(GF Hakan Plastik): “Binanızdaki Tesisat Seslerinin Farkında Mısınız?”

GF Hakan Plastik, 27 Nisan Gürültü Farkındalık Günü’ne dikkat çekmek için “Binanızın içindeki tesisat seslerinin farkında mısınız?” sorusunu yöneltiyor.

Milyonlarca insanın bir arada yaşadığı kentlerde en büyük sorun olan ses/gürültü kirliliğinin önlenmesi, beklentinin ötesinde bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Dış seslerin yanı sıra özellikle gürültüye çok hassas binalar olarak tanımlanan konut, yataklı hizmet veren sağlık kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri, yatılı eğitim kurumları, öğrenci yurtları, kültürel ve turistik tesisler gibi kullanım alanlarında tesisat kaynaklı iç gürültülerin de önüne geçilmesi gerekiyor.

Temiz su tesisatındaki çap daralmaları, daralan noktalardan geçerken kavitasyon oluşumu, sifonlarda boşaltma, doldurma elemanlarındaki parça ve mekanizmalar ve bunların bağlantılarından boşaltılan sular boru içinde ses oluşturuyorlar. Bu ses, binalar ne kadar yüksek ve ara hatlara bağlanan su kaynakları ne kadar fazla ise daha da artıyor.

İyi bir tesisatın gerçekten sessiz olması gerektiğini belirten GF Hakan Plastik yetkilileri, bina içindeki bu tip gürültülere de dış kaynaklı gürültüler kadar insan sağlığı açısından dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü farkında olmadan maruz kalının bu sesler uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, sıkılma duygusu ve kızgın olma hali gibi sorunların önünü açıyor. Tesisatlarda kullanılan borularda 20 desibel ve altının sessiz olarak kabul edildiğini SİLENTA Premium boru sisteminin ise 13 desibel ile bu derecenin çok altında kaldığının altını çizen yetkiler, yapılarda mükemmel bir ses yalıtımı ve gürültüsüz ortamlar için bu bu tip ürünlerin tercih edilmesini tavsiye ediyorlar.