(Performistanbul)’dan “BU BİR PERFORMANS DEĞİLDİR” Sergisi…

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, bu kez canlı performans sunmuyor. 12 Ocak 2019 tarihine kadar Daire Sanat’ta görülebilecek olan “Bu Bir Performans Değildir” sergisi, performans kalıntılarını sergileyerek sürece ve dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlıyor.


Bu Bir Performans Değildir!
Tarih: 30​ Kasım 2018 – 12 Ocak 2019
Mekan: Daire​ Sanat​- Akarsu​ Cad Şimşirci Sk Santral Apt No 11/1, Cihangir, Beyoğlu


Geçtiğimiz hafta​ Performistanbul​ ve Daire​ Sanat ​iş birliğinde açılışı gerçekleşen “Bu​ Bir Performans Değildir”​ sergisi​ “zamanı nasıl sergilersin?” sorusunu araştırıyor ve performans sürecinin hayattaki izlerini, sürecin objeye dönüşmüş halini sunuyor.

Türkiye’de performans sanatının önde gelen temsilcisi olarak bu alanda araştırmalarına ve çalışmalarına devam eden Performistanbul, 3. yılına “Bu​ Bir Performans Değildir”​ sergisiyle güncel sanat alanında yeni bir kapı aralayarak giriyor.

Simge Burhanoğlu küratörlüğünde gerçekleşen sergi, Performistanbul’un kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği 40 performans arasından seçilmiş 9 performanstan geriye kalanları “tekrar” sergileyerek, performans sürecinin sergilenmesinin imkansızlığı üzerine duruyor. Canlı performansın sergilenmediği ya da performans dokümantasyonu sergisi olmayan “Bu​ Bir Performans Değildir”, performanslara değil, performans sürecine; performansın sanatçılardaki, izleyicilerdeki, hayattaki izlerine ve hissine odaklanıyor. İzleyiciler, performansın kendisini görmüyor, süreç sonrasında kalan kalıntıların izlerini sürüyor. Amaç bir performans dokümantasyonu üzerinden performansı tekrar var etmek ya da izlemek değil; kalıntılar üzerinden süreci hissetmek, araştırmak ve dönüşüme dikkat çekmek.

“Bir sanatçının canlı performansı nasıl zamanı ve mekanı belli bir deneyime ve koleksiyon değeri olan bir sanat eserine dönüşür?”, “Bu kalıntılar başlı başına bir eser niteliği taşır mı? Yoksa sadece performansın objeleri midir?”, “Bir sanat eserinin kimliği ve derinliği şimdi ve gelecekte nasıl korunur ve deneyimlenir?, Malzeme ile hafıza arasındaki ilişki nedir?” gibi soruları ele alan sergide, performanslardan geriye kalan, yaşanmışlık taşıyan somut materyaller ile sürecin şimdiki zaman temsilcileri olan sanatçıların performansın kendilerindeki izlerini paylaştıkları ses kayıtları da sunuluyor. Şimdiki zaman ve geçmiş performans süreci arasındaki köprünün izleyiciler tarafından oluşturulmasını dileyen, görsellik üzerine kurulu olmayan bu sergi hafıza üzerine odaklanıyor. Elle tutulamayan performans sürecini yani “yok olanı” sergileyen Performistanbul, güncel sanat alanında yeni bir kapı aralamayı hedefliyor​.

Her performansın hafızasını farklı formlarda barındıran objeler arasında torba, alçılar, günlük sayfaları, bant, beton, taş ve cam kırıkları gibi malzemeler yer alıyor. Tek başına değerli görülmeyen, fakat birçok yaşanmışlık taşıyan ve aslında performans sonrasında artık başlı başına birer eser haline gelen “izlere” odaklanan sergide,​ AslieMk’nın​ Beton,​ Batu Bozoğlu’nun​ Sadece15 Dakika, Ebru Sargın L.’ın​ Sessizlik​,​ Ekin Bernay’ın​ KumdanKalelerim, Gülhatun Yıldırım’ın​ SeninYarın Su, İ​. Ata Doğruel’in​ Sonsuz Tarla, Leman S. Darıcıoğlu’nun​ Zehirlenmiş Prenses, Özlem​ Ünlü’nün​ Tape​ ve Selin​ Kocagöncü’nün​ canlı kamera performansı​ Smile isimli performanslarından geriye kalanlar yer alıyor.

12 Ocak 2019​ tarihine kadar izleyicilerle buluşacak olan sergi, makaleler, okuma ve değerlendirmeler, küratör ile turlar ve konuşmalarla desteklenecek.


Sanatçılar
AslieMk:
AslieMk, Aslı Dinç ve Mustafa Kemal Yurttaş’ın ikili olmanın doğasını araştırdıkları performans projesidir. Proje, ikilinin yeni-medya, video, fotoğraf ve ses içeren mekana özgü yerleştirme, performatif müdahale, performatif heykel deneyimlerini içerir ve psikocoğrafya, kozmik, hayaletsi-oluş, şizo-kreatif gibi sözcüklerle örülür. AslieMk, performanslarına performans platformu Performistanbul’un sanatçısı olarak devam etmektedir. AslieMk, performans sanatı platformu Performistanbul tarafından temsil edilmektedir. Beton, Performistanbul ile, Art ON İstanbul, (2017) Kontakt, Performistanbul ile BLOK art space, Istanbul (2016); Move, Nevin Aladağ, Rampa Galeri ile,Art International, Istanbul (2015); Unseen, Pixels of Identities, Mixer, Istanbul (2014) The Saints of New Age, AmberFest’13, Pasaj, Istanbul (2013)

Batu Bozoğlu:
Batu Bozoğlu’nun (d. 1983, İstanbul) performansları, katılımın ve yazarlığın politikalarını inceleyen interaktif eserler olup, seyirci, sanatçı ve onları birbirine bağlayan kuralları keşfetmektedir. Bu işler, performans sürecine dahil olan tarafların rollerini genişletmeyi /sorgulamayı hedefler ve performans alanını kaotik bir teşebbüse dönüştürür. Bozoğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü’nde lisans, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı departmanında lisans üstü eğitimini tamamlamıştır. Bozoğlu şimdi ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü’nde doktorasını tamamlamaktadır. Sanatçının başlıca performansları arasında Venice Experimental Cinema and Performance Festival, Venice 2014; It​ is all about luck (solo)​Marlyn Arsem ile Venice International Performance Art Week Co – Creation Live Factory Prologue 1, Venice, 2017; Domain​ of Things (Group)—​Pedro Gómez-Egaña 15. İstanbul Biennal, 2017; Döngü (solo)​Performistanbul ile Sanatorium, Istanbul, 2017; LiquidArt, Pist///Reserved​,​ Bobin Yayın Radio Project,​ Istanbul, 2017; Proje:​ PC,​ Performistanbul’un düzenlediği İHTİYAÇ: SEN​kapsamında, 2018. Bozoğlu,​ çalışmalarına performans platformu Performistanbul’un sanatçısı olarak devam etmektedir.

Ebru Sargın L.:
Performans sanatçısı Ebru Sargın (d. 1991, Çanakkale), farklı yaşam tarzları, bireyin kendine yabancılaşmasına yol açan rutinleşen durumlar, modern yapılandırmanın gelişiyle bireyin ne tarafa doğru gittiği konusu üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. İşlerinin odak noktasında başlı başına “yaşam” kavramı olan sanatçı, “ne, neden, niçin, nasıl ve kim” soruları ile başlayan süreç ile toplamında bugünü ve “biz ne yapıyoruz? ve “Şu an neredeyiz?” sorularını göz önüne sermeyi hedeflemektedir. 2015 yılında Studio Oyuncuları ile yolunun kesişmesinin ardından performans oyunculuğu eğitimlerine başlayan sanatçı şu an beden ve durum odaklı çalışmalara yoğunlaşarak performans sanatı alanında devam etmektedir. Aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümü, Performans Sanatları lisans eğitimine devam etmektedir.

Ekin Bernay:
Performans sanatçısı, dans ve hareket psikoterapisti Ekin Bernay (d. 1987, Ankara) Londra’da yaşamaktadır. İşlerinde gerçekliği arayan sanatçının, sanatının icrasındaki en büyük endişesi bulunduğumuz ana dair varoluşçu sorulara dayanmaktadır. Bu yönde sanatçı, her zaman olabildiğince dürüstlük ile bulunduğumuz yer ve an için işler üretmeye çalışmaktadır. Sanatçının çalışmaları, kalbinden, yaşantısından, acılarından ve bu temel unsurların etraflarındaki diğer her şey ile bağlantısından yola çıkmaktadır. 19 senedir aktif olarak dans eden ve Sadlers Wells, The Place gibi önemli sahnelerde yer alan alan sanatçı, Bilkent Üniversitesi’nde İletişim ve Tasarım bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra lisansüstü eğitimlerini Londra’da London College of Fashion’da Moda Endüstrisi Tasarım Yönetimi üzerine ve University of Roehampton’da Dans ve Hareket Psikoterapisi üzerine yapmıştır. Sanatçı kariyerinin yanı sıra şu an Dans Terapisti olarak down sendromlu, otizmli bireylerle ve yetişkin ruh sağlığı alanında çalışıyor. Ekin Bernay’ın başlıca performansları arasında Annem​ ile Ben​(2016, Alan Istanbul); Beni​Okuyan Sen​(2016 Collective Çukurcuma, İskenderiye’den​ Sonra Tufan​sergisi kapsamında); Kumdan​ Kalelerim​(2016 BLOK art space); Still​​(2017, Razzmatazz performans programı kapsamında) ve 9​ Taş​(2017, Pera​ Müzesi’ne Yeniden Bak performans programı kapsamında) yer alıyor. Bernay, performanslarına performans platformu Performistanbul’un sanatçısı olarak devam etmektedir.

Gülhatun Yıldırım:
Gülhatun Yıldırım (d. 1991, İstanbul) Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Nezaket Ekici gibi önemli uluslararası performans sanatçıları ile beraber festival ve atölye çalışmalarında bulunan sanatçı, beden ve imge – mekan – nesne ilişkisi kurarak kamusal alan ve sınırlandırdığı mekanlarda performanslar sergiliyor. Gülhatun Yıldırım’ın başlıca performansları arasında Su​,​ 2016 (Pi Artworks, 3+1 performans serisi kapsamında); Tanımlanmamış​ Bölge,​ 2016 (artnivo.com project space); Senin​ Yarın Su,​ 2016 (artnivo.com project space, 3+1 performans serisi kapsamında), I​ am the Thorn,​ 2017 (Razzmatazz performans programı kapsamında) ve İçeride,​ 2018 (Performistanbul’un​ düzenlediği İHTİYAÇ:​ SEN​kapsamında)​yer alıyor. Yıldırım, performanslarına performans platformu Performistanbul’un sanatçısı olarak devam etmektedir.

İ. Ata Doğruel:
Uzun süreli performans sanatçısı İ. Ata Doğruel (d. 1991, Kütahya), performanslarında soyutlanma, dayanıklılık gibi kavramlar üzerine yoğunlaşarak, daha çok uzun süreli performanslar ile bedensel ve zihinsel sınırlarını zorlamayı hedeflemektedir. Lisans eğitimine Koç Üniversitesi Hukuk fakültesinde başlayıp Medya ve Görsel Sanatlar fakültesinde devam etmektedir. Sanatçı 9 günlük açlık, 13 günlük sessizlik gibi kendini, doğayı, evreni keşfederek daha fazla soru üretmeyi amaçladığı performanslar gerçekleştirmiştir. Doğruel, performans sanatını bu yolda aracı olarak kullanmakta ve anlam arayışını sürdürmektedir. Doğruel, performans sanatı platformu Performistanbul tarafından temsil edilmektedir. Sanatçının başlıca performansları arasında We have just only met, (duo) Eva Martino ile, Venice International Performance Art Week, Venedik (2017); Domain of Things (grup),- Pedro Gomez Egana, 15th İstanbul Bienali, İstanbul (2017); Elçi (solo), Performistanbul ile, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde, Pera Müzesi, İstanbul (2017); Sonsuz Tarla (solo), Performistanbul ile Zilberman Projects (2017).

Leman S. Darıcıoğlu:
Leman S. Darıcıoğlu (d.1985, İzmir), İstanbul’da yaşayan bir performans sanatçısı. Enstalasyon, video, fotoğraf gibi diğer disiplinlerle ilgilense de temel olarak üretimini performans sanatı alanında gerçekleştiriyor ve kendini performans sanatçısı olarak tanımlıyor. Sanat üretim sürecini kendi üzerinde performatif bir araştırma olarak görüyor ve işlerini kendi limitlerini ve kendiliğini dönüştürme aracı olarak kullanıyor. Bedeni “açılacak bir kaynak”, duygular, korkular ve sınırlar üzerine bir laboratuvar ve karşılaşmaların yoğunluk alanı olarak görüyor. Sanat pratiğinde yaşamak istediği dünyalara kapılar açan bir “mümkün-ütopyalar atlası” oluşturmaya çalışıyor ve an’ın ve temasın gücüne inanıyor. Bir sanatçı olarak kendini tanımlaması gerektiğinde ‘queer sanatçı’ tanımını kullanıyor, ‘queer’i sadece heteroseksüelliğin ve ikili cinsiyetin dışı olarak değil, normativitenin ötesinde bir alan olarak alıyor. Danışma kurulunda yer aldığı Queer Düş’ün adlı queer teori serisi 2012 yılından beri Sel Yayıncılık’ta yayınlanıyor. Çeşitli ‘queer’ kitapların çevirmenliğini yaptı, Queer Temaşa adında bir derlemeyi derledi ve editörlüğünü yaptı. 2014-2017 yılları arasında ‘Istanbul Queer Art Collective’in bir üyesiydi. 2016-2017 arasında ‘fuck me kitty’ adında bir queer performans projesi yürüttü. 2017’den itibaren performans projelerine Performistanbul sanatçısı olarak devam ediyor.

Özlem Ünlü:
Özlem Ünlü (d. 1983 Ankara) 2007’de Hacettepe Üniversitesi GSF Resim bölümünden mezun oldu. 2009’dan beri İstanbul’ da yaşıyor. Erotik – pornografik resimler yapmakta, resimlerinde genel olarak iktidarı, cinsiyeti ve çeşitli bağıntıları cinsellik üzerinden irdelemektedir. Performans inşa ederken de resimdeki problemlerini farklı disiplin ve malzemeyle seyirciyi de performansa dahil ederek kurgulamaktadır. Sanatçının başlıca performansları Domain of Things (group), Pedro Gomez -Egana, IKSV 15th Istanbul Biennial, Istanbul (2017); Tape (Solo), Günlük Süt, Coop, İstanbul (2016)

Selin Kocagöncü:
Selin Kocagöncü (d.1982, Toronto), çoğunlukla performans alanında çalışır ve hayat ile sanatta etik konularına odaklanmaktadır. İşlerinin sergilendiği veya icra edildiği mekanlar arasında Siemens Sanat, White Box (New York), Akbank Sanat, The Usher Gallery (Lincoln, Birleşik Krallık), Apartman Projesi İstanbul, GalataPerform ve Contemporary Istanbul sanat fuarı; yer aldığı projeler arasında ise Real Presence 8 (Belgrat) ve Exchange Radical Moments! (Stockholm) bulunmaktadır. Kocagöncü, lisans eğitimini Wesleyan University’de (CT, ABD, 2005), yüksek lisans eğitimini ise Marmara Üniversitesi’nde (2010) tamamlamıştır. Bugünlerde, performatif yapıtlarda belgenin rolünü incelediği doktora çalışmalarını Marmara Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Sanat eğitiminde alternatifleri araştırdığı projesi SK Stüdyo’yu da yürüttüğü İstanbul’da çalışıp yaşamaktadır. Sanatçının başlıca performansları arasında Performistanbul ile Smile, (Solo)Canlı Kamera Performansı,Youtube (2017); White Winter Hymnal, Daily Milk, COOP, Istanbul (2016);YHT Piece, High-Speed Train Station, Pendik, Istanbul 2014-5;Mini-Conversations, Istanbul Contemporary Istanbul Art Fair, Lutfu Kırdar Kongre Merkezi, Istanbul (invitational) (2013); #solo, Public transport system, Istanbul 2012

Küratörler:

Simge Burhanoğlu:
Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul’un kurucu direktörü, performans küratörü ve bale eleştirmeni Simge Burhanoğlu, çalışmalarında insan, insanın zihinsel ve fiziksel halleri üzerine odaklanıyor. İnsan bedenini farklı disiplinler ile inceleyen Simge Burhanoğlu, şu anda performans sanatı üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Performans sanatının birleştirici ve iyileştirici gücüne inanarak, bu disiplini insanlara ulaşmak üzere önemli ve etkili bir araç olarak kullanmaktadır. Şimdi de performans sanatı alanında araştırmalar yapmak ve 21. yüzyıla uygun yeni diller keşfetmek üzere Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürmektedir . 12 sene klasik bale eğitimi alarak dans ettikten sonra lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi’nde Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi alanında tamamladı. Lisansüstü eğitimini ise Londra’da bulunan University of Roehampton’da Bale Çalışmaları üzerine yaptı. 2014 – 2016 yılları arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sanat projeleri sorumlusu olarak çalış olan Burhanoğlu’nun gerçekleştirdiği projeler arasında Şakir Gökçebağ’ın Kara​ Delik​ve Chiharu Shiota’nın İlk​ Ev​isimli mekâna özel yerleştirmeleri bulunmaktadır. Performistanbul bünyesinde ise küratörlüğünü gerçekleştirdiği performanslardan bazıları; Gülhatun Yıldırım, Su​,​ (Pi Artworks 2016), Suzan D. Polat,  Stüdyoda,​​(Alt Sanat Mekanı, 2016) ve Ekin Bernay, Kumdan Kalelerim​ (BLOK Art Space, 2016), Yeniden​ Bak​ (Pera Müzesi, 2017), Performansı Farkettiniz​ mi?, Nasılsın? (Mamut​ Art Project Performans Programı, 2016, 2017) ve İhtiyaç​ Sen 672 Saatlik Canlı Süreç (Performistanbul,​ 2018). Burhanoğlu sanat dergilerinde eleştiriler yazmaya devam etmektedir; çeşitli yayınlarda 20’nin üzerinde yazıları bulunmaktadır.

Derya Dinç:
Derya Dinç, eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Sanat & Kültür Yönetimi ile Sahne ve Gösteri Sanatları bölümlerinde tamamladı. Eğitimi boyunca farklı performans üretimlerinde bulunan Dinç’in başlıca performanslarının arasında; Pressed,​ Zone (Palazzo Ca’Zanardi, IT IS LIQUID Uluslararası Sanat Festivali, Venedik), Face​ Time,​ Murat Adash -grup performansı- (Art On İstanbul), Temazssızlık​​ solo performans (OKSTOSIN HAYDARPAŞA, DİKİMEVİ, DAS ART PROJECT), İhtilaf​ Sanatı Işıl​ Eğrikavuk grup performansı (SALT) bulunmakta. Katıldığı ve ürettiği performansların yanı sıra Performans Sanatının ve sanatçılarının izleyiciyle, kurumlarla buluşamamasının eksikliğini sorgularken, 2017 yılında Yardımcı Direktör olarak çalışmaya başladı. Performistanbul Uluslararası Performans Sanatı Platformu’ndaki sanatçılarla, çeşitli mekânlarda gerçekleşen performans projelerinin takibini üstlenirken kurumun bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. İçinde bulunduğu performans projeleri arasında; Yeniden Bak​ (Pera Müzesi), Sonsuz​ Tarla,​ İ. Ata Doğruel (Zilberman Galeri), İhtiyaç:​ Sen 672 saat Canlı Süreç​(Performistanbul) yer almaktadır.

Performistanbul:
Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, uluslararası alanda sanatçı ve kurumlarla çalışarak yaratıcı üretimleri desteklemek ve performans sanatını daha fazla izleyiciye ulaştırmak amacıyla, 2016 yılında bale eleştirmeni ve performans küratörü Simge Burhanoğlu tarafından kuruldu.

İstanbul’da Ocak 2016’da kurulan ve çalışmalarına “alansız” kimliğiyle devam eden Performistanbul, esnek çalışma modelini dünya genelinde çeşitli sanat kurumlarıyla iş birliği kurarak ve bünyesindeki 10 performans sanatçısıyla birlikte projeler geliştirerek yürütüyor. Bağımsız sanatçılarla da proje bazlı iş birlikleri kurularak platformun genişletilmesi sağlanıyor. Kurulduğundan itibareni, gerçekleştirdiği 40’ın üzerinde performans sayesinde performans sanatını daha fazla izleyiciye ulaştıran Performistanbul, bu süreçte, Pera Müzesi, Pi Artworks, 5533, 15. İstanbul Bienali, Caroline Garden’s Chapel (Londra), International Venice Performance Art Week ve Marina Abramovic Institute olmak üzere önemli kurumlarla iş birliği kurdu.

Son dönemde, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde, 672 saat aralıksız devam eden 9 performansın yer aldığı İHTİYAÇ: SEN isimli canlı süreci gerçekleştirdi. Platform bu yıl itibariyle, performans sanatının birleştirici ve iyileştirici gücünden yola çıkarak, canlı sanatı daha fazla insana ulaştırmak ve günümüze uygun yeni diller keşfetmeye teşvik etmek üzere Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın temellerini attı. Uluslararası canlı sanat arşivi, dokümantasyonu ve yayınlarının bulunacağı bu alan, 7000’in üzerinde kaynağı bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda ayrıca Performistanbul Yayınları’nın kurulması ve bununla birlikte önemli kaynakların Türkçeleştirilmesi ve yeni yayınların basılması için çalışmalar yapılıyor.

Daire Sanat:
Daire Sanat, sanatçıların fikir ve projeleri doğrultusunda geliştirdiği sergi programı ile deneysel bir platform yaratmaya odaklanan bağımsız bir sanat mekândır. 2008 yılında Selin Söl tarafından Cihangir’de, kâr amacı gütmeyen bir sergi mekânı olarak kurulmuştur. Kurulduğu ilk iki yıl küratör ve sanatçı-küratörler’in düzenlediği tematik grup sergilerine ve genç sanatçıların görünürlüğüne odaklanmıştır. Genç sanatçılara olan desteğini arttırmak ve onların “ilk kişisel sergi”lerini sunarak sanat kariyerlerine katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılı itibari ile ticari bir galeri formatına geçiş yapmıştır. 2010 yılında Tophane Boğazkesen Caddesi’ne taşınarak sanatçı temsiliyeti beraberinde sergilerini sürdürmüştür.

2010 – 2016 yılları arasında çok sayıda tematik sergi ve Funda Alkan, Ali İbrahim Öcal, Ahmet Duru, Ceylan Öztürk, Ragıp Basmazölmez ve Sibel Horada’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçının “ilk kişisel sergi”lerini gerçekleştirmiştir.

2017 yılı itibariyle Cihangir’deki yeni mekânında ticari bir galeri formatından uzaklaşarak kuruluş misyonuna yakın dinamik bir yapı geliştirmeyi hedeflemektedir. Daire Sanat, küratöryal ve sanatçıların sergileme pratiklerine olan yaklaşımlarını sunan sergiler, bağımsız projeler ve işbirlikleri, sanat ve sosyokültürel konuları ele alan konuşma ve etkinlikler geliştirerek programına devam etmektedir.

Herkese açık, ticari kaygılardan bağımsız, proje bazlı ve küratöryel odaklı bir platformdur.

2008 yılından bu yana küratöryel ya da kişisel sergileri ile Daire Sanat’ta yer alan sanatçılar arasında Gül Ilgaz, Genco Gülan, İsmet Doğan, Mehmet Ali Uysal, Volkan Aslan, Sena Başöz, Ardan Özmenoğlu, Elçin Ekinci, Anna Heidenhain, Anita Bacic, Fırat Neziroğlu, İrem Tok, Mustafa Pancar, Evrim Kavcar, Berke Soyuer, Osman Bozkurt, Evren Erol, , Hera Büyüktaşçıyan, Balca Ergener, Didem Özbek, İz Öztat, İbrahim Koç, Turan Aksoy, Hayal İncedoğan, Peter Tzanev, Özgül Arslan, Özlem Şimşek, Cemre Yeşil bulunmaktadır. FUAM, PİST gibi sanat(çı) insiyatifleri ile işbirlikleri gerçekleştirmiştir.