(AS Architects)’e (World Architecture Community)’den ÖDÜL

AS Architects tarafından tasarlanan “Sunset İncek” projesi World Architecture Community tarafından verilmekte olan ödüllerde, 29. proje döngüsünde ödüle layık görüldü.

Ülkealan Yapı Endüstrisi A.Ş. tarafından yatırımı ve inşaatı gerçekleştirilen “Sunset İncek” 2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından düzenlenen WA Awards kapsamında, dünyanın pek çok farklı ülkesinden projenin katıldığı yarışmada, “Tasarlanmış Proje” kategorisinde topluluk üyelerinin oylamaları ile ödül alan projeler arasında yer aldı.

Ankara’nın yeni gelişen ve pek çok yeni konut yapısının yükseldiği kıymetli bir bölgesinde yer alan Sunset İncek, bu bölgede yaşamayı düşünen tüm farklı bireylerin istek ve ihtiyaçlarını gözetmeye çalışılarak planlanmıştır. Farklı daire seçenekleri, bloklardaki daire yerleşimleri, cephe açıları, yeşil alanlar, otopark konforu, sosyal tesis kullanımı gibi beklenen niteliklerin en iyi şekilde karşılanmasını sağlayacak gerçek bir kurgu üzerine çalışılmıştır. Proje, ideal ölçekte birim adedi, ideal bir yeşil alan ve optimum büyüklükte bir sosyal alan planlanarak hayat konforunu en üst noktada sağlayan yaşam alanlarına sahip dairelerden oluşmaktadır.

WA Awards’ın 28. proje döngüsünde de AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan “Avend Beytepe” ve “Akyarlar Villaları” projeleri, ödüle layık görülmüştü.


AS Architects
AS Architects, Y. Mimar Ayşin Sevgi Karakurt tarafından, Ankara ve İstanbul merkezli bir mimarlık stüdyosu olarak kurulmuştur. Stüdyo, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da yüksek katlı karmaşık programlı büyük ölçekli yapılardan, küçük ölçekli villa projelerine kadar değişen bir aralıkta pratiğini sürdürmektedir.

Ayşin Sevgi Karakurt, pek çok prestijli ve önemli ulusal projelerde yer almış, ödüllü bir mimardır. Projelere olan yaklaşımı probleme kendi içerisinde en verimli, yenilikçi ve aynı zamanda da uygulanabilir çözümü bulmaktır. Tüm bu süreçler içerisinde mühendislik ve danışmanlık firmaları ile yoğun bir koordinasyon ve detaylandırma sürecini de ilerletmektedir.

Stüdyonun en belirgin karakteristiği, tüm ekibin problemin ilk gününden itibaren projenin tamamlandığı süreye kadar aynı motivasyonla tasarım ve detaylandırma performansını göstermesidir. | www.aysinsevgi.com