar Belgesel Gösterimi ve Söyleşi
Tarih:
7 Ocak 2019 Salı,  19:30
Yer:
Mimarlar Derneği 1927


Anafartalar
Yönetmen: Galip Kürkcü
Belgesel / 2019 / 48 dk. / Türkçe

Yıkma ve yeniden yapma pratiklerinin son dalgalarından “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi” kapsamında yıkımı planlanan pek çok binadan birisi de Anafartalar Çarşısı. Ancak bu çarşı, Türkiye’nin ilk yürüyen merdivenli çarşısı olması, döneminin teknolojik imkanlarını ustaca kullan- ması, sanat tarihimizde yer alan dünyaca ünlü Türk sanatçıların 22 eserine ev sahipliği yapması ve 50’yi aşkın yıldır aynı dükkanlarda devam eden esna arın varlığı gibi eşsiz özellikleriyle; kültürel, mimari, sanatsal ve sosyal açıdan ayrıcalıklı bir yere sahip.

Belgesel, bütün bunlarla birlikte, çarşının belleğine ve esas olarak esnafın ve kentlinin çarşının yıkımıyla ilgili düşüncelerine odaklanıyor.

Gösterimler:
14.Boston Türk Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması – Özel Mansiyon
XIII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali – Finalist
10.
Hangi İnsan Hakları? Film Festivali – Festival Seçkisi


Galip Kürkcü:
1987 Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama mezunu. Ancak mezunu olduğu bölümü, mesleği yapacak kadar sevemediği için mezun olduktan sonra fotoğrafçılıkla birlikte; organizasyon, çiçekçilik ve antikacılık yaptı. 2016 yılında hayalindeki üretim mekanı olan Hemzemin Atölye’yi kurduktan sonra 10 yıldır devam ettiği fotoğraf ve video prodüksiyon işleri son durağı oldu. 2018 itibarıyla da belgesel film alanında üretimine devam etmekte.