Merlyn Solakhan’ın “ŞEHİR” Filmi Türkiye’de İLK KEZ (Pera Müzesi) Oditoryumu’nda…

Pera Film’in, sinema topluluğu Fol iş birliğiyle düzenlediği “Başkasının Eli” film ve söyleşi programı, yönetmen Merlyn Solakhan’ın Şehir filmiyle sonlanıyor. Pera Müzesi Oditoryumu’nda, 21 Haziran Cuma günü Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmin hemen ardından, yazar ve çevirmen Fatih Özgüven, Merlyn Solakhan ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.


“Şehir” Filmi Gösterimi ve Söyleşi
Tarih: 21 Haziran Cuma, Film Gösterimi: 19.00, Söyleşi: 20.15
Yer:
Pera Müzesi Oditoryumu


Pera Film’in Mart ayından bu yana Fol iş birliğiyle düzenlediği, günümüz sinemasının Türkiye’de gösterilme fırsatı bulamamış önemli örneklerini odağına alan “Başkasının Eli” film ve söyleşi programının son ayağında, Merlyn Solakhan’ın yönetmenliğini yaptığı Şehir gösteriliyor. İstanbul üzerine bir anlatı sunan bu uzun metrajlı belgeselde, kamerasıyla şehri karış karış ve birbirinden kopuk parçalar halinde arşınlayan yönetmen, bir yandan da şehrin dününü ve bugününü ele alan bir soruşturmaya girişiyor. 1983 yılı yapımı, 16 mm ve sesli olarak çekilen film, teknik özellikleri ile Türk sinemasında alışılmışın dışına çıkan örneklerden birini teşkil ediyor. Eğitimini Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nde tamamlayan Solakhan, Şehir’in yanı sıra başta Uhrwald ve Tekerleme olmak üzere çeşitli belgesel filmleri ile öne çıkıyor.

37 yıl sonra ilk kez Pera Film’de gösteriliyor

21 Haziran Cuma günü saat 19.00’da başlayan gösterimin hemen ardından, 1980 sonrası Türkiye’de alternatif sinemanın önemli isimlerinden yönetmen Merlyn Solakhan’ın katılacağı söyleşide,  filme ve kente dair pek çok ayrıntı sinemaseverler ile paylaşılıyor. Söyleşinin moderatörlüğünü yazar ve çevirmen Fatih Özgüven üstleniyor. Pera Müzesi Oditoryumu’ndaki film gösterimi ve söyleşi, sinemaseverlere ücretsiz sunuluyor.


Film Künyesi ve Program

Yönetmen: Merlyn Solakhan
Oyuncular: Aygen Baktır, Kahraman Baktır, Nevzat Açıkgöz, Duygu Tansı
Almanya, 1983, 60′, HD, siyah-beyaz
Almanca, Türkçe; Türkçe, Almanca altyazılı

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.


Merlyn Solakhan:
1955’te İstanbul’da doğdu. 1979 yılında Almanya’ya taşınana kadar İstanbul’da yaşadı. Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nde eğitim gördü. Bu yıllarda Şehir (1983), Uhrwald (1984) ve Berlin Film Akademisi bitirme tezi olarak Tekerleme (1985) filmlerini çekti. Kariyerinin devamında çeşitli belgesel filmlerinin yönetmenliğini üstlendi. Çalışmalarına Almanya’da devam etmektedir.

Fatih Özgüven:
1957’de İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi ve İÜEF İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve TV Bölümü’nde ve Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema ve edebiyat dersleri verdi. Borges, Nabokov, Henry James, Karen Blixen, Thomas Mann, Thomas Bernhard, Paul Auster, Flannery O’Connor, Virginia Woolf, Brett Easton Ellis gibi yazarların eserlerini çeviren Özgüven’in Bir Şey Oldu (2006), Hiç Niyetim Yoktu (2007) ve Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri (2010) adlı üç hikâye kitabı bulunmaktadır.

Fol:
Fol, film ve videonun sunduğu alternatif deneyimleme şekline önem veren ve bu deneyimi paylaşmaya odaklanan İstanbul menşeli bir sinema topluluğudur. 2015 yılında Burak Çevik tarafından kurulmuş ve İstanbul’un muhtelif yerlerinde gösterimlerine devam ediyor.