[Söyleşi]: “Proje çalışmaları başından sonuna sistematik bir plan ve bir disiplin içinde yürütülmeli.”

Neslihan İmamoğlu, Önder Kul. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Bu yıl 19.’su düzenlenen IPYD Dinamikler 2018 Uluslararası Proje Yönetim Kongresi kapsamındaki 2. Dinamik İnşaat Yönetimi Zirvesi’nin iletişim sponsoru olarak “İnşaat Sektöründe Çevik Dönüşüm” üzerine bir dizi söyleşi gerçekleştirdik.* Zirveyi izleyen Mimar Önder Kul sorularımızı yanıtladı.


 

…“Agile/Çevik” yaklaşımı ile ilgili fikir ve çalışmaların sunulması sebebi ile bu yılki etkinliğe bizzat katılım sağlamak istedim.

Zirveye izleyici olarak katıldınız. Bu etkinliğe katılırken beklentiniz neydi?

Öncelikle İPYD’nin Dinamikler Zirvesi kapsamında yapılan organizasyon ve konuşmaları kıymetli bulduğumu belirtmek isterim. Kurulduğu ilk günden bugüne İPYD’nin yılda bir kez düzenlediği bu buluşmaları, bizzat katılım sağlayamasam da takip etmekteyim. Proje Yönetimi üzerine tüm sektörleri bir araya getirmekte ve çok önemli bir boşluğu doldurmakta. Özellikle mimarlık ve inşaat sektörüne yönelik yapılan özel oturumlar ve “Agile/Çevik” yaklaşımı ile ilgili fikir ve çalışmaların sunulması sebebi ile bu yılki etkinliğe bizzat katılım sağlamak istedim. Kesinlikle faydalı bir gündü ve firmamız çalışmalarına ilerleyen dönem içinde olumlu katkılar sağlayacağına inandığım bilgi ve görüşler elde ettim.

Neslihan İmamoğlu, Önder Kul. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

 

…zaman, kalite ve maliyet kriterleri işveren kimliği ve profili değişse de, projelerimizdeki üç önemli unsur.

Sizce bir mimarlık ofisinde proje yönetimi açısından karşılaşılan en önemli sorunlar neler?

Proje çalışmaları başından sonuna sistematik bir plan ve bir disiplin içinde yürütülmeli. Projenin yönetimini üstlenen profesyonel firmalardan bağımsız olarak, tasarım ofisleri içinde de bir yönetim planı dahilinde çalışmalar ele alınmalı. Tüm meslektaşlarımızın da bildiği gibi zaman, kalite ve maliyet kriterleri işveren kimliği ve profili değişse de, projelerimizdeki üç önemli unsur. Bu sebeple de projelerin hızlı bir şekilde ele alınması, hiyerarşi içermeyen takım çalışmaları ile projelerin yürütülmesi, düzenli toplantılarla süreç içinde gözlemlenmesi ve irdelenmesi, sonuç olarak da alınan kararların hızla aksiyona geçirilmesi, proje yönetimi süreci içindeki sorunları azaltacak ve beraberinde herkesi tatmin eden sağlıklı neticeler getirecektir.

Neslihan İmamoğlu, Önder Kul. Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Tasarladığımız projeler de bu meyanda yeni nesil çalışma mekanlarının doğası gereği “Agile” çalışma sistemi temelinde planlanıyor

Agile/Çevik yaklaşımını daha önce duymuş muydunuz? Deneyimleri izledikten sonra bu yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz de proje yönetiminizde bu yaklaşımı uygulamayı düşünüyor musunuz?

Çoğunlukla kurumsal ofis projeleri üzerine çalışıyoruz ve farklı kurumsal iç mekan projeleri geliştiriyoruz. “Agile/Çevik” Ofisler üzerine de bir süredir kafa yoruyor, araştırıyor ve okuyoruz. Özellikle well-being ve biyofilik tasarım kriterlerini ön planda tutarak projelerimizi geliştiriyoruz. Tasarladığımız projeler de bu meyanda yeni nesil çalışma mekanlarının doğası gereği “Agile” çalışma sistemi temelinde planlanıyor. Çalışan esenliği ve sağlığına önem veren, sosyalleşmeye, birlikte ve esnek çalışmaya yönelik planlama ve buna bağlı olarak farklı hacimleri içeren ofis projeleri geliştiriyoruz.

Bu bağlamda da, hem “Agile” yaklaşımını, bu iş üzerinde uzun süredir çalışan uzmanlarından, hem de MUUM, Yapı Merkezi ve Metal Yapı gibi sektörün kıymetli firmalarının “Agile” yaklaşımı ile ilgili pilot uygulamalarını ve edindikleri tecrübelerini kendilerinden dinlemek önemliydi. Nihayetinde, projelerimizi “Agile” yaklaşımı ile yönetilebilmemiz, sadece kendi ofis içi proje yönetimimize değil, bağlı disiplinlere de bu çalışma sistemini aktarabilmemiz, işveren ve bulunduğumuz projeleri yürüten proje yönetim firmalarının “Agile” yaklaşımı ile ilgili farkındalığı artırabilmemiz adına bizim adımıza faydalı bir adımdı. Uzun yıllardır farklı iş kollarında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların iç yapılarında fiilen yer almış lakin içinde bulunduğumuz sektör için yeni bir olgu olan bu yaklaşımın zamanla tüm paydaş ofisler içinde daha çok yer alacağı kanaatindeyim.


*2.Dinamik İnşaat Yönetimiş Zirvesi’nde bi_özet söyleşilerine mobilya desteği veren Ersa’ya teşekkürler.