(TEPTA Aydınlatma) DEMI ve DERBY Tasarımlarını Tanıttı…

Tepta Aydınlatma Demi

TEPTA Aydınlatma tarafından temsilciliği yürütülen Linea Light Group, Demi  ve Derby isimli aydınlatma tasarımlarını tanıttı.

Red Dot Award 2019 ödülüne layık görülen Demi isimli tasarım, OptiLight teknolojisini (şeffaf aydınlatma etkisi) daha önce görülmemiş bir forma sokuyor.

Işık kaynağı kapalı olduğu sürece yüzeylerin transparan halde algılandığı aydınlatma özelliği;  OptiLight teknolojisini tasarımlarında kullanan Linea Light Group bu kez Demi ile bu özelliği iç bükey formda kullandı. Linea Light Group olarak bir deney yaptıklarını ve OptiLight teknolojisine yeni bir form kazandırdıklarını açıklayan marka, Demi’nin ilhamını antik Roma dönemine ait Pantheon tapınağından aldıklarını açıkladı. Işıklar kapalı iken tamamen şeffaf olan bu yarım küre, elektrik ile buluştuğunda ışıktan bir kubbeye dönüşüyor.

Linea Light Group’un “inovasyonun olduğu yerde deney var” mottosuyla tasarlandığı ve Euroluce 2019’da ilk kez sunduğu Demi’nin, Eylül 2019’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Tepta Aydınlatma Derby

Derby, isimli aydınlatma tasarımı da mekana sunduğu akustik çözüm ile Red Dot Award 2019 ödülü sahibi oldu.

Derby, Mirco Crosatto tarafından prestijli at yarışlarında, kadın izleyicilerin giydiği şapkalardan esinlenerek tasarlandı. Tasarım, gövdesindeki panel sayesinde mekanlardaki seslerin neden olduğu yankıyı yakalıyor, kelimelerin dolgunluğunun ve yuvarlaklığının iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Sesi yutan panel, kaplama gövdenin merkezinde yer alıyor ve ışık, gövdeden linear bir yayıcı ile etrafa gönderiliyor.

Üstü yüzeyi turuncu, alt yüzeyi beyaz olmak üzere iki  renkli bir yapıya sahip olan, yüzeyi yumuşak yapıda bir kumaş ile kaplanan aydınlatma Derby, hem resepsiyon alanları hem de iş yerleri için tasarlandı.

Ürün Tasarımı kategorisinde Red Dot Award 2019 ödülü alan Demi ve Derby,  8 Temmuz 2019 tarihindeki törenin ardından  Red Dot Tasarım Müzesi’ndeki yerini alacak.

Türkiye’de sadece TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen Linea Light Group, modern ve çağdaş yaklaşımları ile yeni nesil mekanlara yönelik estetik ve fonksiyonel ürünler sunuyor. 27 yılı aşkın süredir aydınlatma alanında 30 kadar markanın Türkiye temsilciliğini üstlenen TEPTA’da dekoratif ve teknik aydınlatma alanında sınırsız seçenek ve doğru aydınlatmaya yönelik proje ve süpervizyon hizmeti sunuluyor.