(DASK) Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda FİNAL Heyecanı Başladı!

47 üniversiteden 75 takımın başvurduğu DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı başladı. Elemeleri geçen 24 takımın tasarladığı bina maketleri sarsma masasında test edildi. Deprem testinden başarıyla geçen ve fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kazancı sunan tasarımın sahibi olan takım birincilik ödülünü kazanacak. 

Türkiye’de depreme dayanıklı bina bilincini artırmak amacıyla DASK tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda üç gün sürecek final heyecanı başladı. Elemeleri geçen 24 takıma ait bina model maketleri, 8 Nisan’da İstanbul Osmanlı Arşivleri Kağıthane Binası’nda yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında test edildi.

Yarışma Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik’in açılış konuşmasıyla başlayan final etkinliğinde, DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı’nın yanı sıra, DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Eureko Sigorta Genel Müdürü Can Akın Çağlar da söz alarak yarışmacı ekiplere başarılar diledi.

Farklı disiplinler depreme dayanıklı binalar için birlikte çalışıyor

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması, geleceğin inşaat mühendislerine akademik bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı sağlıyor ve depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunuyor. İnşaat mühendisliği öğrencileri geleceğin mimarlarıyla birlikte çalışma imkanı yakalıyor ve disiplinler arası iş birliğinin depremle mücadeledeki önemini kavrıyor.

Birinci olan takım üniversitesine laboratuvar teçhizatı kazandıracak

Deprem testinden yıkılmadan geçen model maketlerinin, deprem performansı, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutulacak. Yarışmanın kazananı ise fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunacak en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacak. Ödül töreni 9 Nisan’da Osmanlı Arşivleri Kağıthane Binası’nda yapılacak.

Yarışmada birinci olan üniversite laboratuvar teçhizatı için 50.000 TL değerinde para ödülünün sahibi olacak. İlk üçe giren takımlara da para ödülleri sunulacak. 9 Nisan’daki törende ayrıca En İyi Mimari Özel Ödülü, En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü, En İyi İletişim Becerisi ve Sunum Ödülü ve Yarışma Ruhu Ödülü gibi özel ödüller de sahiplerini bulacak.


DASK:
2000 yılında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), ülkemizde Zorunlu Deprem Sigortası edindirme, uygulama ve yönetimi faaliyetlerinden sorumlu tüzel kimlikli bir kamu kuruluşudur. DASK “Deprem geçecek, hayat devam edecek” yaklaşımından yola çıkarak, deprem sonrasında vatandaşların yaşamının kaldığı yerden yeniden güvenle devam edebilmesini amaçlar. Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı, sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlar. İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık eder. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaygınlığını ülke genelinde birlikte çalıştığı sigorta şirketleri, bunlara bağlı acenteler ve banka şubelerinden oluşan dağıtım ağıyla artırırken, uyguladığı düşük prim maliyetleriyle de herkesin bu güvenceye sahip olmasını kolaylaştırmayı hedefler. Detaylı bilgi için: www.dask.gov.tr