[Kitap]: Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün özgün akademik araştırmalara yer verdiği İstanbul Araştırmaları Dizisi’nin yeni kitabı Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı raflardaki yerini aldı. Tuncay Cengiz Göncü imzası taşıyan kitap, sarayın inşaatına başlanan 1843 yılı ile Osmanlı hanedanı tarafından kullanımının son bulduğu 1924 yılı arasındaki süreci ele alıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yayınları, 2011 yılından bu yana İstanbul’un tarihi, arkeolojisi, tarihi topografyası ve mimarlığına ilişkin özgün araştırmaları İstanbul Araştırmaları Dizisi kapsamında okuyucuyla buluşturuyor. Dizinin Tuncay Cengiz Göncü imzası taşıyan 8. yayını Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı, 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen sarayın yapım sürecini ele alırken, son on beş yılda araştırmaya açılan birincil kaynaklar aracılığıyla bu sürece ilişkin sonuçları bir araya getiriyor. Kitap, inşa kadrosu, kalfa ve mimarlar, kullanılan malzeme, maliyet ve inşa organizasyonuna ek olarak, mekân tefriş ve onarım keşif defterlerinden yararlanılarak sarayın işlevleri ile ek yapılarına ilişkin bulgulara da yer veriyor.

Sarayın siyasi, mimari, kültürel, toplumsal ve idare tarihi açısından analizi için önemli bir kaynak olmayı hedefleyen Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı’na, kitapçıların yanı sıra Pera Müzesi veya İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden ulaşmak mümkün.


Tuncay Cengiz Göncü:
1967 İstanbul doğumlu yazar, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1984 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Arap ve Belagati Anabilimdalı’nda “Arap Dilinde Fasih-Avam Dil Meselesi” konulu ilk yüksek lisansını, 2006 yılında ise İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı’nda “Beylerbeyi Sarayı İnşa Süreci, Teşkilatı ve Kullanımı” konulu ikinci yüksek lisansını, yine aynı kurumun Tarih Anabilim Dalı’nda “Dolmabahçe Sarayının İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı” konulu doktorasını 2015’te tamamladı. 1986 yılında TBMM Milli Saraylar’da başladığı mesleki hayatı aynı kurumda devam ediyor.