[söyleşi]: “Bunu sektörümüzü dönüştürecek, bina kabuğunda fark yaratacak bir çözüm olarak sunduk.”

Lebriz Akdeniz ve Neslihan İmamoğlu

Türk YTONG Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Lebriz Akdeniz ile Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul 2017 fuar katılımları, yeni ürün ve hedefleri üzerine konuştuk.

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sizi sektörde farklı kılan özellikleriniz nedir?

Türk YTONG, Türkiye’nin ilk gazbeton üreticisi ve 54 yıllık bir geçmişe sahip. Kaliteli yapı malzemesi gazbeton ile birlikte binalarda ısı yalıtımı, enerji tasarrufu gibi kavramların yerleşmesinde başı çekmiş, bugün geldiği noktada bu 54 yılı dolu dolu geride bırakmış bir firma.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın da lideri olmuş durumdayız bu hem ülkemiz hem bizler için çok gurur verici. Bizi tercih eden, bize güvenen müşterilerimizin bu güvenine layık olarak bu vizyonu devam ettirmeye çalışıyoruz ve bu anlamda birçok yenilik yapıyoruz. Bu fuarda da bu yeniliklerin bir kısmına tanıtmak üzere standımızda yer veriyoruz.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Son yıllarda katıldığımız tüm fuarlarda birçok yenilik tanıttık. Bu yıl ön planda olan ürünümüz ise yeni ısı yalıtım levhamız Multipor. Geçen sene Çatalca’da açtığımız fabrikamızda üretmeye başladığımız bir ürün. Daha önceki yıllarda farklı versiyonunu piyasaya sürmüştük ama gelen talep ve ilgi bizi Multipor ürününü burada bir tesis kurarak üretmeye itti. Mantolamada ve binanın ısı yalıtımında kullanılan tamamen yanmaz, mineral, A1 sınıfı, mineral yapılı olması nedeniyle nefes alan, çevreyle dost, sağlıklı bir ürün. En önemli farkı ise yanmazlık. Yangın yönetmeliği ve Isı Yalıtım Yönetmeliği ile ilgili talepleri karşılıyor Multipor. Yangına dayanıklı olmasının yanında suya da dayanıklı bir ürün. Benzer ürünlerden bu açıda çok ayrışıyor ve yapı ömrü boyunca da bu özelliğini, yalıtım performansını koruyor. Sektörde gerçekten büyük bir ilgiyle karşılaştı. Fuarda da daha geniş kitleye hitap etme fırsatı bulacağımızı düşünüyorum.

Bunun yanı sıra fuarda 2023 yılı için bir İnovasyon hedefi ortaya koyduk. Geçen yıl fuarda gazbeton bloklarımızın, blok duvar ürünlerimizin ısı yalıtım performansını %30 iyileştirdiğimiz YTONG 0,09 diye bir ürünümüzü ilk kez piyasaya sunup sektöre tanıtmıştık. Bunu sektörümüzü dönüştürecek bina kabuğunda fark yaratacak bir çözüm olarak sunduk. Şu andaki hedefimiz de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılında ürünlerimizin ısı iletkenlik performansını geliştirerek YTONG 0,07’yi çıkarmak, bunu da standımızda duyuruyoruz.

Üçüncü ve son yeniliğimiz ise yine Türkiye’de bir ilk; YTONG BİM nesnesi hizmetleri, çözümleri sunuyoruz. BIM obje kütüphanesine yüklediğimiz ürünlerimiz var. Bu dünyada yaygınlaşan ülkemizde de yeni yeni konuşulmaya başlanan bir şey o anlamda da ilk çalışmalarımızı yaptık, önümüzdeki dönemde bütün ürünlerimizi daha geniş kapsamda BIM kütüphanesine yükleyeceğiz. Mimarlar müteahhitler ve uygulamacılar için yararlı olacağını düşünüyorum.

Yapı Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Kurulduğundan beri Türkiye’de yapı fuarlarının katılımcıları arasındayız. Fuarın 40 yıl öncesinden bugüne değişimine de aslında tanıklık ettik. Birçok şeye öncü olduğunu düşünüyorum. Burada markaların birbirleriyle yarışma, yeniliklerini sergileme fırsatı bulduğunu düşünüyorum; ürün sergileme, stand kültürü açısından da çok farklılık getirdiğini düşünüyorum. Fakat tabii bir taraftan da bilginin farklı şekillerde paylaşılması söz konusu artık ve bu fuarları uzun vadede çok olumlu etkilemeyecek belki; ama dönüp baktığımız zaman 40.yılda markaların birçoğunun aynı heyecanla burada olduğunu görüyoruz. Biz hem yenilikleri sektöre duyurduğumuz hem de sektördeki bütün paydaşlarımızı ve dostlarımızı ağırladığımız bir etkinlik olarak görüyoruz ve büyük mutluluk duyuyoruz. Bizim için gerçekten de yılın önemli aktivitelerinden biri.