(Knauf) Flameboard® ile PASİF YANGIN KORUMA Standartlarını Yükseltiyor…

Hızla gelişen yapı sektöründe, özellikle yangın güvenliği, sektörün gündeminden düşmemekte ve kullanılan yanıcı malzeme sayısındaki artış sonucunda özellikle pasif yangın güvenliği önlemleri, ekonomik olması ve yapının bir parçası olarak kullanılabilmesi nedeni ile yangın güvenliğinin önemli unsurlarından birini oluşturmaktadır. Örneğin, Avrupa’da yılda yaklaşık %90’ı konutlarda olmak üzere 2.000.000 yangın meydana gelirken, ABD’de bu sayı yaklaşık 1.330.000 olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’de ise İstanbul özeline bakıldığında, ortalama her saatte 5 yangın meydana gelmektedir ve son on yıl istatistikleri karşılaştırıldığında yapısal yangınlarda %22.6’lık bir artış gözlenmektedir.

Yangın sonucu can kayıplarının neredeyse yarısı, duman ve zehirli gazların solunması sonucunda meydana gelmektedir. Bu nedenle, yangın sırasında duman ve zehirli gazların yanmayan yapı bölümlerinden mümkün olan en uzun sürede uzak tutulması, kullanılan yapı malzemelerinin verebileceği en büyük sınavlardan biri haline gelmektedir.

Gözardı edilemeyecek bu risklerin azaltılmasında, uzun yıllardır pasif yangın koruma sistemleri sektörün öncülerinden olan Knauf, Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği yeni ürünü Flameboard®’ u, Türk inşaat sektörüne sunmaktadır. Her iki yüzünde cam elyaf şilte bulunan ve uygulandığı her yüzeye 2 saat yangın dayanımı sağlayan A1 sınıfı özel Alçıpan® çeşididir. Bölme duvarlar, Asma Tavanlar ve özellikle yüksek yangın dayanımı gerektiren şaft duvarlarında iç cephe kullanımı tavsiye edilen Flameboard®, işçilik maliyetlerini azaltan hızlı ve temiz montajı ve yüksek yüzey kalitesi ile pasif yangın dayanımı gereksinimi duyulan tüm alanlarda kullanılabilir. Fugagips derz dolgusu ve Knauf cam elyaf derz bandı ile birlikte sistem olarak kullanılabilen Flameboard®, Knauf’un sunduğu diğer tüm sistem çözümleri gibi, kompleks sorunlarınıza kolay çözümler sağlamaktadır.

Pasif yangın güvenliği konusunda uzman Knauf, Flameboard® ile de pasif yangın koruma standartlarını yükseltmeye devam ediyor.