SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM FİLM FESTİVALİ’nin 2017 Açılışı (SALT Galata)’da Gerçekleşti…

Sürdürülebilir bir yaşam hayalini paylaşanların bir araya geldiği ve bu yıl onuncu yaşını kutlayan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin açılış gecesi 21 Kasım tarihinde SALT Galata’da gerçekleşti.

Festivali destekleyen kurum ve STK temsilcileri, sanatçı ve basından pek çok davetlinin katıldığı açılış gecesinde 22-26 Kasım 2017 tarihlerinde gösterimi gerçekleşecek filmlerin tanıtımı yapıldı. İran, Kanada, Hollanda, Kongo, ABD, Fransa, Rusya, Türkiye, Hindistan, İspanya, İsrail, Filistin ve İngiltere’den toplam 22 belgesel film festival süresince izleyici ile buluşacak. Festival bu yıl 10 ilde eş zamanlı olarak izleyici ile buluşacak ve tüm gösterim/etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek.

Film tanıtımlarının ardından davetlilere 2016 yapımı olan yönetmen Eric Heimbold’un 17 dakikalık kısa metrajlı filmi Kör Suşi’nin gösterimi yapıldı. Film, sürdürülebilir yemek hareketinin liderlerinden ve dünyanın ilk sürdürülebilir suşi restoranının sahibi Asyalı-Amerikalı şef Bun Lai ve kör bir gezi yazarının birlikte dünyayı yeni bir açıdan görme arayışını konu alıyor. Şef Bun Lai ekolojik bir soruna yemekle ilgili bir çözüm üretmeye çalışıyor ve denizde yaşayan istilacı türleri suşi mutfağında kullanıyor! Film Amerika’da 2017 yılında çeşitli festivallerde en iyi kısa metrajlı belgesel film dalında ödüllere sahip.