(ARREDAMENTO MİMARLIK) Ocak Sayısı ile Raflarda…

Ocak sayısı ile raflarda yerini alan Arredamento Mimarlık’ın yeni dosya konusu: “Endonezya’da Güncel Mimarlık”.

Güneydoğu Asya’nın genel değişim süreçlerine eklemlenen Endonezya mimarlığı yeni doğan bir mimarlık. Benzeri pek çok ülke gibi kimlik arayışları içinde kendi özgül mimarlığını ortaya çıkarmaya çalışan bir damar üretiyor. Mamostudio, RAW Architecture, Parametr Indonesia, Atelier Riri ve Budipradono Architects bu sayıda yakın tarihli üretimlerine yer verilen beş mimarlık grubu. Çevre koşullarını veri alan sakin ve iddiasız ürünler ortaya koyuyorlar.

Ocak sayısında; Londra, Pekin, Hong Kong ve Bolzano’da mimarlık yapan Plasma Studio’nun geleneksel yer ve kimlik kurgularıyla olabildiğince mesafelenen üretimi, farklı ölçeklerdeki projelerinden bir seçkiyle sunuluyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile ETH Zürih’in işbirliğiyle gerçekleştirilen “Non-Orthogonal Planar Assemblies” (Ortogonal Olmayan Düzlemsel Birleşimler) adlı yaz okulu çalışmasına Cemal Koray Bingöl, Selen Ercan, Gamze Gündüz, David Jenny, Orkun Kasap, Luka Piškorec ve Leyla Ilman Yörür’ün metniyle yakından bakan sayıda Habif Mimarlık, Akmerkez Yönetim Ofisi tasarımını anlatıyor.

Yeni sayıda yer alan makalesinde Esra Akcan, John Hejduk’un Berlin’de IBA’1984-87 (Uluslararası Bina Sergisi) için yaptığı projeler odağında açık mimarlık kavramını irdeliyor. Kapsayıcı tasarım alanındaki güncel gelişmeleri Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum’da gösterime giren “Access+Ability” başlıklı sergi odağında ele alan 316. sayıda ayrıca László Moholy-Nagy tarafından Bauhaus’un mirasçısı olarak kurulan IIT Institute of Design 80. yılında Bauhaus-Archiv Tasarım Müzesi’nin düzenlediği sergi ile anılıyor.

Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde yayınlanan Arredamento Mimarlık’ın 316. sayısı, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından edinilebilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz. Derginin güncel ve 2017 yılına ait sayılarına ise, App Store ya da Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşabilirsiniz.