ANKARA ETLİK SAĞLIK KAMPÜSÜ Asansörlerine (Liftinstituut) Güvencesi…

Toplamda 3 bin 566 yatak kapasitesi ile dünyanın en büyük dördüncü, Türkiye’nin ise ikinci en büyük hastane yatırımı olan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün asansörleri Liftinstituut’e emanet edildi. Uluslararası bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut, Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’ne toplamda 201 asansör, 24 yürüyen merdiven ve 6 yürüyen bandın denetlemesini yapacak.

Dünyanın dört bir yanındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut, dünyanın en büyük hastane yatırımlarından birisi olan Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün asansörlerinin denetleme işini üstlendi.  Sağlık Bakanlığı’nın Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) modeli ile yürüttüğü entegre sağlık kampusları programı kapsamındaki 3 bin 566 yataklı Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü’nün asansörleri ve yürüyen merdivenleri dünya devi firmanın Liftinstituut Solutions Türkiye ofisi tarafından denetlenecek.

Projenin tasarım süreciyle ilgili çalışmalara başladıklarını belirten Liftinstituut Solutions Türkiye Bölge Müdürü Süleyman Özcan, “Asansör ve yürüyen merdivenler için hastane ihtiyaçları doğrultusunda trafik analizleri yapılarak, ünitelerin spesifik özelliklerini belirledik. Sonrasında satın alma süreci desteğimiz ile hastane kullanım yoğunluğunu kaldırabilecek, kaliteli ürün seçimi noktasında destek olduk. Proje yönetimi desteğimiz ile de asansör montajının zamanında, kaliteli bir şekilde monte edilmesi ve piyasaya sorunsuz arz edilmesi için şantiyeye destek verilecektir” diye konuştu. 

18 Ayda 201 Asansör Yapılacak

Çalışmalara 2016 Ekim ayından itibaren başladıklarına dikkat çeken Özcan, şu bilgileri verdi: “Proje tam olarak 1 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak ve toplamda 22 ay sürecek. Proje bittiğinde toplamda 201 asansör, 24 yürüyen merdiven, 6 adet yürüyen bandı bitirmiş olacağız. Asansörlerden toplam yaklaşık 40000 kişi yararlanacak.”

Ankara’nın Keçiören ilçesindeki Etlik semti yakınlarında, 1.071.885 m² arazi üzerinde, büyük bir kentsel gelişim projesi olacak. Proje kapsamında, bir sağlık kompleksi, medikal bir otel, iki helikopter pisti, bir üniversite, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve bir ticari bölge yer alacak. Hastanenin kendisi 3.566 yatak kapasitesine sahip olacak ve Ankara’daki mevcut altı hastanenin yerini alacak. Projenin inşaat aşamasının 42 ay sürmesi ve kampüsün 25 yıllık işletim hayatının sonunda Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi bekleniyor.


Liftinstituut:
Liftinstituut, 2002 yılında Hollanda sınırları dışındaki ilk ofisini Türkiye’de açtı. Geçen 10 yıllık süreçte kurum, Türkiye’de yüzlerce asansör komponentini belgelendirdi. Ayrıca bazı asansör firmalarını da Asansör Yönetmeliği kapsamında montaj ve piyasaya arz konusunda yetkilendirdi. Liftinstituut tarafından sertifikalandırılan ve AB sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkı kazanan onlarca Türk malı, Avrupa’daki rakipleri ile yarışır hale geldi.

Liftinstituut, Mart 2009’da ANSI (Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü) tarafından AECO (Akredite Asansör Yürüyen Merdiven Belgelendirme Organizasyonu) olarak atandı. Böylece, Liftinstituut Kuzey Amerikan asansör pazarında da aktif rol almaya başladı. Avrupa ve Asya’da üretilmiş birçok marka ve ürün, ABD ve Kanada’da satılmak üzere Liftinstituut tarafından test edildi ve onaylandı.

Avrupa Standardizasyon Komitesi’ne (CEN) üyeliği bulunan, aynı zamanda Kuzey Amerika’daki AECO’nun ve asansörlere CE Belgesi veren ilk NOBO’lardan olan Liftinstituut; sadece asansör ve yürüyen merdivenler hakkında hükümetlere, mimarlara, inşaat sektörüne ve bina sahiplerine denetleme hizmeti sunuyor.

Liftinstituut’ün şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Liftinstituut Solutions ise, inşaat sektörünün parlayan yıldızı Türkiye’de, asansör ve yürüyenmerdivenleri belgelendirmenin çok ötesinde geniş bir danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Trafik analizi, uygun ekipman seçimi, montaj, teknik destek ve sonrasında doğru ürün kullanımı, ürünün kontrolleri ve iş planı takibini sürekli olarak sürdürüyor. Bağımsız ve doğru uygulama anlayışıyla hizmet veren Liftinstituut Solutions, asansör ve yürüyen merdivenlerin onlarca yıllık kullanım süresi boyunca servis hizmetlerini en doğru şekilde destekleme hizmeti veriyor.

Günümüzde Amsterdam ve İstanbul ofisleri ile Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya’da test ve belgelendirme, Avrupa ve Türkiye’de de yeni tasarım, uygulama ve servis danışmanlığı sunan ve sadece düşey taşıma sistemleri konusunda faaliyet gösteren tek organizasyon olarak çalışmaya devam ediyor.