[Kitap]: Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Nur Akın

Işıl Çokuğraş ve Ceylan İrem Gençer’in 9-11 Şubat 2018 tarihinde Nur Akın ile gerçekleştirdikleri söyleşiden yola çıkan “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Nur Akın” isimli kitap, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yayınlandı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyükleri ile sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşların yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenerek, kitaplaştırılması amaçlanıyor.

“Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisinin son kitabı, Prof. Dr. Nur Akın’ı konu ediyor. Işıl Çokuğraş ve Ceylan İrem Gençer’in 9-11 Şubat 2018 tarihinde Nur Akın ile gerçekleştirdikleri söyleşiden yola çıkılıyor. Kitapta Akın’ın çocukluk ve eğitim hayatından başlayarak Bodrum’daki emeklilik günlerine kadar kronolojik bir anlatı benimsenirken yaşam öyküsüne bolca mesleki çalışma ve araştırmalarına ait detaylar da eşlik ediyor.

Künye
Kitap Adı: Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Nur Akın
Editörler: Işıl Çokuğraş, Ceylan İrem Gençer
Yayımlayan: TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Yayım Tarihi: Kasım 2019
Sayfa Sayısı: 203


Nur Akın Kimdir?

Nur Akın 1971’de Ankara’da ADMMA Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Yüksek lisansını 1974’te ODTÜ’de Restorasyon Bölümü’nde tamamladı. Aynı yıl İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Kürsüsü’nde asistan olarak akademik çalışmalarına başlayan Akın, 1983’te yardımcı doçent, 1987’de doçent ve 1994 yılında profesör ünvanını aldı. 2007 yılında İTÜ’den emekli olduktan sonra 2013 yılına kadar İstanbul Kültür Üniversitesi’nde görev aldı.

Tarihi çevre koruma, tarihi yapı restorasyonu, tarihi çevrede eski-yeni yapı birlikteliği, geleneksel Anadolu kent ve konutu ve 19. yüzyıl İstanbul’u, başlıca araştırma konuları arasındadır.