(ARREDAMENTO MİMARLIK) Şubat Sayısı Çıktı!

Şubat sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu: “Yıkılan Yeni Yapılar: Hızlı Yaşayıp Genç Ölenler.”

Toprağın rant üretim imkanı verdiği ve rantın da neredeyse daima bir arsa üzerinde yapılan inşaatla tanımlı olduğu düşünülürse, kapitalizmin uzun bina ömürleri için uygun bir ekonomik zemin tanımlamadığı anlaşılır. Yıkım kapitalist ekonomiye içseldir. Yıkmak gerekir ki, aynı yere daha büyük, daha konforlu, daha prestijli, daha pahalıya satılabilir ve/veya kiralanabilir yeni yapılar inşa edilebilsin. Dosya kapsamında son günlerde yıkımı gündeme gelen birkaç önemli güncel yapının bu bağlamda akla getirdikleri, 26 mimarın Arredamento’nun sorularına verdiği yanıtlarla tartışılıyor.

Meksiko merkezli mimarlık stüdyosu PRODUCTORA’nın Meksika ve ABD’de hayata geçirdiği yakın tarihli projelerinin incelendiği Şubat sayısında ayrıca; 2005 yılından bu yana Helsinki’de mimarlık yapan ALA Architects’in kültür ve terminal yapıları ile renovasyon projelerine odaklı üretiminden bir seçki de sunuluyor. Ocak ayında yaşamını yitiren mimar Neave Brown’ın yaşam öyküsüne sayfalarını ayıran 317. sayıda; K. Bilge Erdem ve Neslihan İmamoğlu’nun, geçtiğimiz Eylül ayında iki etkinlik için İstanbul’a gelen Avustralyalı mimar ve yönetmen Liam Young ile meslek pratiği, geleceğin mimari tasvirlerini biçimlendiren bilimkurgu anlatıları ve yeni teknolojiler üzerine yaptıkları söyleşiye de yer veriliyor.

Özlem Köprülü Bağbancı ve M. Bilal Bağbancı’nın Şubat sayısında yer alan metni, Edremit’te erken 20. yüzyıla ait bir konut yapısının kültür merkezi olarak yeniden işlevlendirilme sürecini aktarıyor. Japon fotoğraf sanatçısı Nobuyoshi Araki’nin provokatif işlerine Pinakothek der Moderne’in “Araki.Tokyo” başlıklı sergisi odağında bakan sayı ayrıca; Kahire merkezli sanatçı ve yazar kolektifi Art et Liberté’nin sürrealizm tarihinde yeterince öne çıkamamış üretimine Tate Liverpool’da açılan sergi vesilesiyle ışık tutuyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 317. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin 2017-2018 yıllarına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.