(Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi)’nde FOTOĞRAF DOLU Günler!

“Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisi kapsamında çağdaş fotoğraf sanatçıları Murat Germen ve Ahmet Elhan ile 3 günlük fotoğraf atölyesi gerçekleştirilecek.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisi paralelinde 14-16 Aralık tarihleri arasında çağdaş fotoğraf sanatçıları Murat Germen ve Ahmet Elhan’ın katılımıyla teorik ve uygulamalı fotoğraf atölyesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda, 14 Aralık Cuma günü Murat Germen ve Ahmet Elhan katılımcılara, “Mekanın Fotoğraflanması / Fotoğrafın Mekansallaşması” başlığı altında fotoğraf teknikleri eğitimi verecek. Program 2. Gününde, eğitime katılanların öğrendikleri teknikleri açık havada çekim yaparak uygulamasıyla devam edecek. 16 Aralık Pazar günü ise Murat Germen ve Ahmet Elhan katılımcıların çektikleri fotoğrafları değerlendirerek geri bildirimde bulunacak.

Program:

14 Aralık Cuma, 10.00-16.00
Mekanın Fotoğraflanması / Fotoğrafın Mekansallaşması

15 Aralık Cumartesi, 10.00-16.00
Mardin’de Çekim Alıştırması

16 Aralık Pazar, 10.00-15.00
Geri Bildirim


Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif Sergisi:
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde 31 Mart 2019’a kadar sanatseverlerle buluşacak “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisi, sanatçının sanatında aşırı kentleşmenin etkileri, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi temalara odaklanıyor.

Fotoğraflarında kullandığı dijital araçlarla özellikle görsel kent tasvirlerinin sıradanlığını ve aşinalığını kırmayı amaçlayan Murat Germen, bu yöneliminin sebebini, mimarlık eğitimi sırasında analogdan dijitale geçişin temellerinin atıldığı bir döneme yakından tanıklık etmesine bağlıyor.