(Piknik Works) PERFORMATİF ÇİZİM ile Stockholm’e Gidiyor…

Ürettiği işlerde mekan ve çizim pratiklerine dair deneyler yapmayı hedefleyen Piknik Works, “Performatif Çizim” serisinin ikinci adımı için 11-15 Kasım tarihleri arasında Swedish Institute’ün daveti ile bu kez Stockholm’e gidiyor. 

“Living Groundfloors” [Yaşayan Zemin Katları] teması ile, sokakla birebir ilişki içinde olan bir mekanda gerçekleşecek çalışmada hedef, 15 Kasım Cuma akşamı yapılacak olan açılışa kadar aralıksız sürecek bir çizim yoluyla mekanı gündelik hayattan esin alan hikayeler ve düşüncelerle doldurmak. Çizimi hem bedeni, hem de mekanı aktive edici bir performatif eylem olarak gören bu serüvenin amacı, yaratıcı süreci yoğunlaştırmak ve onu sınırların uç noktalarına götürmek, fiziksel-zihinsel dönüşüm ve mekan-çizim arasındaki gizli bağlantıları keşfetmek.

Ocak 2019’da gerçekleşen ilk performans, İstiklal Caddesi üzerinde, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu’nun bahçesinde saklanan ve çok az kişinin varlığından haberdar olduğu konsolosluk şapeli içinde gerçekleşmişti. Şapelin içinde üç gün yaşayan Piknik Works, 72 saat aralıksız çizerek, mekanın tüm iç yüzeylerini mağara duvarları, kilise resimleri ve sanat tarihinden ilham alan, çağdaş fresklerle kaplamıştı.

Süreç, Piknik’in sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek:
IG: @piknik.works
www.facebook.com/piknikworks/
www.piknik.works

İlk performansın videosu için tıklayın.


Piknik Works:
Piknik Works mekansal çalışmalar, tasarım ve görsel iletişim meslek tanımlarının bulanıklaştığı muğlak bir bölgede deneysel üretim yapmayı, ve bu alanların kesişiminde çağdaş yorumlar geliştirmeyi hedefler. Nisan 2017’de Atıl Aggündüz ve Oğul Öztunç tarafından kurulan Piknik, birçok tasarım, sanat ve araştırma projesi tamamlamış, üretimleri ulusal/uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bu sıralar mekan ve çizim meseleleri arasında uluslararası bir performans yürüten Piknik’in güncel uğraşlarından haberdar olmak için, Piknik websitesini ve sosyal medya hesaplarını takipte kalın.