BETONART YAZAR BULUŞMALARI #52 Bülent Somay ve Kutlukhan Kutlu’nun katılımıyla gerçekleşti!  

BETONART Yazar Buluşmaları, “Ütopya ve Fantaziler” temalı 52.sayı için sayının konuk editörü Bülent Somay ve yazarlarından Kutlukhan Kutlu’nun katılımıyla 1 Haziran 2017 Perşembe 19.00’da Studio-X İstanbul’da gerçekleşti.

2015 yılından bu yana her sayının ardından düzenlenen, dergiye katkıda bulunanların hem dergi ekibiyle hem de birbirleri ile tanışma, görüşme fırsatı bulduğu, dergi ekibi, konuk editör ve yazarlarla o sayının hikayesinin paylaşıldığı, sayfalara sığmayanların, akıllara takılanların hep birlikte tartışıldığı, tema ile sınırlı kalmayıp mimarlık, tasarım ve sanata dair gündemde ne varsa hepsinin konuşulduğu “BETONART Yazar Buluşmaları” ilk defa söyleşi formatında gerçekleşti.

Bülent Somay, Kutlukhan Kutlu, Fotoğraf: Sahir Uğur Eren

Söyleşide ütopya, distopya ve fantastik dünya tasarımlarının mimari ile ilişkisi farklı perspektiflerden öykülerden, filmlerden, mitlerden örneklerle tartışıldı. Bülent Somay ütopyaları ve mimarlığı totaliterlik açısından ele aldı, açık ütopya kavramı ve bunun mimarlıkta nasıl olabileceğini Sagrada Familia üzerinden anlattı. Kutlukhan Kutlu endüstri sonrası şehirlerinin fantastik hikâyelerdeki yansımalarını, şehir içinde şehirler, sınırlar üzerine konuştu. Ütopya ve fantazyaların mimarlık ile kesişiminde totalitarizm, tekinsizlik, hijyen, slumming kavramı gibi birçok konu gündeme geldi.

BETONART Yazar Buluşmaları #52, Studio-X Istanbul, Fotoğraflar: Sahir Uğur Eren

Söyleşinin ardından davetliler Esperanza‘nın silvestre kahvesi eşliğinde tanışma, fikirlerini paylaşma imkanı buldu. Katılımcılara BETONART Yazar Buluşmaları’na özel olarak hazırlanan kartpostallardan ve derginin eski sayılarından hediye edildi.