(SALT)’ın Başlattığı BU SON ŞANSIMIZ MI? Programı 5. Yılında İSTANBUL ve ANKARA’da…

SALT’ın 2015’te Paris’teki iklim zirvesi COP21 paralelinde başlattığı gösterim programı Aralık ayında İstanbul ve Ankara’da.


Bu son şansımız mı?
Tarih: 3-8 Aralık  
Yer:
SALT Beyoğlu, İstanbul

Tarih:
18-20 Aralık 
Yer:
Goethe Institut-Ankara


Atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğu, Amazon yağmur ormanlarından Sibirya ve Endonezya’ya felaket düzeyinde yangınlar, buzulların erimesi, sel ve kuraklıklar, yükselen deniz seviyesi ve okyanusların asitlenmesi, kirlilik, nesli tehlike altında olan türler, nüfus artışı, kıtlık, endüstriyel gıda üretimi, ormansızlaştırma-kırmızı et tüketimi ilişkisi, yetersiz beslenme, azalan doğal kaynaklar, iklim adaletsizliği, iklim mülteciliği… Dünya, 12 bin yıllık Holosen’den “İnsan Çağı” Antroposen’e doğru hızla ilerliyor. Bilim insanları, aktivistler ve Küresel İklim Grevi’ne katılan milyonlarca insanın yüksek sesle dikkati çektiği üzere; gelecek birkaç bin yılın nasıl geçeceğini gelecek birkaç yıl tayin edecek.

SALT tarafından ilk kez, Paris Anlaşması’nın onaylandığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı (COP21) paralelinde gerçekleştirilen Bu son şansımız mı? programı beşinci yılına girdi. Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kayda geçen 2015’ten bu yana İstanbul ve Ankara’da, iklim değişikliği meselesini çevresel, kültürel ve ekonomik yönlerden irdeleyen 40 belgesel film gösterildi. Herkesi çevre üzerindeki bireysel ve küresel etkileri sorgulamaya, aciliyet ve sorumlulukları değerlendirmeye teşvik eden program kapsamında bu yıl 3-8 Aralık’ta SALT Beyoğlu’nda sekiz, 18-20 Aralık’ta Goethe Institut-Ankara’da beş belgesel yapım sunulacak.

Bu son şansımız mı? gösterimleri herkesin katılımına açıktır. Bütün filmler orijinal dilinde Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Ankara programının ayrıntıları yakında saltonline.org ve SALT Online sosyal medya hesaplarında duyurulacaktır.

SALT, Eylül 2015’te petrol, kömür veya gaz şirketlerinden destek kabul etmeyeceğini duyurmuştur.

SALT Beyoğlu Programı:

 

3 Aralık Salı
18.30 Stefano Liberti ve Enrico Parenti, Soyalism [Soyalizm], 2018
20.00 Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky ve Nicholas de Pencier, Anthropocene: The Human Epoch [Antroposen: İnsan Çağı], 2018

Aquarela’den bir kare

4 Aralık Çarşamba
19.00 Victor Kossakovsky, Aquarela, 2018

Grit’ten bir kare

6 Aralık Cuma
19.00 Sasha Friedlander ve Cynthia Wade, Grit, 2018

7 Aralık Cumartesi
18.00 Josh Murphy, Artifishal, 2019
19.30 Brett Story, The Hottest August [En Sıcak Ağustos], 2019

8 Aralık Pazar
14.00 David Gómez Rollán, Chamán [Şaman], 2018
16.00 Lindsey Grayzel, The Reluctant Radical [Zoraki Radikal], 2018