(PTT A.Ş.)’den “Tarihi Çeşmeler” Konulu ANMA PULU

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), “Tarihi Çeşmeler” konulu anma pulu hazırlamıştır. 36×52 milimetre boyutundaki anma pulu 20 Haziran 2017 tarihinde 1,60 TL bedelle, söz konusu pula ait 110×180 milimetre boyutundaki ilk gün zarfı ise 2,75 TL bedelle PTT işyerlerinde, http://www.filateli.gov.tr adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunulacaktır.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte “Tarihi Çeşmeler 20.06.2017 İSTANBUL” ibareli ilk gün damgası “Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü İSTANBUL” adresinde kullandırılacaktır.

Çeşmeler, halkın su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen yapılardır. Bu yapılar mahalle, cami, şadırvan, oda çeşmeleri ve musluklar ile sultanların yaptırdıkları anıtsal çeşmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Anıtsal çeşmelerin en ihtişamlılarından biri III. Ahmet Çeşmesi’dir. Bu tarihi eser, Bizans zamanından kalma Perayton adlı çeşme yerine dönemin padişahı III. Ahmet tarafından 1728 yılında yaptırılmıştır. III. Ahmet Çeşmesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın Bab-ı Hümayun kapısının baktığı Ayasofya Meydanı’nın merkezinde yer almaktadır. Eser, merkezinde bulunan sekizgen prizma gövdeli su haznesinin köşelerine yerleştirilen sebiller ve cephelerdeki çeşmelerden oluşmaktadır. Osmanlı mimarisinin klasik mimariden barok mimariye yönelişini gösteren ihtişamlı ve zarif yapıda, taş ve bronz işçiliği yazılar kadar tahta saçaklar da birer sanat şaheseridir. Tarihi çeşme üzerinde yer alan kasidenin “Aç besmeleyle iç suyu Han Ahmet’e eyle dua” diye biten son beytini III. Ahmet’in söylediği rivayet edilmektedir. Kasidenin sonuna Sultan’ın imzası yerleştirilmiştir.

PTT A.Ş. tarafından İstanbul’un eşsiz tarihi yapılarından III. Ahmet Çeşmesi görsellerine yer verilerek hazırlanan “Tarihi Çeşmeler” konulu anma pulu ve ilk gün zarfı 20 Haziran 2017 tarihinde tedavüle sunulacaktır.