(AGT)’den, Yaşam Alanlarını YENİLEMEK İsteyenlere İpuçları…

Mobilya bileşenleri sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan AGT, yaşam alanlarını yenilemek isteyenlere özel ipuçları veriyor.

Yaşam alanlarında dekorasyonun vazgeçilmez öğelerinden biri olan laminant parkeler, günümüzde neredeyse her evde yerini alan şık ve sağlam bir zemin kaplama ürünü… Yüksek yoğunlukta lif levhalardan üretilen laminant parkeler, farklı doku ve renkleriyle yaşam alanlarına fark katıyor. Örneğin küçük ve dar bir alanı parke ile daha geniş göstermek, farklı dokular ve renklerle retro, modern ya da klasik bir görünüm elde etmek mümkün oluyor.

Geçmişten İlham Alın

Dekorasyon dünyası da tıpkı moda dünyası gibi geçmişten ilham alıyor. Parkeler de yaşam alanlarına retro bir görünüm kazandırmak için önemli bir rol oynuyor. Eskitilmiş görünümlü ve toprak tonlardaki parke desenleri kullanıldığı alanlarda retro bir hava estiriyor. AGT Natura Slim&Large serisinde yer alan Ravello modeli ile bu trend yakalanabilir. Son dönemde dekorasyonda İskandinav tarzı bir hayli gözde… Siz de İskandinavya’yı yansıtan bir ruh yakalamak, 60’lı ve 70’li yılları yansıtmak istenirse, geometrik desenli ve tekrar eden dokulara sahip, renkli parke modellerini tercih edilebilir. Bu tip parkelerin kullanılacağı alanlarda az eşya bulunduğundan ve açık tonlarda renklerin ağırlıkta olduğundan emin olunmalı. Bu sayede desenlerin karmaşıklığından uzak, daha minimal ve şık bir görünüm yakalamak mümkün olur. AGT Natura serisinde yer alan Gri Meşe parke bu konsept içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.

Ahşabın Sıcak Ruhu

Parkeler ahşabın rengi ve dokusu, bulunduğu her ortama doğallık, sıcaklık ve konfor getiriyor. Bu yıl da parkede gerçek ağaç hissi veren, doğal dokular, açık renkler, mat ve derzli yüzeylerin yanı sıra senkronize yüzeyler öne çıkıyor. Ahşabın doğallığını, senkronize yüzey dokusu ile yansıtan Natura Slim & Large ve 14 mm kalınlığı ile fark yaratan Legno Lamine Parke Serisi ise dünya ormanlarından taşıdığı izlerle, AGT parke koleksiyonunun en yeni üyeleri olarak bu trendi yansıtıyor. Doğal yüzeyleri ve açık renkli parkeler yıllarca değişikliğe gitmeden kullanılabilirken, hem mobilyalarda hem de aksesuar seçimlerinde daha cesur davranabilme olanağı sunuyor.

Güçlü ve Modern

Eğer daha minimal ve modern bir çizgide ilerlemek istenirse, yine ağaç yüzeyine sahip, ancak beyaz ve tonlarının ağırlıkta olduğu parke modelleri tercih edilebilir. Özelikle küçük alanlarda tercih edilen bu modeller; gri, sarı ve yeşil tonlarıyla uyumludur. Bu sayede parkeler, ahşap desen ağırlıklı mobilyalar ya da metal veya mermer detaylı masa, sehpa ve sandalyelerle uyum yakalayacaktır. AGT Parke koleksiyonun en yeni serilerinden Bella’nın doğadan ilham alan renkleriyle dekorasyonda bu özgürlük yakalanabilir.

Doğru Tercih İçin…

• Küçük ve dar alanlar için mutlaka açık renkte parke modellerinden yararlanılmalı. Eğer çabuk kirlenen ya da işlek bir mekan söz konusu ise, yine çok koyu tonlara kaçmadan, ara tonlarda ve yoğun dokuya sahip ahşaplar tercih edilebilir.

• Parke seçiminden önce mutlaka, oluşturulmak istenen mekanın tonlarını zihninde canlandırılmalı. Kullanılacak mobilya, perde ve aksesuarlardan ilham alınarak hepsi bir bütün olarak düşünülmeli.

• Yoğun olarak kullanılan alanlarda, 10 mm kalınlığında, yüksek aşınma dayanımı olan parkeler tercih edilebilir.

• Farklı ölçülerin bir arada kullanılmasıyla yenilikçi bir mekan elde edilebilir. Bunun için AGT’nin Natura Slim/Large serisinde aynı dekorla yapılmış parke modellerinden faydalanılabilir.