(ODTÜ) Mimarlık Tarihi Lisansüstü Sempozyumu: “Mekanlar / Zamanlar / İnsanlar”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Ana bilim Dalı, iki yılda bir, lisansüstü öğrencilerin ve doktoralarını yeni tamamlamış̧ araştırmacıların katılımına açık bir sempozyum serisi düzenlemektedir. Bu sempozyumların on birincisi, 19-20 Aralık 2019 tarihinde düzenlenecek ve “Mekanlar / Zamanlar / İnsanlar: Kurgu ve Mimarlık Tarihi” temasına odaklanacaktır.


Mekanlar / Zamanlar / İnsanlar: Kurgu ve Mimarlık Tarihi
Tarih:
19-20 Aralık 2019
Yer: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü,


ODTÜ Mimarlık Tarihi Lisansüstü Sempozyumu 11, kurgu ve mimarlık tarihi arasındaki karşılıklı ilişkiyi birçok katmanıyla açmayı amaçlamaktadır. Böyle bir analizin olanakları dahilinde yazarların yorumlarına açık şekilde, mimarlık tarihinin, kitaplar, çizgi romanlar, filmler, baskılar, fotoğraflar gibi kurgusal ortamlar aracılığıyla temsili; sinemalardan tiyatrolara, yayınevlerine kadar kurgu alanları; mimarlık tarihi alanına gömülü olan kurmaca ve olgusallık arasındaki denge dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan konular incelenebilir. Sempozyum, mimarlık tarihini kurgu üzerinden ortaya konulması, kurgu mekanları ve kurgu olarak tarih üzerinde duran tüm metinlere çağrıda bulunmaktadır.

Katılımcılar: Sempozyum yüksek lisans-doktora çalışmalarını sürdüren öğrencilere ve doktora derecesini son 5 yıl içinde almış olan araştırmacılara açıktır.

Sempozyum Dili: Türkçe ve İngilizce

Bildiri Teslimi: Özet ve bilgi dosyaları aşağıda verilen adrese gönderilecektir.

  • Özet Dosyası: 300 kelimelik özetin ve 5 anahtar kelimenin olduğu sayfada katılımcının kimliğine dair bilgi yer almamalıdır.
  • Bilgi Dosyası: Katılımcının ismi, kısa özgeçmişi, posta ve e-posta adresleri ile telefon ve faks numaraları, bildiri başlığının da yer aldığı ayrı bir sayfada gönderilmelidir.

Son Katılım Tarihi: 20 Ekim 2019
Katılım Ücreti: 200 TL
Bilim Kurulu: T. Elvan Altan, Suna Güven, Lale Özgenel, Ali Uzay Peker, Belgin Turan Özkaya, Pelin Yoncacı Arslan
Düzenleme Kurulu: Melis Acar, Saliha Aslan, Elif Bilge, Cem Dedekargınoğlu, Nesrin Erdoğan, Öykü Günay, Feridun Gündeş, Gizem Güner, Elif Kaymaz, Yeşim Kutkan Öztürk, Orçun Sena Saraçoğlu, Başak Tükenmez

Adres: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü,                              Mimarlık Tarihi Lisansüstü Programı, Lisansüstü Araştırmaları Sempozyumu Düzenleme Kurulu, Dumlupınar Bulvarı, No:1 06800 Ankara-Türkiye

Tel: (90-312) 210 62 04 – 210 22 03
Faks: (90-312) 210 79 66
Web sayfası: archist.arch.metu.edu.tr
E-posta: metu.harch.symposium@gmail.com