ARREDAMENTO MİMARLIK 30 Yaşında!

Türkiye’nin en uzun soluklu mimarlık dergilerinden Arredamento Mimarlık, 30. yaşını kutladığı yeni sayısı ile raflarda yerini aldı.

Yayın hayatına başladığı Şubat 1989’dan bu yana okurlarına mimarlık ve tasarım kültürüne geniş bir perspektiften bakma imkanı sunan Arredamento Mimarlık’ın 30. yıl özel sayısı için derginin “mutfağı”ndan kimi eski çalışanlar anı/anma niteliğinde işler/yazılar hazırladılar. Dosya Ersin Altın, Burçin Altınsay Özgüner, Suzan Aral, Enis Batur, Bülent Erkmen, Murat Germen, Aramis Kalay, Laçin Karaöz, Mine Kazmaoğlu, Emine Önel Kurt ve Burçak Özlüdil’in katkılarından oluşuyor. Ocak-Mart 2017 tarihlerinde SALT Galata’da kamuya sunulan Arredamento’nun 300. sayısı sergisi sırasında gösterimde olan; derginin o dönemdeki yayıncısı Bülent Özükan ile yayın koordinatörü Uğur Tanyeli arasında gerçekleşen söyleşi de dosya eşliğinde yayınlanıyor.

Arredamento yeni sayısında, Aralık ayında yaşamını yitiren mimar Ziya Tanalı’yı Kenan Güvenç, İlhan Kesmez, Babür Ülgüner ve Müge Cengizkan’ın metinleriyle anıyor.

Bugüne kadar pek çok sanatçı ve tasarımcının projesini gerçekleştiren Brisbane merkezli tasarım stüdyosu UAP’ın hayata geçirdiği Gehry Partners, Zaha Hadid Architects, Idris Khan ve Ai Weiwei tasarımlarına yer veren sayıda İsviçreli mimarlık stüdyosu Leopold Banchini Architects’in üç güncel yapısı da tanıtılıyor. İstanbul Kağıthane’de bu yıl hayata geçirilmesi planlanan yeni bir kültür merkezi projesini ise tasarımcıları Adnan Kazmaoğlu Mimarlık Araştırma Merkezi anlatıyor.

Arredamento, Şubat sayısından başlayarak Yıldız Entegre’nin katkılarıyla yayınlanacak yeni üst başlığı, “Ağacın İzinde” kapsamında ahşabın mimarlık alanındaki çağdaş kullanım olanaklarını gündeme taşıyacak. Bu bağlamda ilk olarak Boran Ekinci’nin Riva Evi sunuluyor.

Şubat sayısında ayrıca; Sergey Parajanov’un Pera Müzesi’ndeki retrospektif sergisine paralel olan işinde Ermeni sanatçıya bir saygı duruşunda bulunan Sarkis, serginin ve eşlikçisi kitabın tasarımını gerçekleştiren Bülent Erkmen ile sergiyi değerlendiriyor.

Umut Şumnu, 20. yüzyıl başlarında bir fetiş ve özlem nesnesi aynı zamanda endüstriyel kültürün en başarılı modeli olarak mimarların imgelemini uzun süre boyunca harekete geçiren araba ile mimarlık arasındaki içsel ilişkiyi irdeliyor. Kasım 2018-Mart 2019 arasında üçüncü edisyonu gerçekleşmekte olan Yanköşe ise yeni sayıda, projenin yürütücülüğünü üstlenen Nilüfer Şaşmazer’in, projeyi hayata geçiren Kahve Dünyası’nın yönetim kurulu, eser seçimlerini gerçekleştiren jüri üyeleri ve bugüne dek projeye katkı yapan sanatçılarla yaptığı söyleşilerle inceleniyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 328. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2019 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik, Türk Telekom E-Dergi ya da dünyanın her yerinden PressReader uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.