Mimar, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı ve Sanatçı YILMAZ ZENGER’i Kaybettik…

Yılmaz Zenger

Dünyaca tanınan tasarımcı, mimar ve sanatçı Yılmaz Zenger, 2 Ağustos 2018 Perşembe gecesi vefat etti. Cenazesinin 5 Ağustos 2018 Pazar günü ikindi namazını takiben Karacaahmet Şakirin Camii’nden kaldırılacağı bildirildi.

Yılmaz Zenger Kimdir?

1933 yılında Ankara’da doğan Yılmaz Zenger, 1958 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra yüksek lisansını aynı okulda tamamladı. 1957-59 yılları arasında İstanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde kent plancısı olarak görev yaparken, Menderes’in imar eylemlerine tepkiyle bu gruptan ayrılıp, asistanlık görevine başladı. 1962-63’de üniversite tarafından Londra’ya gönderildi. İngiltere’deki çalışmaları Ilford’da emisyon araştırmasından BBC’de fotoğraf ve sinema ekipmanı dizaynına kadar yayıldı. Bu tarihten sonra günümüze dek çeşitli üniversite ve kurumlarda dersler vermeye devam etmesine karşın Zenger, özellikle proje ve tasarım alanında çalışmalarıyla tanınmakta.

1965’de İTÜ Mimarlık Fakültesi Foto Film Merkezi Başkanlığı’na atandı. Çeşitli üniversitelerde endüstri tasarımı ve “görüntü dili” üzerine konferanslar verdi. Kanada Hükümeti destekli iki belgesel, UNICEF için taşınabilir aile eğitim ünitesi proje ve uygulaması, parlamenterler için sağlık politikası belgesel senaryosu, Kanada’da Uluslararası İletişim Toplantısında UNICEF adına konuşma ve animasyon film gösterisi ve yine Kanada Hükümeti’ne çizgi film senaryo, yönetim ve üretimini gerçekleştirdi.

1968’de Yapı-Endüstri Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı, uzun süre yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü. Çeşitli dergilerde çok sayıda makaleleri yayınlanan Yılmaz Zenger’in 200’ü aşkın özgün tasarımı, çeşitli resim heykel, dekoratif obje, mücevher tasarım ve uygulaması, bulunmaktadır. Heykelleri 1999’da New York’da, heykel ve mobilyaları 2000’de Jersey City Art Center’da sergilenmiştir.

Ayrıca 1971 yılında kurduğu Zenger Ltd. Şirketi bünyesinde üretim birimleri ile farklı tasarımlar ve formlar arayan yerli ve yabancı tasarımcıların ve kuruluşların projelerini hayata geçirmiş, tasarım süreçlerinde alt yapı desteği sağlamış ve üretimde model kalıp teknolojileri ile üretim yöntemleri geliştirmiştir.