(Guardian) Clarity™ ile Beyoğlu’na Yeni Bir Bakış: Yapı Kredi Kültür Sanat Binası

Yapı Kredi Kültür Sanat binası, Teğet Mimarlık imzasıyla geçirdiği renovasyonun ardından kısa süre önce Beyoğlu, Galatasaray’daki yerinde yeniden kapılarını açtı. Kültür sanat meraklılarını semte tekrar kazandıracak olan binanın ziyaretçileri, Guardian Glass ürünü Guardian Clarity™ ile tasarlanan yeni cephe sayesinde Beyoğlu’nun tarihi ve bugünü buluşturan özgün atmosferini en şeffaf haliyle soluyacak.

Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nin merkez noktası Galatasaray Meydanı’nda konumlanan ve Alman Mimar Paul Schmitthener tarafından 1958 yılında tasarlanan Yapı Kredi Kültür Sanat Binası (YKSS), Teğet Mimarlık imzasıyla geçirdiği renovasyonun ardından yeniden açıldı. Yapılan renovasyonda kütlesi, İstiklal Caddesi ve Ara Sokak’a bakan cephe düzeni, kat hizaları ile dikey taşıyıcıları aynen korunan binanın meydana baktığı noktada tamamen içi boşaltılarak yepyeni bir cepheyle meydana kazandırıldı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nın toplumsal belleğe hitap etmek amacıyla korunan eski cephelerinde, gerekse de bambaşka bir deneyim sunarak meydana açılan yeni cephesinde Teğet Mimarlık’ın tercihi olağanüstü şeffaflık sunan Guardian Clarity™ anti-reflekte cam ürünleri oldu.

Çok yüksek ışık geçirgenliği sunarak, düşük yansıma elde edilmesini sağlayan Guardian Clarity™ anti-reflekte cam, sunduğu alışılmışın ötesinde işlevsellik ve göz alıcı görüntü ile çarpıcı cepheler için geliştirilmiş en ideal çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Aşırı yansımanın görüntüyü bozduğu her yerde sağladığı “yansıtmama” etkisi ile tasarımı bulunduğu noktada odak noktası haline getiren Guardian Clarity™ anti-reflekte cam, İstiklal Caddesi üzerinde dikkatleri üzerine toplayan YKKS’de kullanıcılara etkileyici ve bölünmemiş bir Beyoğlu manzarası sağlarken, kişinin semtin atmosferinden kopmadan keyifli ve kaliteli zaman geçirmesine olanak tanıyor. Binanın, kitabevi, sergiler ve salon arasındaki dolaşımı bir canlının iç yapısı gibi meydan tarafından izleyenler için sergilenebilirken, binaya tırmanan izleyiciye çeşitli işlevler arasındaki seyahatinde İstiklal Caddesi ve Galatasaray Meydanı’nı farklı açı ve yüksekliklerden tecrübe etme fırsatı sunuluyor. Bunlarla birlikte en can alıcı duraklardan birini, YKKS koleksiyonundaki en önemli eser olan İlhan Koman’ın “Akdeniz Heykeli” tutuyor.


Guardian Glass:
Guardian Industries şirketinin ana iş birimi olan Guardian Glass, düz cam, kaplamalı ve işlenmiş cam ürünleri alanında dünyanın en büyük cam üreticilerinden biridir. Dünya genelindeki 25 düz cam üretim tesisinde Guardian Glass, dış (hem ticari hem de konut) ve iç mimari uygulamalarında kullanılmak üzere yüksek performans kaplamalı camların yanı sıra otomotiv ve teknik camlar da üretir. Guardian’ı, evlerde, ofislerde, arabalarda ve dünyanın en simgesel mimari eserlerinde görebilirsiniz. Guardian Glass Bilim ve Teknoloji Merkezi, müşterilerine mümkün olanı görmelerine™ – see what’s possible™ yardımcı olmak için en gelişmiş teknolojiyi kullanarak yeni cam ürünleri ve çözümler üretmek için sürekli çalışır.

Detaylı bilgi için: guardianglass.com