[Proje]: Dr. İlker Apaydın’ın Muayenehanesi

Proje Adı: DR. İLKER APAYDIN’IN MUAYENEHANESİ, İSTANBUL, 2018

İç Mimari: IGLO ARCHITECTS

İşveren: DR. İLKER APAYDIN

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar liderliğinde birbirinden farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan IgloArchitects tarafından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. İlker Apaydın için tasarlanan muayenehanede, farklı renklerin akışkan formlarla bir arada kullanıldığı çağdaş tasarım, standart klinik algısını değiştiriyor.

Mevcut bir planlamanın kliniğe dönüşümü yolunda, etkili ve renkli bir dille yeniden yorumlanmasıyla gerçekleşen Plastik Cerrah Dr. İlker Apaydın’ın muayenehanesi, Terrace Fulya projesi içerisinde 250 metrekarelik bir dairede konumlanıyor.

Bu klinikte, sağlık birimlerinde sıkça kullanılan açık tonlardaki renkler yerine, ana renk olarak duvar yüzeylerinde ve mobilyalarda kurumsal kimliği ortaya koyan koyu füme ve tonları kullanılmış. Mekandaki renkler, tavan ve duvar yüzeyleri, kalp ritminden ilham alınarak tasarlanan akışkan formdaki grafik anlatımlarla desteklenerek karakterize edilmiş ve bu grafik etki, kullanılacak olan mobilyaların niteliğinin de belirleyicisi olmuş. Asma tavan gibi öğeler kullanılmak istenmediği için, özel geliştirilmiş barissol tavanlar hem aydınlatmayı sağlamış, hem de tavan tasarımlarını oluşturmuş.

Mekanda önceden mevcut olan duvar nişleri ve banko basit dokunuşlarla projenin konseptine uygun olarak dönüştürülerek kullanıldı. Mevcut hali zayıf ve küçük olan banko büyütülerek ve aydınlatma eklenerek mekana uygun hale getirildi.

Bu klinikte mevcut yapıya ufak dokunuşlarla verimli mekânsal düzenlemeler gerçekleştirilmiş ve mevcut şema dahilinde minör operasyon odası, konsültasyon odaları, muhasebe ve arşiv için gereken alanlar yeniden şekillendirilmiş.


Aydınlatma

  • PONGS Barisol Tavan [Işıklı Gergi Tavan]

Mobilya

  • B&T Design [Mobilyalar]
  • Sağlam Reklam [Paslanmaz Lazer Kesim Tabela]
  • Özel Tasarım [Mevcut Bankonun Dönüştürülmesi]

Bitirme İşleri

  • Forbo Flotex [Halı]
  • Jotun [Su Bazlı İç Cephe Boyası – Tavan ve Duvarlar]