(Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) TÜRK SİNEMASI Klasiklerini RESTORE Etmeye Devam Ediyor…

Prof. Sami Şekeroğlu’nun danışmanlığında 2009 yılından başlayarak sürdürülen dijital film restorasyonu çalışmalarının devamı olan ve ARKAS Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen bu restorasyon çalışması 2018’in ilk projesi. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı, başrollerini Sadri Alışık ve Ayla Algan’ın paylaştığı “Ah Güzel İstanbul” filminin dijital ortamda restore edilmiş ve yenilenmiş kopyası, Ekim 2018’de tamamlanarak sinemaseverlere sunulacak.

2017’de yine ARKAS Holding’in katkılarıyla Halit Refiğ’in “Hanım” filmi, dijital ortamda restorasyonu yapılıp yenilenmiş, filmin oyuncuları Yıldız Kenter, Eşref Kolçak’ın yanı sıra Türk sinemasının önemli isimlerinin bir araya geldiği bir gala ile sinemaseverlere gösterilmişti.

Restorasyon çalışmalarının temel amacı, Türk sinemasının önemli eserlerinin gelecek kuşaklara ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda restorasyonu yapılacak filmlerin durumlarına göre bir öncelik sırası oluşturulmaktadır. Bu sıralama yapılırken filmlerin gerek çekildikleri dönemdeki teknik koşullardan ve elverişsiz laboratuvar işlemlerinden, gerekse zaman içinde yıpranmalarından kaynaklanan fiziksel arızalar ile bozulmalarının hızlanması göz önüne alınmakta, bu tür filmler öncelikli ve acil olarak ele alınmaktadır.

Kurum, geçtiğimiz yıllarda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait 600.000 metre yanar tabanlı belge filminin tamamını dijital ortama aktarmış, önemli bir bölümünün de dijital restorasyonunu yapmıştır.

Ayrıca kendi olanaklarına ek olarak kültüre ve sinemaya hizmet veren birçok kuruluşun maddi desteği ile restorasyon çalışmalarını yürütmüş; Üç Arkadaş (Yönetmen: Memduh Ün), Vesikalı Yarim (Yönetmen: Lütfi Akad), Gurbet Kuşları (Yönetmen: Halit Refiğ), Muhsin Bey (Yönetmen: Yavuz Turgul), Sevmek Zamanı (Yönetmen: Metin Erksan), Bitmeyen Yol (Yönetmen: Duygu Sağıroğlu), Kuyucaklı Yusuf (Yönetmen: Feyzi Tuna) filmlerini restore ederek yenilemiştir.