ARREDAMENTO MİMARLIK Eylül Sayısında Profil Dosyası: Bruno Taut

Arredamento Mimarlık’ın Eylül sayısı profil dosyası ile ölümünün 80. yılında mimar Bruno Taut’u anıyor.

4 Mayıs 1880’de Königsberg’de doğmuş ve 24 Aralık 1938’de İstanbul’da ölmüş olan Bruno Taut’un Türkiye’de çalıştığı dönemden iki yayın ve kendisiyle öğrenci ya da meslektaş ilişkisi içinde olmuş mimarların hakkındaki yorumlarını derleyen bir yazıyla birlikte modern mimarlık üzerine görüşlerini değerlendiren makaleleri içeren dosya, T. Elvan Altan’ın editörlüğünde Ömer H. Gülsen, Giorgio Gasco, Burak Erdim, Esin Boyacıoğlu ve Paola Ardizzola’nın katkılarıyla hazırlandı.

323.sayı Haydar Karabey, Sadık Karamustafa ve Yılmaz Aysan’ın metinleriyle 1968 yılının Mayıs ayında Paris’ten başlayarak De Gaulle yönetimini neredeyse devrilecek hale getiren bir yandan tüm estetik pratikler gibi grafik alanını da etkisi altına alan ayaklanmanın izini sürerek dönemin afişlerini sayfalarına taşıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında hayatını kaybeden Yılmaz Zenger, sayıda Pelin Derviş tarafından kaleme alınan yaşam öyküsü ile anılıyor. Ayrıca, Katalonya özerk bölgesine bağlı Tarragona’da 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren NUA arquitectures’in üç güncel yapısının yanısıra İstanbul merkezli mimarlık ve tasarım stüdyosu Ergün Mimarlık’ın farklı ölçekteki iki işi de inceleniyor.

Emre Arolat’ın, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Ajman kentinde tasarladıkları Nora Camisi ve Toplum Merkezi’nin hikayesini aktardığı Eylül sayısında; Zafer Aracagök, Kapadokya’da 14-19 Haziran tarihleri arasında bu yıl dördüncüsü düzenlenen Cappadox festivalinde yer alan çağdaş sanat üretimlerini değerlendiriyor; Ümran Topçu ise, Faşist dönemin öncesinde Katalonya’da yeşeren modernist hareketin, işçi sınıfının konut sorununu çözmeye yönelik önemli bir denemesi olan Casa Bloc projesini gündeme getiriyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 323. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.