VİZYONER TASARIM ve MİMARLIK, (Studio-X İstanbul)’da…

Vizyoner Tasarım ve Mimarlık sergi ve söyleşileri, 28 Şubat -10 Mart 2018 tarihleri arasında Studio-X İstanbul’da gerçekleştirilecek.


Sergi ve sunumlar, 2017-18 güz döneminde İTÜ-MTS (Mimari Tasarım) lisansüstü programında gerçekleştirilmiş Vizyoner Tasarım ve Mimarlık başlıklı dersin inceleme, tartışma, söküm ve spekülasyonlarını −kuramsal ve tasarımsal denemeleriyle− bu platforma taşımayı ve daha geniş bir ölçekte tartışmayı hedefliyor. Sergi; mimarlık alanında vizyoner oluşa dair yapılmış sökümler ve buna bağlı İstanbul spekülasyonlarını içeren panolar ile yine vizyoner oluşa dair bildirileri içeren bir kitapçık, bildiri kartpostallarını içeriyor.

Sergi açılışı kapsamında 28 Şubat Çarşamba günü saat 18.00’de bu içerik üzerinden, dersi veren ve serginin küratörlüğünü üstelenen Ayşe Şentürer, serginin de kurucuları İTÜ-MTS programı lisans üstü öğrencileriyle birlikte vizyoner oluşa dair kısa notlar aktaracak.


9 Mart Cuma günü saat 18.00’deki kapanış panelinde ise, davetli konuşmacıların katılımıyla sergi içerikleri ve özellikle sergi konusu Vizyoner Tasarım ve Mimarlık’ın heyecanlı bir tartışma platformuna taşınması hedefleniyor.İTÜ-MTS öğrencileri:
Bahar Avanoğlu
Didem Sağlam
Elif Hant
Erenalp Büyüktopcu
Ezgi Hazar
Fatih Korkmaz
Gizem Özer
Hande Kalender
Hande Tombaz
İpek Avanoğlu
Merve Gül Özokçu
Merve Karadaban
Mustafa Mortaş
Selin Erdemirci
Tutku Sevinç


Vizyoner Tasarım ve Mimarlık:
Vizyoner Tasarım ve Mimarlık anlayışıyla; bugünden geleceğe uzanan yaşamsal, mekansal/zamansal ve düşünsel pratikleri mimarlık ve şehir odaklı olarak teknolojik, politik ve ekolojik itkiler ile sanat, tasarım ve felsefeden gelen güçler eşliğinde açmayı; bu yönde olası yeni kültürel oluşumları görmeyi, hayal etmeyi ve tasarlamayı amaçlar.
Bu amaç; düş ve düşünce gücü, anlatı ve onların temsillerine dayalı Vizyoner Tasarım ve Mimarlıklara dair projektif tutumları, görünümleri, arka planlarındaki eleştirel-yaratıcı söylemleri, kuram, tasarım ve temsilleri, kısaca yaklaşım ve yöntemleriyle incelemeye; kişisel bakışları da ortaya koyabilen bir tutumla bu incelemeleri −araştırma ve keşifleri− tartışmaya; ve bu yönde yeni spekülatif atımlar yapmaya ihtiyaç duyar.