Teknoloji ve Tasarımda AR-GE Ön Planda!

İş dünyasının son yıllardaki en önemli gündem maddelerinden biri, Ar-Ge destekli inovasyon… Yarının koşullarını bugünden gören yani inovasyonu sadece ürün geliştirmenin değil tüm iş süreçlerinin odağına alan şirketler günümüzde çok daha başarılı işlere imza atıyor. Sürdürülebilir kalkınmanın eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi için inovasyonun büyük bir önem taşıdığına inanan Geberit; neredeyse sekiz kata denk gelen 24 metre yüksekliğinde bir su kulesi içeren 800 m2’lik temizlik teknolojisi onaylı laboratuvarında tüm Ar-Ge çalışmalarını yürütüyor.

Günümüz iş dünyasının olmazsa olmazlarından biri olan inovayson, şirketlerin yol haritasını oluşturmada en önemli madde. Sürdürülebilir kalkınmanın eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi için inovasyonun büyük bir önem taşıdığına inanan şirketler, bu çerçevede AR-GE çalışmalarını sektörün ve müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak için gerçekleştirerek, sınıfında bir üst sıraya kendini taşıyor. Bu bilinçle kurulduğu günden bu yana benimsediği müşteri odaklı inovasyon yaklaşımı ve çözüm ortaklarıyla kurduğu başarılı ilişkiler sayesinde, sektöründe bugünkü konumuna ulaşan Geberit; tüm iş süreçlerini İsviçre’deki 800 m2’lik temizlik teknolojisi onaylı laboratuvarında gerçekleştiriyor.

Bugüne kadar üzerine imza attığı inovatif ürünlerini simülasyon programlarında geliştiren, 3 boyutlu yazıcılar ile prototipler üretip üzerinde çalıştıktan sonra üretime geçen Geberit, akıllı klozetlerini ve montaj sistemlerini, AB standartlarına uygun olarak üretiyor. İsviçre merkez binasındaki bina teknolojisi ve akustik laboratuvarında ses, materyal teknolojisi ve statik üzerine testler yapan Geberit mühendisleri; uykunuzu bozan sıhhi tesisat seslerinin tarihe karışması için birden fazla çalışmanın altına imza atıyor.

Geberit ses sorununa iki taraflı yaklaşıyor…

Drenaj sistemi, sifon, akıllı klozet sistemlerinden suyun akışını, türbülansını, suyun basınç ve hız dağılımı ve hatta gürültü oluşumunu inceleyen Geberit, gelişmiş teknolojisini kapsamlı teknik bilgi birikimi ile birleştiriyor. Bir sıhhi tesisatın akustik özelliklerini optimize etmek için temelde iki seçenek olduğunu söyleyen Geberit mühendisleri, ses kaynağını değiştirmenin ve/veya ses aktarımını azaltmanın bu seçenekler olduğunu ve Geberit’in her iki seçenek için de yoğun olarak çalıştığını söylüyor. Bu farkındalıkla da Geberit’in geliştirdiği bir ürünü, ekonomik ve sürdürülebilir olarak imal edilebilecek hale gelene kadar seri üretime geçmediğini söyleyen Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu, Ar-Ge mühendislerinin ve süreç mühendislerinin yakın iş birliği içinde çalıştıklarını belirtti. Kazazoğlu, “Gürültünün üretilmesi ve yayılması birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle ses testleri daima olabildiğince gerçekçi koşullar altında yürütülür. Bir test düzeneği, tam donanımlı ve profesyonelce panelli ön duvarlar veya on metre yüksekliğe kadar çıkan atık su boruları ile birkaç kat boyunca kolayca yayılabilir. Bu bilinçle Geberit’in akustik uzmanları, ses emisyonlarını hesaplamak için yalnızca çok hassas mikrofonları değil aynı zamanda düzinelerce sensör ve hatta lazer ışığı kullanıyor. Çünkü ses testlerinin sonuçları, mevcut ürünlerdeki gelişmelere ve tamamen yeni çözümlerin geliştirilmesine yol açar. Montaj teknolojisi ve uygulama mühendisliği departmanları, akustik uzmanlarının geniş bilgi birikiminden de yararlanmaktadır” dedi.

Yıllarca süren testler…

Cengiz Kazazoğlu

Bir sıhhi tesisat ürününün yıllarca mükemmel çalışması gerektiğinin altını çizen Kazazoğlu, Bu nedenle Geberit, mümkün olan en iyi ürün materyali seçmeye en üst düzeyde önem vermektedir. Örneğin, binalarda içme suyu ve gider tesisatlarındaki boru sistemleri için plastik borular, ISO standartlarına göre son derece zorlu işlevsel şartnameleri yerine getirmeli ve sertifikalı 50 yıllık hizmet ömrü sağlamalıdır. Yeni malzemelerin pratikte kullanılmadan 50 yıl önce test edilmesi gerçekçi olmamasından ötürü, test aşamasında yaşlanma süreci hızlandırılmalıdır. Malzemelerin uzun vadeli özelliklerini değerlendirmek ve ömrünü tahmin etmek için çeşitli testler yapılmaktadır.” diye açıkladı.

Kaya gibi sağlam…

Öte yandan asma klozetler için üretilen Geberit montaj elemanlarının 400 kg ağırlığına dayanacak şekilde tasarlandığını belirten Geberit Türkiye Ürün Müdürü Fikret Gençgel ise bu değerin Avrupa standartlarında olduğunu söyledi. Bu bilinçle Geberit’in bu yükü taşıyabilecek alçıpan veya tuğla duvar konstrüksiyonları için montaj elemanları tasarladığını aktaran Gençgel, “Lavabolar ve pisuvarlar için maksimum yük 150 kilogram ve destek kolları için 100 kilogramdır. Yapı teknolojisi ve akustik laboratuvarındaki statik testler için montaj elemanları tam olarak normal bir şantiye ortamında olduğu gibi montaja tabi tutulur. Gerçek inşaat durumlarının tek farkı, montaj elemanlarına – vitrifiye değil – test ağırlıkları için bir çelik destek çerçevesinin vidalanmasıdır.”


Geberit:
Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ve kurşun armatürlü ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitfifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 6 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 30 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, 40 ülkede, 12,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Geberit, 2015 yılında 2,8 milyar CHF net satış açıklamıştır.