[Kitap]: Düşey Sirkülasyon Araçları Merdivenler

Mimarlık, mühendislik, tasarım, kültür, sanat vb. konu başlıklarında kitaplar yayımlayan YEM Yayın’ın, Düşey Sirkülasyon Araçları Merdivenler adlı kitabının uzun süredir beklenen yeni baskısı çıktı.

Prof. Abdullah Sarı tarafından hazırlanan Düşey Sirkülasyon Araçları Merdivenler, 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’deki mimarlık ve tasarım eğitiminin temel başvuru kitaplarından biri olma niteliğini sürdürmekte.

En önemli yapı bileşenlerinden biri olan “merdiven”leri inceleyen bu kitap, başta mimarlık, iç mimarlık, inşaat mühendisliği öğrencileri ve öğreticileri olmak üzere yapı tasarlayan, üreten herkes için konu hakkındaki en temel bilgileri bir arada sunuyor. Bu nedenle kitapta, uygulama örnekleri en aza indirgenerek çoğunlukla merdivenlerin biçimlenmesini, boyutlandırılmasını ve düzenlenmesini etkileyen ana faktörler açıklanıyor.

Yapı bileşenlerinin nasıl tasarlanacağı; bunlarda çeşitli etkenlere karşı hangi önlemlerin alınacağına ve seçenekler arasından en uygun olanın belirlenerek rasyonel çözümün nasıl gerçekleştirileceğine karar vermek bilimsel bir yöntem gerektirir. Bununla birlikte, özellikle öğrencilerin yapı bileşenleriyle ilgili ayrıntıları ezberlemek yerine, gerektiğinde kaynaklara başvurma yeteneği kazanmaları ve bu alandaki temel bilgileri tasarım aşamasında yeniden hatırlama çabası içine girmeyecek düzeyde kavramış olmaları gerekir.

Bu amaca hizmet etmesi için hazırlanan kitap, merdivenleri, tanımından türlerine; basamak ve sahanlık boyutlarından genişliğine ve eğimine; taşıyıcı kısım, kaplama, korkuluk konstrüksiyonlarından taş, betonarme, ahşap, metal gibi yapısal özelliklerine; korkuluk, küpeşte, dolgu konstrüksiyonlarından çizimsel anlatımlarına uzanan bir yelpazede, yalın bir dille aktarıyor. Kitaba tüm seçkin kitap satış noktalarının yanı sıra www.yemkitabevi.com internet adresinden ulaşılabilir.

Düşey Sirkülasyon Araçları Merdivenler

YEM Yayın
Yazar: Abdullah Sarı
Baskı Sayısı: 10. Baskı
Yayım Tarihi: Eylül 2019
Dil:Türkçe
Boyut: 16,5×23 cm


Prof. Abdullah Sarı:
Geçtiğimiz yıllarda yitirdiğimiz kitabın yazarı Prof. Abdullah Sarı 1921’de Develi’de doğdu, 1940’ta Afyon Lisesi’ni, 1946’da İTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı fakültenin Yapı Bilgisi Kürsüsü’ne asistan olarak atandıktan sonra, 1949’da yeterlik sınavını vererek 1958’de doçent, 1968’de profesör unvanını aldı ve 1988 yılında emekli oldu. Abdullah Sarı, 42 yıllık görev süresince başta İTÜ Mimarlık Fakültesi olmak üzere, Maçka Teknik Okulu, Maçka Mimarlık Fakültesi, Işık Mimarlık-Mühendislik Yükseokulu, Trabzon Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Ankara Mimarlık-Mühendislik Yüksekokulu gibi kuruluşlarda öğretim üyeliği yaptı. Yine aynı kuruluşlarda Şube Şefliği, Bölüm Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Müdürlük ve Dekanlık gibi yönetim görevlerinde bulundu; meslektaşları ile birlikte girdiği mimari proje yarışmalarında mansiyon, ikincilik ve birincilik ödülleri kazandı.

Abdullah Sarı’nın, Düşey Sirkülasyon Araçları Merdivenler’in yanı sıra Konut Yapılarında Dış Duvarlar ve Bina İnşaatında Alüminyum adlı çalışmaları da yayımlandı.