(Atölye)’nin 3. DESIGNER-IN-RESIDENCE Programına SON BAŞVURU Tarihi 12 Nisan…

ATÖLYE, inovasyon ve yaratıcılığı harmanlayarak yenilikçi tasarımları hayata geçirdiği “Designer-in-Residence” programının üçüncü edisyonu “Giyilebilir Teknolojiler” için açık çağrı yapıyor. Programa son başvuru tarihi 12 Nisan Cuma.

Programın 3. edisyonunda, bu kez belirlenen tema ile birkaç kuşak öncesine kadar bilimkurgu öğresi sayılan ancak büyük bir ivmeyle çağın teknolojisi ve günlük hayatın bir parçası hâline gelmiş “giyilebilir teknolojileri” geliştirmeye alan açılıyor. Nesnelerin internetine, cihazların akıllanma yolculuklarına ve insan bedeniyle olan etkileşimlerine derinlemesine inerek, multidisipliner bir yaklaşımla giyilebilir teknolojileri bir adım öteye götürecek tasarımcıları iki aylık bir keşif sürecine davet ediliyor.

Ne sunuluyor:
– ATÖLYE komünite üyeliği
– Çalışma Alanı ve Prototipleme Lab kullanımı
– Ekipman kullanımı
– Ulusal ve uluslararası kanallarda iletişim desteği
– Rezidans süreci sonunda çıkan ürünler için sergi imkânı
– Mentorluk

Başvuru kriterleri
Programa, 18 yaşın üzerindeki tüm disiplinlerden tasarımcılar katılabilir.

Bilge Nur Saltık

Tasarımcılar için özel bir rezidans programı Designer-in-Residence programında ilk konuk 15 Şubat 2018 tarihinde mezun edildi. Programın ilk konuğu tasarımcı Bilge Nur Saltık, süngerin bir malzeme olarak potansiyelini ortaya çıkarmak için yeni teknik ve dokular üretti. Süngerin sabun, ahşap ve reçine gibi farklı maddelerle etkileşimi ile akustik panel ve koku dispanseri alanlarında nasıl kullanılabileceği üzerine çalışmalar yaptı. Tüm bu çalışmalar sonrasında, tasarım sürecini ve yaptığı işleri mini bir sergi ile katılımcılarla paylaştı.

Eli Bensusan

Programın ikinci edisyonunda ise Portekiz’deki Fablab Lisboa ile bir işbirliği yapıldı. Programa seçilen tasarımcı Eli Bensusan, program boyunca farklı teknikler deneyerek odak materyal mantarın yapısal özelliklerini ve farklı maddelerle etkileşimini keşfetmeye çalıştı. Bu süreçte; mumluk, masa lambası, tabure, şarap kadehi kılıfı, sehpa ve aynalı duvar ünitesi gibi ürünler üretti. Tüm bu tasarım sürecini ve yaptığı işleri de 3 Temmuz 2018 tarihinde bir sunum ve sergi ile katılımcılarla paylaştı.