(Bürotime), Çağrı Merkezi Çalışanlarının KONFORU için Tasarladı: “Mute”

Türkiye’nin yüksek istihdam ve kârlılık oranına sahip olan sektörleri arasında çağrı merkezleri de yer alıyor. Çağrı Merkezleri Derneği’nin açıkladığı rapora göre sektörün pazar büyüklüğü 2017’de 5,1 milyar TL’ye ulaşırken, istihdam rakamları ise 105 bin olarak kaydedildi. 2018 yılında 40 bin kişilik daha istihdam artışı beklenen sektörün en önemli sorununu ise çalışanların karşılaştığı sağlık problemleri oluşturuyor. Ülkemizde sağlıklı ofis hareketinin öncüsü olan Bürotime, çağrı merkezi çalışanlarının konforu için tasarladığı “Mute” isimli ürünüyle “Design Turkey” kapsamında ödüle layık görüldü.

Türkiye’de son birkaç yıldır yüksek istihdam ve kârlılık oranına sahip olan sektörlerin başında çağrı merkezleri geliyor. Çağrı Merkezleri Derneği’nin açıkladığı Türkiye Çağrı Merkezi Sektörü Pazar Verileri Raporu’na göre; pazar büyüklüğü 2017’de yüzde 13,3 büyüyerek, 5,1 milyar TL’ye ulaştı. İstihdam oranı ise bir önceki yıla göre yüzde 7’lik bir artış gösterdi ve sektörde çalışan toplam kişi sayısı 105 bin olarak açıklandı. Türkiye’de 1500’ün üzerinde olan çağrı merkezi sayısının 2018 yılında daha da artması ve yaklaşık 40 bin kişilik yeni istihdam sağlanması bekleniyor.

2017 yılında gelen/giden arama sayısının 2,5 milyar adede yükseldiği çağrı merkezlerinin ise en önemli problemi, çalışma koşullarından kaynaklı sağlık sorunları oluşturuyor. Özellikle gürültülü ortamda ve sürekli oturarak çalışmak; omurga çökmesi, kifoz (kamburluk), sindirim sorunları, fiziksel yavaşlama, sosyal hayatta durağanlık ve yüz yüze diyalog problemlerini beraberinde getiriyor.

Türkiye’de ofislerde sağlıklı yaşam hareketinin öncülerinden biri olan ve çağrı merkezi çalışanlarının sağlık sorunlarını minimize etmek üzere geliştirdiği ürünlerle ödüle layık görülen Bürotime, hızla gelişen sektör için ürettiği sağlıklı mobilya çözümlerinden bahsetti.

 

Ses Yalıtımı Yapan Ürünler

Bürotime Tasarım Ekip Lideri Utkan Kızıltuğ;Çağrı merkezi çalışanlarının en büyük sorunlarının başında, telefonda saatlerce müşterilerle konuşmak ve gürültüye maruz kalmak geliyor. Bürotime olarak, bulundukları ortamda ses yalıtımı yapan ofis mobilyalarının çalışanların verimliliğini artırdığını gözlemledik.” açıklamasında bulundu.

Uzun Süreli Oturmaya Elverişli Koltuklar

Utkan Kızıltuğ; “Bürotime olarak, sürekli oturarak çalışmaktan kaynaklı sağlık sorunlarını minimuma indiren ofis mobilyaları üretmenin başta çağrı merkezi çalışanları olmak üzere bütün ofis çalışanları için önemli olduğunu düşünüyoruz. Uzun süre masa başında çalışanların ofis mobilyası konusunda en önemsedikleri konu rahatlıktır. Operasyonel seri çalışma koltuğu Assist, kullanıcısına sunduğu sırt ve bel desteği, ayarlanabilir font özellikleriyle gün boyu vücudunuzla birlikte esneyerek hareket özgürlüğü sunar.

Daha Renkli ve Estetik Mobilyalar

Kızıltuğ, “Metrekareye düşen çalışan sayısı çok fazla olan çağrı merkezi ofisleri, genellikle tek düze ve özensiz ofis mobilyalarından oluşabiliyor. Özellikle çalışanlarının psikolojilerini olumlu yönde etkileyecek renk seçenekleri ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak estetik, konforlu ve ergonomik olan, “Mute” ürününü tasarladık. Hatta bu çözümümüzle Desing Turkey 2014 Endüstriyel Tasarım Ödülü’nü almaya da hak kazandık. Mute, V formuyla yüzlerce farklı dizilim yapılmasına olanak sağlarken, panel kısmında kullanılan özel malzeme sayesinde ortamdaki gürültüyü kabinin içinde en az seviyeye indiriyorifadelerini kullandı.


iF Design Awards:
Dünyada mükemmel tasarımların sembolü olarak bilinen iF Design Awards, 1953 yılından bu yana, dünyanın dört bir yanından binlerce tasarımcı ve markanın; kalite, tasarım, malzeme tercihi, inovasyon düzeyi, çevre etkisi, işlevsellik, ergonomi, kullanım amacının görselliği, güvenlik, marka değeri, evrensel tasarım kriterlerine göre değerlendirildiği en saygın ve bağımsız ödül organizasyonlarından biridir.

Tasarımın kamuoyundaki farkındalığını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen iF Design Awards organizasyonu, birçok farklı kategoride en başarılı ve yenilikçi tasarımlara sahip ürünleri ödüllendirmektedir.

Bürotime:
Tosunoğulları A. Ş.’nin 1980 yılından bugüne uzanan deneyimiyle 2000 yılında kurulan Bürotime, faaliyete başladığı günden itibaren üretim teknolojisinde gerçekleştirdiği modernizasyon çalışmaları, çevre dostu altyapısı ve sürdürülebilir çevre politikalarıyla dünya standartlarında üretim gerçekleştirmektedir. 2014 yılında koltuk ve mobilya ürün grubunda Türkiye’de GREENGUARD sertifikası almaya hak kazanan ilk ofis mobilya üreticisi unvanını elde eden Bürotime, faaliyet gösterdiği ofis mobilyalar ı alanında uluslararası sertifikasyon çalışmalarına hız kesmeden devam etmekledir. Lider üretici, LEED ve BREEAM gibi dünyada tanınırlığı ve bilinirliği en yüksek yeşil bina sertifikaları talep eden kuruluşların ilk tercihi olurken, her yıl ihracat pazarlarını genişleterek ve üretim kapasitesini arttırarak yerel ekonominin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bürotime hakkında ayrıntılı bilgi için www.burotime.com adresini ziyaret edebilirsiniz.