(GVDS) Kurucusu GÖRKEM VOLKAN, Renkli (DYO)LOGLAR’a Konuk Oldu…

DYO ve Aura İstanbul işbirliği ile Renkli DYOLOGLAR adı altında gerçekleştirilen prodüksiyonda yer alan GVDS’nin kurucusu Mimar Görkem Volkan, bir renge sürekli bağlı kalınamayacağına işaret ederek, “O kadar çok alternatif vardır ki bir başka tonunu veya bir başka renk kartelasını denemek istersiniz” dedi.

Türkiye’de boyanın en köklü şirketlerinden DYO ile Aura İstanbul iş birliğiyle hayata geçen Renkli DYOLOGLAR, Türkiye’nin önde gelen 12 mimarını özel bir prodüksiyonda buluşturdu. İki kurumun sosyal medya hesaplarından yayınlanan renklerin psikolojik etkileri, mimari ve kentsel tasarımdaki yerinin işlendiği videolar merakla takip ediliyor.

Renkle ilgili sorulara yanıt veren mimarlar arasında yer alan isimlerden biri de GVDS’nin kurucusu Mimar Görkem Volkan. Tasarımlarınızda renk mimari ile gelişen bir etmen midir, yoksa sonradan eklenen bir unsur olarak mı görürsünüz sorusuna yanıt veren Volkan, “Yeni bir projeye başlarken ilk yaptığımız şey renk ve formdan önce hissi düşünmek. Yani tasarladığımız yapıları ya da mekânları deneyimleyecek olanlar o yapıda ne hissedeceğini, hangi hisle özleyerek o mekâna dönmek isteyeceklerini tasarlıyoruz. Ya da o binayı kentin içinde kentin karmaşasında hangi renklerle, hangi renklerin ya da formun ya da malzemelerin doğurduğu hislerle hatırlayacakları bizim için daha önemli bir konu. Tabii ki, malzeme, form, ışık tüm etmenler gibi renk çok bağlayıcı çok yönlendirici bir aksesuar bizler için. Dolayısıyla tüm bu parametrelerle birlikte kullandığımız malzemelerin rengini, kullandığımız bir sanat eserindeki rengi, bu denklemin bir parçası olarak çok önemsiyoruz” dedi.

Rengin bir tasarım olmadığına dikkat çeken Görkem Volkan, “Yani herhangi bir form herhangi bir renge boyandığı zaman, daha iyi bir tasarım haline gelmiyor” değerlendirmesinde bulundu. Volkan, “Genel olarak, hem tasarladığım yapılarda hem iç mekan uygulamalarında olabildiği kadar bir baz oluşturup sonra değiştirebileceğim rengi deniyorum. Renk değişmek ister, bir renge sürekli bağlı kalamazsınız. O kadar çok alternatif vardır ki bir başka tonunu veya bir başka renk kartelasını denemek istersiniz” diye konuştu.


Görkem Volkan:
Mimarlık eğitimine sırasıyla New York Pratt Institute ve Yeditepe Üniversitesi’nde devam eden Görkem Volkan, 2004 yılında Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Lübnan’da bulunan Nabil Gholam Architects’te çalıştı. Bu ofiste Katar ve Dubai’deki birçok karma yapının tasarım koordinatörlüğü görevini üstlendi.

2006 yılında GVDS’yi kuran Volkan, çeşitli ölçeklerde mimari konsept geliştirmenin yanı sıra ağırlıklı olarak büyük ölçekli ticari ve konut alanlarının iç mimari tasarım ve uygulama projelerini üstlenmekte.