[Sergi]: Tarihi Yarımada’dan Yansımalar

Birçok medeniyetin, farklı kültürlerin ve inançların izlerini görebileceğimiz, dünya çapında önemli tarihsel mirasları içinde barındıran ve İstanbul’un binlerce yıllık tarihinin başladığı yer olan Tarihi Yarımada’nın günlük yaşamını, dokusunu ve dinamiğini doğru değerlendirmeye çalışarak Timurtaş Onan rehberliğinde yaklaşık bir yıl süren uzun soluklu projenin sonuçu Tarihi Yarımada’dan Yansımalar adlı sergi 26 Ekim tarihinde İFSAK sergi salonunda açılıyor. Sergi 14 Kasım tarihine kadar görülebilir.


Tarihi Yarımada’dan Yansımalar
Tarih: 26 Ekim 2019 – 14 Kasım 2019
Yer: İFSAK sergi salonu


Sergide yer alan fotoğrafçılar : Münevver Antczak, Reyhan Aygör İncekara, Nergis Bilgiç, Mehmet Bor, Tanar Çakmakcı, Mustafa Demirtaş, Hilal Duruk, Pelin Genç, Şafak Hacaloğlu, Tanin Helvacı,  Serra Kemmer, Ceylan Koçak, Hilal Onaç, Zerrin Tuncer, Özlem Uçarkuş ve Semra Yazkan.

Süreci proje katılımcıları adına Münevver Antczak anlatıyor:

“Türkiye’nin, her şeye rağmen en güzel şehrinde, İstanbul’da yaşıyor olmamızın büyük bir şans olduğunu hepimiz biliyoruz; ancak bu şansın en çok farkında olanlar, fotoğrafçılar olsa gerek. Her ne kadar, kentsel dönüşüm uygulamaları baş döndürücü bir hızla sokak aralarında tekinsizce dolaşıyor olsa da; profesyonel ve amatör fotoğrafçıların hiç bıkmadan gittiği ve her zaman da gideceği bölge, bizim de atölye konumuz olan İstanbul’un Tarihi Yarımadası’dır.”

“Aslında hepimiz bu bölgede daha önce fotoğraf çekmiştik ve çevreyi az çok biliyorduk. Çekim günlerinde, sabahın erken saatlerinde bir kahvede toplandıktan sonra düştük yollara. İstanbul’da zamanın farklı aktığı mahalleri keşfettik, tanımadığımız insanlarla sohbet ettik, davet ettikleri evlerinde tanrı misafiri olduk. Sonra tek başımıza kendi fotoğrafımızın peşine düştük,bir daha kendimizin bile çekemeyeceği fotoğrafları çektik. ‘Sıradan, kurgusuz olarak çekilmiş bir fotoğraf yoktur. Çekim süreci sadece gördüklerini aktarmak değildir. Gerçeğin bir şekilde yorumlanmasıdır. Deklanşöre basma anında kameranın arkasındaki kişinin dünya görüşü ve birikimleri büyük rol oynar’ hocamızın sözleri bu süreçte bize eşlik etti.”