Lasvit’in IŞIK HEYKELİ, (Ferko) Signature’da Yerini Aldı…

İstanbul’un merkezinde, mimari ve estetik yapısıyla dikkatleri üzerine toplayan Ferko Signature, camın otantikliğini yenilikçi fikirlerle birleştiren Lasvit’in Amber isimli ışık heykeliyle aydınlanıyor.

Yurt içi ve yurtdışında gerçekleştirdiği projeleriyle sektöre farklı bir estetik dokunuş yapan Ferko, 25 yılı aşkın deneyimini iş dünyasına Ferko Signature projesi ile bir kez daha sunuyor. İleri teknoloji ve çevre dostu sistemlerle donatılan Ferko Signature lüks kavramını her detayıyla iş dünyasıyla buluşturuyor.

IŞIK HEYKELİNİ DÜNYACA ÜNLÜ LASVİT TASARLADI

Mimari ve estetik bakış açılarının ön plana çıkarıldığı projede dünyanın en iyi markalarıyla iş birlikleri gerçekleştiriliyor. İç mimarisi Autoban, ortak alan tasarımları Markus Dochantschi tarafından gerçekleştirilen projede, ışık heykel tasarımcısı ve üreticisi Lasvit’in de imzası bulunuyor. Üflenmiş camdan yapılma ışıklı heykeller ve sanat enstalasyonları konusunda dünya çapında üne sahip Lasvit, Ferko Signature’ın lobisini Amber adını verdiği tasarımıyla aydınlatıyor.

 

Ferko Signature lobisi için özel bir enstalasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Lasvit Sanat Direktörü Maxim Velčovský, Ferko Signature projesini “eşsiz bir yapı” olarak tanımlarken bu eşsiz yapıya uygun enstalasyonu “üstesinden gelinmesi gereken hoş bir zorluk” olarak ifade ediyor. Ferko Signature için hazırladıkları tasarımda modern iş hayatının ciddiyetini ve seçkinliğini sıcak renk temaları ve konforu vurgulayan organik şekillerle betimlediklerini belirten Lasvit Sanat Direktörü; “Ferko Signature, iş hayatının odak noktasında şehrin alışveriş merkezlerinin ve sosyalleşme alanlarının hemen yanında yer alıyor. Bina için tasarladığımız ışık heykeli, esnemeyen metal bir yapı ile el yapımı sıvı cam öğelerini birleştirerek doğayı da kapsayan iş hayatını ve kaliteli yaşam tarzını temsil ediyor” dedi.

AMBERDEN İLHAM ALINARAK TASARLANAN IŞIK HEYKELİ DIŞARIDAN DA GÖRÜLEBİLİYOR

Işık heykelinin tasarımını üstlenen Tasarımcı Luděk Hroch ise ilhamını amberden aldıklarını belirtirken “Amberin sıcak renk tonları keyif vericidir ve bizlere balı anımsatır. Bunun yanı sıra, amber binlerce yıl öncesine ait, fosil içeren bir malzeme olarak da beni hep büyülemiştir. Bu özellikleri yoğun bir ofis ortamına taşımakla, bina sakinleri ve ziyaretçilere bir an olsun durmalarını, ışık ve renklerin oyununun tadını çıkartmalarını hatırlatmayı hedefledik. Bana göre bu, doğanın soyut ruhunu temsil ediyor” şeklinde konuştu.

Boyu neredeyse dört metreyi bulan ve genişliği ile tüm lobiyi kaplayan ışıklı heykeli ‘Amber’, ziyaretçileri metal ve camdan oluşan bir labirenti seyretmeye davet ediyor. Benzer yapılardan farklı olarak dışarıdan görülen metal bir yapıya sahip olan Amber’in, kafes benzeri metal yapısının içerisinden her yöne doğru cam öğeler yükseliyor. Lasvit’in işinin ehli cam ustaları tarafından üflenerek üretilen ışık heykeli, Ferko Signature’ın estetik, teknolojik ve eşsiz mimari yapısını sembolize ediyor.