(Geberit)’e Göre Bir ASMA KLOZET 400 KİLOGRAMLIK Bir Kutup Ayısını Taşıyabilir!

Doğal ortamında ortalama ağırlığı 400 kilograma ulaşan bir kutup ayısını bir asma klozet taşıyabilir mi? Geberit’e göre evet. İsviçre’deki yapı teknolojisi ve akustik laboratuvarındaki simülasyon programlarıyla ve de üzerine 400kg’lık yük konularak yapılan statik testlerle asma klozetleri tasarlayan Geberit, “0” prensibiyle ürünleri test ederek seri üretime geçiyor.

AB standartlarına göre asma klozetlerin taşıması gereken ağırlık 400kg.  Bu ağırlık da olgunlaşmış bir kutup ayısının ortalama ağırlığı. Aslına baktığımızda her gün klozetimizde bir kutup ayısı oturuyor ve gömme rezervuarlarımız sayesinde bu yük kolayca taşınıyor. Peki, Geberit yük taşıma kapasitelerini nasıl belirliyor? Simülasyon programları aracılığıyla bilgisayar ortamında istatistikleri inceleyerek sürece başlıyor ve bunu; Geberit mühendislerinin her yıl 80 ila 120 arası statik test yürüttüğü ve yeni tesisat sistemlerini test ettiği yapı teknolojisi ve akustik laboratuvarında gerçekleştiriyor.

Sıkı tolerans değerlerinden geçen ürünler için seri üretim sürecini başlatıyoruz

Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu

Bu bilinçle bugüne kadar üzerine imza attıkları inovatif ürünleri simülasyon programlarıyla geliştirdiklerini söyleyen Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu, 3 boyutlu yazıcılarla prototipler üretip üzerinde çalıştıktan sonra üretime geçtiklerini söyledi. Geberit’in gömme rezervuar ve montaj sistemlerini, AB standartlarına uygun olarak ürettiğinin altını çizen Kazazoğlu, “Geberit olarak tüm ürün geliştirme süreçlerimizi 800 m2’lik temizlik teknolojisi onaylı laboratuvarımızda yürütüyoruz.  Öte yandan gömme rezervuarlarımızın testleri de simülasyon programları aracılığıyla bilgisayar ortamında gerçekleştiriyor, 400 kg ağırlığındaki statik testlerle süreci takip ederek “0’” tolerans prensibiyle çalışıyoruz. Ayrıca Geberit olarak statik testlerimiz yürüttüğümüz ve yeni tesisat sistemlerini test ettiğim yapı teknolojisi ve akustik laboratuvarımızda 3B ölçüm kolu, güç çerçevesi ve basınç silindiri kullanarak ürünlerimizin, yüklere nasıl tepki verdiğini analiz ediyor, sıkı tolerans değerlerinden geçen ürünler için seri üretim sürecini başlatıyoruz” dedi.


Geberit:
Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ve kurşun armatürlü ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitfifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 6 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 30 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, 50 ülkede, 12,000’e yaklaşan çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Geberit, 2016 yılında 2,8 milyar CHF net satış açıklamıştır.