“Yazla birlikte tatil bölgelerinde emlak sektörü canlandı!

Haziran ayı ile birlikte Türkiye’deki tatil bölgelerinde emlak sektörü daha da canlandı. Pek çok bölgede satılık ve kiralık konut fiyatları artış gösterdi. Çeşme’de son bir yıl içinde satılık konut fiyatları yüzde 25, kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 arttı. Çeşme’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 5 bin 616 TL’den 7 bin TL’ye yükseldi. Bu rakamlar, satılık konutta metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 TL olan İstanbul’un oldukça üzerinde seyretti. Kuşadası, satışa çıkarılan 1.999 yazlık ve 65 otel ilan sayısıyla Türkiye’deki tatil bölgeleri arasında en çok ilana sahip olan bölge oldu. Türkiye genelindeki satılık ilanlar arasında yazlıkların ortalama fiyatı 445 bin 743 TL, otellerin 58 milyon 719 bin TL, turistik arsaların ise 18 milyon 312 bin TL olarak hesaplandı.

Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte Aydın, İzmir, Muğla ve Balıkesir gibi illerdeki yazlık ve otellerin fiyatları arttı. İlan sayıları da fiyatlarla birlikte artarken, turistik mülk sahipleri mülklerini satışa ve kiralamaya açtı. Türkiye geneline bakıldığında Kuşadası, Marmaris, Bodrum ve Alanya gibi popüler tatil bölgelerindeki ilanların sayıları bir hayli fazla. Emlak arayışını dijitale çevirip satılık ve kiralık ilanları internet üzerinden takip edenlerin sayısı daha da arttı. Buna bağlı olarak, emlak ofisleri ve mülk sahipleri de Hürriyet Emlak’taki ilanları sayesinde 2-3 kat daha fazla satış gerçekleştirdi.

Hamburger’in 240 TL’ye satıldığı Çeşme’de konut fiyatları dudak uçuklatıyor

Yaz aylarıyla birlikte tatil bölgelerindeki fiyatlar artarken, son bir yıllık değişime bakıldığında da pek çok bölgede artış görüldü. Kuşadası’ndaki satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 11 arttı. Bölgedeki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.907 TL’den 2 bin 120 TL’ye yükseldi. Çeşme’de son bir yıl içinde satılık konut fiyatları yüzde 25, kiralık konut fiyatları ise yüzde 12 arttı. Çeşme’de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 5 bin 616 TL’den 7 bin TL’ye yükseldi. Bu rakamlar, satılık konutta metrekare ortalama fiyatı 4 bin 541 TL olan İstanbul’un oldukça üzerinde seyretti. Foça’da ise satılık konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 26 artarak metrekare ortalama fiyatı 2 bin 500 TL’den 3 bin 158 TL’ye ulaştı. Bodrum’da ise son bir yıl içinde Bodrum’da satılık konut fiyatları yüzde 11 artış gösterdi. Bölgedeki konutların metrekare ortalama fiyatı 4 bin 850 TL’den 5 bin 392 TL’ye yükseldi. Ayvalık’ta da satılık konutların son bir yıl içindeki yükseliş oranı yüzde 25, kiralık konutların yüzde 30 oldu. Öte yandan fiyat artışları özellikle Mayıs ayından itibaren hızla yükselişe geçti.

İlçelere göre konut m2 ortalama fiyatları

İlçe Kiralık Satılık
Kuşadası 9 TL 2.120 TL
Çeşme 206 TL 7.000 TL
Foça 12 TL 2.571 TL
Bodrum 40 TL 5.392 TL
Ayvalık 12 TL 2.596 TL

Kuşadası’nda 1.999 yazlık ilanı satışa çıkarıldı

Hürriyet Emlak verilerine göre, Kuşadası’nda 1.999 satılık yazlık ve 65 satılık otel ilanı çıktı. Bu rakamlar ile Kuşadası, diğer tatil bölgeleri arasında ilk sırada yer aldı. Marmaris de 65 satılık otel ilanıyla dikkat çekti. Marmaris’teki küçük otel işletmelerine ilgi azalırken, bu bölgedeki yazlıklara olan talep arttı. Kentsel dönüşümün de etkisiyle birlikte Marmaris’teki yazlık fiyatları yükseldi. Bodrum, 171 adet satılık turistik arsa ile ilk sıraya yerleşti. Özellikle emekli yazlıkçılar Bodrum’daki yazlıklara yoğun ilgi gösterirken, yatırımcılar da tercihlerini bu bölgedeki arsalardan yana kullandı.

Satılık yazlıkların ortalama fiyatı 445 bin 743 TL

Türkiye genelinde tatil bölgelerindeki satılık ilanlar arasında yazlıkların ortalama fiyatı 445 bin 743 TL, otellerin 58 milyon 719 bin TL, turistik arsaların ise 18 milyon 312 bin TL olarak hesaplandı. Kiralık ilanların fiyat ortalaması ise yazlıklarda 689 bin 749 TL, otellerde 12 bin 738 TL, turistik arsalarda 388 bin 278 TL oldu.

Türkiye genelinde satılık ilanlar arasında en pahalı yazlık 32 milyon 273 TL ile Bodrum’dan, en pahalı otel 3 milyar 527 milyon TL ile Beşiktaş’tan, en pahalı turistik arsa ise 999 milyon TL ile Ayvalık’tan çıktı. Yine satılık ilanlar arasında en ucuz yazlık 29 bin TL ile Karasu’dan, en ucuz otel 160 bin TL ile Beşiktaş’tan, en ucuz turistik arsa ise 35 bin TL ile Gelibolu’dan çıktı. Kiralık ilanlar arasında en pahalı yazlık 280 bin TL ile Marmaraereğlisi’nde, en pahalı otel 9 milyon 700 bin TL ile Kemer’de, en pahalı turistik arsa 3 milyon 300 bin TL ile Bodrum’da iken; en ucuz yazlık 100 TL ile İçel’de, en ucuz otel 120 TL ile Altındağ’da, en ucuz turistik arsa ise 2 bin 500 TL ile Bergama’da oldu.

İlanların ortalama fiyatları

Ortalama Fiyat Kiralık Satılık
Otel 689.749₺ 58.719.791₺
Yazlık 12.738₺ 445.743₺
Turistik Arsa 388.278₺ 18.312.989₺
Hakan Çelik

Yatırımcıların rotası yazlık bölgelerde

Yaz aylarında gayrimenkule yatırım yapanların rotası yazlık bölgelere çevrildi. Kuşadası, Çeşme ve Bodrum gibi bölgelerde rekabet daha da arttı. Özellikle lüks otel projeleri, bu bölgelerdeki emlak sektörünü hareketlendirdi. Marmaris’te ise küçük otel işletmeleri düşüşe geçerken, gayrimenkule yatırım yapmak isteyen pek çok kişi yazlıkları tercih etti. Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik, yazlık bölgelerdeki hareketliliği değerlendirdi. Çelik, “Türkiye genelinde turizmin yavaşladığı düşünülse de, tatil bölgelerimize yazla birlikte canlılık geldi. Hem büyük kentlerden kıyı kentlerine tatile gidenler hem de yatırımcılar bu bölgelerden asla vazgeçmiyor. Özellikle yazlığa yatırım yapmanın diğer konut tiplerine göre daha ekonomik olduğu biliniyor. Bu nedenle yazlıklar, her gelir grubuna kazançlı ve kolay bir yatırım aracı olarak görülüyor. Hürriyet Emlak’ta yer alan binlerce yazlık, otel ve turistik arsa ilanı yatırımcıları bekliyor” dedi.


Hürriyet Emlak:
Hürriyet Emlak, emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen, yüksek kalitede hizmet veren, güncel ve detaylı ilanları ile emlak sektörünün nabzını tutan bir platformdur. 2006 yılında kurularak profesyonel ekibi ile çalışmalarına başlamış, kısa sürede hurriyetemlak.com web sitesindeki 15 bin güncel ilan ile yayın hayatına atılmıştır. Hürriyet Emlak, kurulduğu yıldan bu yana, bireysel kullanıcılara ve kurumsal iş ortaklarına yüksek kalitede hizmet vererek emin adımlarla ilerlemektedir. Emlak ofislerinin, bireysel üyelerin ve kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak birçok ürünü “Türkiye’de ilk” olarak hizmete sunan Hürriyet Emlak, kullanıcıların aradıkları gayrimenkulü sadece bulmayı değil, o gayrimenkulü edinmeye giden yolculuğu kolaylaştırmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.hurriyetemlak.com