[Proje]: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi

Proje Adı: KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ

MERAM, KONYA, 2017

Mimari: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

İç Mimari: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

Peyzaj: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

İşveren: KONYA ŞEKER A.Ş.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Konya’nın Meram ilçesinde bulunan, Türkiye’nin gıda ve tarım dalında özelleşmiş ilk ihtisas üniversitesidir. Karma kullanım programıyla, öğrenci ve akademik personel mekanlarının yanı sıra, bilim insanları, yatırımcılar ve yerel halkın da kullanabileceği kaynak ve tesis olanakları sunmaktadır.

Kampüs üç farklı bölgeye ayrılmaktadır: eğitim ve araştırma birimleri (1. bölge), sosyal ve konaklama birimleri (2. bölge), teknokent (3. bölge). Birinci bölgede, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Yönetim ve Sosyal Bilimleri Fakültesi, Hazırlık Okulu, Yönetim ve İdari Bina ile Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır. İkinci bölgede ise, Kongre ve Kültür Merkezi, kütüphane, spor kompleksi, yemekhane, lojmanlar ve öğrenci yurtları bulunmaktadır. “Tekno-kent” olarak adlandırılan üçüncü bölgede de araştırma merkezi, ofisler ve laboratuvarlar bulunmaktadır.

Kampüs alanını kesen iki ana yol,  1. bölgedeki dairesel peyzaj kurgusunun ana aksları olarak rol oynamaktadır. Meydandan eğitim yapılarının zeminini de kapsayacak şekilde 268 metre çapında dev bir “yeşil çanak” oluşturulmuştur. Daireler dıştan içe doğru küçülüp alçalarak ortada merkezi meydan oluşturur, bu meydanın altında bulunan sarnıç-müze bir yandan su tasarrufu ve bahçe sulama için kullanılırken bir yandan da kamuya açık olan bir müze içerecektir. Bölgede yer alan eğitim ve araştırma yapıları dairesel bir düzenle bu 4000 öğrenci kapasiteli meydanın etrafında konumlanmıştır. Bu yapılar avlulu ve yerden yükseltilmiş yapılardır. Böylelikle zeminde yapılar arası kesintisiz bir görüş imkanı oluşturulmuştur.  Araçsız, yaya ve bisiklet dostu bu “yeşil çanak” öğrencilere “serbest kamusal alan” yaratmakta, özgür bir şekilde dolaşım ve birçok kampüs aktivitesinin gerçekleşmesi için fon oluşturmaktadır.

Yeşil çatılar, güneş panel tarlası ve yağmur suyu biriktirilmesi  ile birçok sürdürülebilir özellikleri olan bu “yeşil kampüs” LEED Sertifikasyonunu hedeflemektedir. Bunların yanında, yaya ve bisiklet yollarıyla, bisiklet park yerleri ve elektrik araç şarj istasyonları ile sağlıklı bir yaşam tarzını da teşvik etmektedir.


Cephe: Çuhadaroğlu

Sirkülasyon: KONE Asansör

Mobilya: Koleksiyon Mobilya

Aydınlatma: EEC ELECTRONICS

Bitirme İşleri:

  • Sika
  • Kale Seramik
  • Forbo
  • PETRA The Flooring Co. [Milliken ürünleri]

Islak Hacim: VitrA