Yeni İstanbul Swissotel, (Doka) OTOMATİK TIRMANIR KALIP SİSTEMİ ile Yükseliyor…

İstanbul Esenyurt’ta içinde AVM ve rezidans da bulunan Kozapark Projesi’nin en dikkat çekici yapısı Swissotel. İstanbul’un en yüksek binaları arasına girecek olan otel projesi, Doka otomatik tırmanır kalıp sistemi SCP ile yükseliyor. Swissotel, yeni oteli ile 213 metreye kadar yükselerek dikkatleri üzerine çekmeye hazırlanıyor.

Yüksek yapılarda en güvenli ve en hızlı çözümler sunan Doka, değişik geometrisi ve yüksekliği ile fark yaratacak olan yeni Swissotel için de tercih sebebi oldu. 2018’in sonlarında tamamlanması planlanan yapının bu kadar hızlı ve maksimum güvenlikle ilerlemesi ise 150 yıllık tecrübeye sahip Doka  kalıp iskele sistemleri mümkün olacak.

Otomatik Tırmanır Kalıp sistemi ile 6 günde 1 kat

Yatırımcı firma Garanti Koza, bu özel yapının inşası için Doka SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemini tercih ediyor. Yüksek binaların çekirdeği için kullanılan bu modüler kalıp sistemi ile perde kalıbı ve çalışma platformu az sayıda güçlü hidrolik silindir sayesinde bir defada kaldırılarak bir sonraki döküm katına taşınıyor. SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi ile binanın çekirdek kısmı katlardan önde gider ve bu sistem sayesinde döşeme ve perdeler tek seferde dökülebilir. Etrafı muhafaza edilmiş büyük çalışma alanı sayesinde güvenli ve hava koşullarından korunmuş bir çalışma ortamı sağlar. Platform tırmanırken malzeme konteyneri ve beton dağıtıcının da dahil olduğu ağır yükler kaldırabildiği için vinç kapasitesinden tasarruf elde edilir.

SCP Otomatik Tırmanır Kalıp Sistemi’nin yanı sıra projede tercih edilen bir diğer sistem de Xclimb 60 Koruma Perdesi. Yüksek binalarda tercih edilen Xclimb 60 Koruma Perdesi, bu projede de binanın eğimli geometrisine uyum sağlayan ve proje lokasyonundaki şiddetli rüzgâra meydan okuyan yapısı sayesinde her koşulda güvenliği sağlamaya devam ediyor.

Dokadek 30 ile 1 günde 1000 m2

Projenin hızına hız katan bir diğer sistem ise Dokadek 30’dur. 2 farklı boyuta sahip olan döşeme kalıbı Dokadek 30 sayesinde 1000 m2’lik döşeme normal uygulamalara göre 2 kat daha hızlı gerçekleşerek yalnızca 1 günde tamamlanabiliyor. Swissotel projesi için tedarik edilen 2.350 m2 Dokadek 30 ile döşeme dökümleri rakipsiz bir hızla gerçekleşiyor. Ayrıca sistemin bir parçası olan 10 yıllık ömre sahip ve taşıma kapasitesi 3 ton olan Eurex 30 dikmeler sayesinde hızlı ve güvenli kurulum sağlanabiliyor.

Hafif ve ekonomik Frami Xlife

Kolon ve perde kalıpları içinse hafif ve elle taşınabilen Kolon ve Perde Kalıp Sistemi Frami Xlife tercih edilen projede rüzgâr ve benzeri sebepler ile vincin çalışmadığı durumlarda kolay montajlı kalıplar büyük bir avantaj sağlıyor. Sistem ön montaj gerektirmeden şantiyeye indirildiği gibi kullanılabiliyor ve aynı şekilde söküm işlemi de çok hızlı ve kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bir yandan zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda diğer yöntemlere kıyasla Frami Xlife Perde ve Kolon Kalıp Sistemi işçilik masraflarını da %50 oranında azaltıyor.


Doka Türkiye:
1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de İstanbul’dan yönetmektedir. Azerbaycan ve İran’da ofisleri bulunmaktadır. Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, 3. Havalimanı, Ankara Kuzu Kumru, Ankara Kuzu Effect, Mardin Entegre Gübre Tesisi, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, Mistral Towers gibi Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.