(OMM) MİSAFİR SANATÇI PROGRAMI Farklı Kültürden Sanatçıları Bir Araya Getiriyor!

OMM by Kengo Kuma and Associates Fotoğraf: Naaro

Yaratıcı ve deneysel düşünce biçimini, aynı zamanda kişisel gelişimi desteklemek için tasarlanan OMM Misafir Sanatçı Programı, ilk konukları Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ı ağırladı. “Üçüncü Yer” (“Third Place”) başlığı altında toplanan sanatçıların biyotaklit temasından yola çıkarak bir araya getirdikleri çalışmaları OMM’da 4 Ocak 2020 tarihinden itibaren ziyarete açık olacak.


Üçüncü Yer (Third Place)
Tarih:
04.01.2020- 01.02.2020
Yer:
OMM


Amerika Birleşik Devletleri’nden Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ın Eskişehir’de geçirdikleri 3 aylık zaman diliminde biyotaklit temasında hazırladıkları çalışmalarını içeren “Üçüncü Yer” isimli grup sergisinde sanatçıların bir stüdyo alanını paylaşarak ürettikleri tablolar ve yerleştirmeler yer alıyor. Mekan ile mekan olmayan ve ödev ile deney arasında  bir diyalektik öneren sergide Thacker ve Mommsen’ın çalışmaları arasındaki sınır bölgesi, bireysel ve ortak çalışmaların keşfiyle gelen, müşterek bir uyum deneyimi izleyiciler ile buluşuyor.
Thacker konusuna su ve ateş gibi doğanın hem yok edici hem de yenileyici erk taşıyan temel güçleri aracılığıyla yaklaşırken Mommsen’ın üretimi ise daha içkin ve duygusal bir bakış açısı geliştiriyor. OMM’un açılışını takiben Misafir Sanatçı Programı’na davet ettiği iki sanatçının ilk kez sergileyecekleri bu yapıtlar aynı zamanda Eskişehir’deki çalışmaları sırasında keşfettikleri üretim yöntemlerini de yansıtıyor.

OMM Misafir Sanatçı programı 2020 bahar dönemi için açık çağrı

Dünyanın her yerinden sanatçıların başvurabileceği OMM Misafir Sanatçı Programı’nın açık çağrısı, aralarında resim, heykel, performans, yerleştirme, baskı, fotoğraf, film, ses, yeni medya, araştırma odaklı pratikler ve grafik tasarımın da bulunduğu birçok farklı disiplinden başvuruyu kabul ediyor. rograma katılmak isteyen adaylar özgeçmişlerini, portfolyolarını, sanatçı metinlerini niyet mektubu ile birlikte residency@omm.art adresine göndererek ücretsiz başvurularını gerçekleştirebilecekler. Her dönem 3 sanatçıyı ağırlamayı hedefleyen program 2,5 aylık dönemlerden oluşuyor.

Farklı kültürlerden gelen ve farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıları OMM çatısı altında bir araya getirmeyi hedefleyen programın 2020 Bahar dönemi başvuruları 1 – 30 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek ve programa kabul edilen isimler 20 Şubat 2020 tarihinde duyurulacak.

Sanatçılara ilham alabilecekleri, aynı zamanda da yeni bir kültür ile bütünleşmelerini sağlayacak bir alan sunan OMM Misafir Sanatçı Programı dünyanın her yerinden başvuruya açık olup, yerel kültür ile dünya arasında bir bağ oluşturmayı hedefliyor. Özel ve özgür bir çalışma ortamının yanı sıra program katılımcıları arasındaki iş birliği ve diyaloğu da destekleyen OMM Misafir Sanatçı Programı programa katılan sanatçıları günlük hayatın telaşından uzaklaştırarak disiplinlerarası etkileşim kurma ve yenilikçi fikirler üretme fırsatı sunuyor.

Sanatçı konuşmaları, atölyeler, seminerler ve bilgi alışverişi aracılığıyla yerel ve küresel topluluklar ve kültürler arasında köprüler kurmak amacıyla yola çıkan OMM Misafir Sanatçı Programı ve başvuru süreci hakkında ayrıntılı bilgi için residency@omm.art adresine email gönderebilir ve https://omm.art/tr/detay/omm-misafir-sanatci-programi adresini takip edebilirsiniz.


OMM:
Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken OMM, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından Eskişehir’de kuruldu. 8 Eylül 2019 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan OMM’da koleksiyon sergilerinin yanı sıra, farklı disiplinlerden çağdaş sanatın uluslararası isimleri evrensel bir bakışla süreli sergi programında yerini alıyor.

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen açılış sergisi “Vuslat” kapsamında yaklaşık Erol Tabanca koleksiyonundan 65 yerli ve yabancı sanatçının 100’e yakın eserinin yer aldığı seçki ve günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması OMM’da ziyaret edilebilir.

OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda sadece Eskişehir’de değil Türkiye genelinde yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor. OMM’da gerçekleşen güncel sergi, etkinlik ve eğitim programlarını takip etmek ve ziyaret saatleri hakkında bilgi almak için w ww.omm.art adresini ziyaret edebilirsiniz.