(Ferko Signature)’da yer alan “İSTANBULUN RÜZGARLARI” Las Vegas’ta…

Medya Sanatçısı Refik Anadol’un Ferko Signature’a özel tasarladığı ‘İstanbul’un Rüzgarları’ 9-12 Ocak tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleşecek CES18’in açılış konuşmalarında da rüzgarını estirdi.

Ferko’nun Levent’teki projesi Ferko Signature’da yer alan Türkiye’nin ilk veri resmi ‘İstanbul’un Rüzgarları’, bugün başlayan Tüketici Elektroniği Fuarı CES18’in açılış konuşmasında geleceğe yönelik bir düşünme örneği olarak gösterilen veri eserlerle ilgili olarak referans eser olarak yer aldı.

Türkiye’den ilk ve tek veri eseri

Sanal ve artırılmış gerçeklikten sağlık teknolojilerine, tüketici elektroniğinden otomotive 4 binden fazla şirketin katıldığı dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’nda bu deneyime örnek gösterilen veri eserlerinden biri olan İstanbul’un Rüzgarları’nda İstanbul’daki rüzgar bilgileri, yaklaşık 3×6 metrelik dijital bir tabloya sürekli değişen, interaktif resimler olarak yansıtılıyor.

 

Wind of İstanbul

Refik Anadol, FerkoSignature için özel olarak tasarladığı bu eseri için bir yıl boyunca Atatürk Havaalanı’ndan toplanan 10 saniyelik aralıklarla zaman ve sıcaklık ile beraber rüzgar hızı, yönü ve şiddeti bilgilerini okumak, analiz etmek ve görselleştirmek için bir dizi yazılım geliştirdi. Ortaya çıkan sanatsal çalışma, İstanbul’un belirgin rüzgar karakteristiğine odaklanan 4 dinamik bölümden oluşuyor. Her bölüm, rüzgarın görünmeyen güzelliğini, rengarenk ve estetik bir tablo olarak ortaya çıkarıyor. Proje, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirirken rüzgar olgusunu ve doğanın güçleri ile yapılı çevre arasındaki görünmeyen şiirsel ilişkiyi araştıran kuşbakışı benzersiz bir deneyim sunuyor.

 


Ferko Hakkında:
1990 yılında temelleri atılan Ferko, İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ. 25 senelik deneyimi ile gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. Ulusal ve uluslararası platformlarda yer alarak varlığını geleceğe taşımayı hedefleyen Ferko, modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretimi ile lüks projeler hayata geçirmektedir.Ferko’nun Türkiye’de, bugüne kadar yaptığı projeler arasında Kağıthane’de Papirus Plaza, Göktürk’te GökmahalResidence, BosphorusPalace Hotel, Kemerburgaz’da Kemermall AVM, Zekeriyaköy Villaları ve İMES Sheraton FourPoints yer almaktadır.Levent’te, İstanbul’un en değerli arazilerinden birinde konumlandırılan Signature’ın inşasında sona gelinirken,İstanbul’un gelişen bölgesi Kağıthane’de yapımına devam edilenFerkoLinehızla ilerlemektedir. Turizm alanında da faaliyet gösteren Ferko, Ilgaz’da hayata geçirdiği Ferko Ilgaz MountainHotel&Resortile dört mevsim hizmet imkanını da sunmaktadır. Ferko İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ., Türkiye’deki projelerinin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan, Afganistan ve Libya’da yol, altyapı, konut, villa, otel, ofis projeleri gerçekleştirmiştir.

https://www.facebook.com/FerkoInsaat
https://twitter.com/ferkoinsaat
http://instagram.com/ferkoinsaat/