(Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul)’da GAYRİMENKUL GÜNDEMİ Konuşulacak!

Binat İletişim& Danışmanlık’ın bi_özet çatısı altında 2016 yılında başlattığı ve her yıl farklı bir konuyu ele alan “Yapı Sektöründe İletişim Toplantıları”nın Yapı Fuarı-Turkeybuild işbirliği ile düzenlenen üçüncü etkinliğinde gayrimenkul sektörünün gündemi konuşulacak.


“Gayrimenkulde Gündem: Sektöre Yön Veren Yenilikler”
10 Mayıs 2018 Perşembe
11.30-13.00
TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Yapı Arena


“Gayrimenkulde Gündem: Sektöre Yön Veren Yenilikler” başlıklı panel, Ersun Bayraktaroğlu (PwC Ortak) moderatörlüğünde, Aydan Bozkurt (Propin Gayrimenkul Kurucu Ortak), Ayla Heyfegil (Servotel Yönetici Ortak), Hakan Malak (HOM Gayrimenkul Kurucu) Kerim Alain Bertrand (REIDIN CEO), Muhammed Maraşlı (Türkiye İMSAD Kentsel Dönüşüm ve Yapı Güvenliği Komitesi Başkanı) ve Recep Haki’nin (Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Bölümü Müdürü) katılımı ile 10 Mayıs 2018 Perşembe günü 11.30-13.00 saatleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Yapı Arena’da  gerçekleşecek.

Artık gayrimenkul denilince akla sadece konut gelmiyor; yeni gayrimenkul türleri yeni sorunları ve potansiyelleri ile gündemde. “Ofis” kelimesi yerini çalışma mekanlarına bırakmaya başladı, değişen dünya ile birlikte gayrimenkul alanında farklı uzmanlıklar ortaya çıktı. Teknolojik gelişmeler gayrimenkul değerlemeden gayrimenkul projelerinin yönetimine, satıştan pazarlamaya, malzemeden finansmana her alanı etkiliyor. Gayrimenkul sektöründeki yenilikler ve değişiklikler; nüfus artışından yapay zekaya, otonom araçlardan sürdürülebilir şehirlere sektöre yön veren faktörler gayrimekul sektörünün farklı alanlarında uzman panelistler tarafından tartışmaya açılacak.

Etkinliğe buradan kayıt olabilir; bi_özet web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden paneli takip edebilirsiniz. 


Konuşmacılar

Ersun Bayraktaroğlu

Ersun Bayraktaroğlu
PwC, Ortak
Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Bayraktaroğlu,  ABD’de Western Michigan Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Yaklaşık 10 yıl boyunca Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak çalışan Bayraktaroğlu hem özel şirketlerde hem de kamu kuruluşlarında vergi denetimleri ve incelemeleri yürütmüştür. Nurol Grup bünyesinde sırasıyla Denetçi, Finans Müdürü ve Mali İşler ve Denetim Bölümü Başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2002 yılında Kıdemli Müdür olarak PwC’ye katılmış ve Temmuz 2007’de ise şirket ortağı olmuştur. Bayraktaroğlu, PwC Gayrimenkul Sektörü Ülke Lideri olarak çalışmakta, Bankacılık ve Sermaye Piyasaları ile Gayrimenkul uzmanlık ekiplerinde yer almaktadır. Halen pek çok yerli ve yabancı ticaret ve yatırım bankasına, aracı kuruma, leasing, faktoring, portföy yönetimi ve tüketici finansmanı şirketine, menkul ve gayrimenkul yatırım fonuna, gayrimenkul yatırım ortaklığına ve gayrimenkul şirketine vergi danışmanlığı hizmeti vermektedir. Ayrıca GYODER, ULI Türkiye ve GISP gibi sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyesi olarak da sektöre katkı sağlamaktadır.

Aydan Bozkurt

Aydan Bozkurt
Propin Gayrimenkul, Kurucu Ortak
1977 doğumlu Aydan Bozkurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun olduktan sonra, İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde gayrimenkul yer seçimi ve dönüşüm projelerinde özel planlama ofislerinde proje bazlı çalıştı. 2000 yılı itibariyle gayrimenkul sektörüne geçti. Gayrimenkul danışmanı olarak 2002-2005 yılları arasında Colliers International’da; ofis, arsa, high-street retail alanında, pazar analizleri yapılmasında, mal sahibi ve kullanıcı tarafında kiralama ve satış işlemlerinde aktif olarak çalıştı. Yine aynı dönemde yabancı sermayeli Beyoğlu A.Ş.’nin, Beyoğlu tarihi yerleşim alanı içerisinde kapsamlı saha araştırmalarını yürüterek, geliştirilecek binaların tespit edilmesinde ve satın alma süreçlerinde yer aldı. Ortağı olduğu Propin Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık şirketini Nisan 2005 tarihinde kurdu. Gayrimenkul pazarında, sadece “Ofis” alanında uzmanlaşmayı seçen Propin’le 13 yıllık yolculuğu halen yönetici ortak pozisyonunda devam etmektedir. Ofis pazarında; kullanıcı, geliştirici, yatırımcı ve mal sahiplerine aracılık, danışmanlık hizmetlerini sunan Propin; İstanbul dışında ofis kümelenmesinin olduğu tüm illerde servis vermektedir. Ofis binalarına, proje geliştirme aşamasından, kiralanma ve satışın sonlanmasına kadar dokunması sebebiyle; pazarı sürekli ölçümleyen çeyrek dönem pazar raporları hazırlayan Propin; bu verileri düzenli olarak 2006 yılından beri pazarın oyuncularıyla paylaşmaktadır.

Ayla Heyfegil

Ayla Heyfegil
Servotel, Yönetici Ortak
Ayla Heyfegil Servotel asbaşkanı ve yönetici ortağıdır. 1984 yılında Londra’da; yatırımcıların, proje geliştirme firmalarının, otel işletme şirketleri ile finansman kuruluşlarının “know how” ortağı olma vizyonunu benimseyerek kurulmuş olan Servotel, geniş deneyime, araştırmaya dayalı bilgi birikimine ve seçkin müşteri profiline sahip,  butik bir danışmanlık firması olarak İstanbul ofisini 2003 yılında kurdu.

Servotel halihazırda faaliyetlerini Londra Merkez Ofisi’nde, Batı Avrupa ve Amerika kıtası (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada hariç) ve İstanbul Ofisi’nde (Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan sorumlu) bulunan üst düzey danışmanları aracılığıyla 27 yıldır ve 43 ülkede yürütmektedir.

Ayla Heyfegil, turizm, konut, karma kullanım ve ofis fonksiyonlarına sahip projelerin gelişmesindeki deneyimi ile Türkiye’nin en önde gelen projelerine konsept yaratımı, tasarım yönetimi, proje geliştirme, koordinasyon, satış ve pazarlama konularında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde danışmanlığını yaptığını en önemli ve bilinen projelerden bazıları; Astoria Kempinski, Bodrum Kempinski,Çiftçi Towers, Çubuklu Vadi, Fairmont Bakü, Four Seasons Çeşme, Hilton Astana, İstinye Park, İstanbul Sapphire,Levent Loft, Macka Residence Interior design by Armani Casa, Mandarin Oriental Bodrum, Next Level, Ormanada, Swissotel Bodrum, Trump Towersİstanbul, Ulus Savoyiken hizmet verdiği bazı yatırım grupları Akfen Holding, Astaş,Doğan Holding, Doğuş Holding, Dumankaya, Eczacıbaşı, Fiba GYO, IC Holding, İş GYO, Nurol GYO, Orjin Grup,Özdilek, Pasifik İnşaat, Sakıp Sabancı Holding bulunmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Siyasal Bilgiler mezunu olan Ayla Heyfegil GYODER ve ULI gibi kuruluşlara üyedir. Profesyonel iş deneyimleri sırasıyla; Alkas Retail & Entertainment Consulting, Kemer Yapı, Hamoglu Holding, Klassis Hotels, Resorts & Casinos’dur.

Hakan Malak

Hakan Malak
HOM Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetim AŞ, Kurucu
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi ve Maastricht Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme alanında lisansüstü derecesini tamamladı. 2005 yılında Amsterdam’da gayrimenkul projelerinin finansmanı konusunda başladığı iş hayatına, 2007 yılında Türkiye’ye dönerek gayrimenkul yatırımları konusunda sırasıyla bir Dubai Holding iştiraki olan Acacia Real Estate, Casta Group ve Emaar Properties şirketlerinde devam etti. Bilgili Holding ortaklığıyla faaliyette bulunan bir gayrimenkul özel sermaye yatırım şirketi olan BLG Capital’da 2014 yılına kadar görev aldı. Republika öğrenci yurtları, Soho House İstanbul, Galataport gibi farklı gayrimenkul projelerinin yatırım ve geliştirme süreçlerinde yer aldı. Bu tarihten itibaren, Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinde, bağımsız olarak yönetim kurulu seviyesinde görev almaya devam eden Hakan Malak’ın gayrimenkul alanında teknolojik girişimleri de bulunmaktadır. Hakan Malak, 2007 yılından beri üyesi olduğu ULI Türkiye’nin İcra Kurulu’nda yer almaktadır.

Kerim Alain Bertrand

Kerim Alain Bertrand
REIDIN, CEO
Kerim B2B hizmet sektöründe başarılı geçmişi olan, tecrübeli, yenilikçi ve sonuç odaklı bir üst yönetici. Doğuş Holding’in önemli bir teknoloji yatırımı olan Reidin’e katılmadan önce, Holding’in başka bir yatırımı olan The Related Digital Marketing grubunda COO olarak görev aldı. 2012 ve 2015 yılları arasında FTSE-250 şirketi olan ingiliz fuar ve etkinlik devi UBM grubunun Türkiye Genel Müdürü olarak ofisin kuruluşundan kara geçişine kadar başarıyla yönetti. Daha öncesinde, Kerim, başka bir FTSE-250 endeksi ingiliz grubu Euromoney Plc’nin bir yan kuruluşu olan ISI Emerging Markets’te yaklaşık on dört yıl farklı görevlerde çalıştı. 2000-2006 yılları arası şirketin New York merkez ofisinde Kuzey Amerika Satış Direktörü, 2006-2011 arası Türkiye Ülke Müdürü ve 2010-2011 yıllarında da Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü olarak kurum içinde farklı görevleri başarıyla üstlendi ve şirketlerarası elektronik bilgi bankacılığı sektöründe güçlü deneyim sahibi oldu. Dört dil bilen ve Gelişmekte olan Ülkeler üzerinde yirmi yılı aşkın deneyime sahip olan Kerim, Paris’te Uluslararası Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Evli ve bir çocuk babası olan Kerim, amatör denizci ve özel pilot lisanslarına sahip olup aynı zamanda Propeller Club Istanbul derneğinin Yönetim Kurulu üyesidir.

Muhammed Maraşlı

Muhammed Maraşlı
Türkiye İMSAD, Kentsel Dönüşüm ve Yapı Güvenliği Komitesi Başkanı
1991 yılında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinden Uçak Mühendisliği Lisans derecesi ile mezun olan Maraşlı’nın çalışma yaşamı 1985 yılında üniversite yıllarında inşaat iskele ve kalıpları üretimi ile başladı. 87-89 yılları arasında beton katkıları satış mühendisi olarak çalıştı. 1989 yılından itibaren halen şirket ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu Fibrobeton Yapı A.Ş şirketinde çalışmaya başladı. Fibrobeton ile Cam Elyaf Takviyeli Beton cephe kaplama malzemeleri üretimi konusunda 30 yıldır çalışmakta ve Fibrobeton ürünlerin geliştirilmesi konusunda AR-GE ve inovasyon çalışmalarını koordine etmektedir. Hem Türkiye İMSAD ile sektörel olarak hem de Fibrobeton A.Ş ile Üniversite-Sanayi iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmaktadır.

İTÜ Vakfı, Darülaceze Vakfı ve Türkiye Deprem Vakfı (TDV) mütevelli heyet üyesidir. Birçok sektörel dernek ve üniversitede fahri olarak çalışmalar yapmaktadır. Türkiye İMSAD ile 2012 yılında İnşaat Sektöründe Nanoteknoloji Stratejisi ve 2013 yılında Güvenli Yapılar Yol Haritası raporlarının hazırlanmasında aktif rol aldı. İTÜ’de Cephe Tasarımı ve Teknolojisi Tezsiz Yüksek Lisans Programında Beton Cepheler konusunda, Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Bölümünde Özel Betonlar ve Beton Katkıları konusunda uygulamalı derslere girmektedir.

Recep Haki
Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Bölümü Bölüm Müdürü
1963 yılında Ankara’da doğan Recep Haki, 1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı yıl İş Bankası Eğitim Müdürlüğü’nde Eğitim Uzman Yardımcısı olarak işe başlayan Haki, 1997 yılında aynı müdürlükte Müdür Yardımcılığı’na yükselmiştir. 2000-2001 yılları arasında Başkent/Ankara ve 2001-2004 yılları arasında Yenişehir/Ankara Şubelerinde Müdür Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2004 yılında Kurumsal Pazarlama Müdürlüğü’nde, 2006 yılında Değişim Yönetimi Başkanlığı’nda Grup Müdürü ve 2007 yılında Bireysel Bankacılık Satış Müdürü olan Haki, 28 Haziran 2012 tarihinden bu yana Bireysel Krediler Müdürü olarak görevine devam etmektedir.