(REIDIN) Emlak Endeksi NİSAN Ayı Sonuçları Açıklandı!

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Nisan ayı sonuçları açıklandı. ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Nisan ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre %0.46, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.71 oranında gerçekleşti. Satışlarda banka kredisi kullanım oranının %35 olduğu Nisan ayında, stok erime hızı %3.8 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeks’ Nisan ayı sonuçlarına göre ise konut fiyatlarında %1.22 oranında artış yaşandı. Nisan ayında konut fiyatlarının en fazla yükseldiği şehir Bursa, en çok azaldığı şehir ise %2 oranı ile Erzincan oldu.

‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2017 yılı Nisan ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, “Orta gelirlinin konut edinmesinin hedeflendiği, 1 Şubat’ta başlayıp 31 Mart 2017’de sona eren ‘Gayrimenkulde Güç Birliği-20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının olumlu etkisi, Nisan ayında da sürdü. Nisan ayında banka kredisi kullanım oranının bir önceki aya göre 2 puan artarak %35 oranında gerçekleşmesinde de kampanyaların etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada tüm konut tiplerine yönelik talepte artış görülen Nisan ayında, en fazla yükseliş %0.57 oranı ile 3+1 konut tipinde gerçekleşti. Ayrıca markalı konut projelerinde Nisan ayında gerçekleştirilen satışların %6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın 1 puan altında kalan bu oranın, önümüzdeki aylarda artmasını bekliyoruz” dedi.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Sn.Recep Haki, İş Bankası’nın desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan emlak endeksleri ile ilgili açıklama yaptı. Recep Haki, “İş Bankası 2017 Mart sonu itibarıyla ulaştığı 18.8 milyar TL tutarındaki konut kredisi hacmi ile yıl sonuna kıyasla %6,08 oranında gelişme göstermiş ve elde ettiği %11.7’lik(*)pazar payı ile sektörün önemli bir oyuncusu olma özelliğini sürdürmüştür. Özellikle son dönemlerde kredilendirme oranının artması ile KDV’nin ve tapu harç masraflarının düşmesi gibi düzenlemeler, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirdi ve piyasayı hareketlendirdi. Son 3 yıllık zaman diliminde artan konut satışları, 2017 yılının ilk aylarında da bu yılki satış hacminin geçmiş yıllar seviyesinde olacağının sinyallerini vermiş oldu. Düzenlemeler sonrasında sektörde yaşanan hareketlilik, bankaların kredi hacimlerine de olumlu yansıdı. Emlak Konut GYO A.Ş ve GYODER ile mart sonuna kadar sürdürülen kampanya kapsamında uygun faiz ve 240 aya kadar vadelendirme seçeneklerimiz ile bankamız ilk çeyrek verilerine olumlu katkı sağlayan sonuçlar elde edildi. Konut sektörünün geleceğine güvenen İş Bankası, bu alandaki yatırımlarına devam ederek bankamız müşterisi olsun ya da olmasın tüm kullanıcıların ev kredisi başvurularının alınmasından, taleplerin krediye dönüşmesine kadar geçen tüm süreçleri içeren bir uygulamayı dijital ortamda hizmete sunmuştur. Kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla isbank.com.tr ana sayfada hayata geçirilen “Anında İşlem Ev Kredisi” hizmeti ile kullanıcılara uçtan uca dijital bir ev kredisi deneyimi yaşatılmaktadır” diye konuştu.

Yeni konutların fiyatı Nisan’da %0.46 arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, Nisan ayında bir önceki aya göre %0.46 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre %2.71 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %74.50 oranında artış yaşandı. Nisan ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.50 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde %0.23 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 10.4 puan fazla artış gösterdi.

Banka kredisi oranı %35

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin banka kredisi kullanma oranı, bir önceki aya göre Nisan ayında 2 puan artarak %35 oranında gerçekleşti. Nisan ayında senet kullanım oranı %47, peşinat kullanım oranı ise %18 oldu.

1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1’de artış sürüyor

Nisan ayında satışı gerçekleştirilen konutların %38’i bitmiş, %62’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipi satışının %0.40 oranında arttığı Nisan ayında, 2+1 konut tipinde %0.51, 3+1 konut tipinde %0.57 ve 4+1 konut tipinde %0.33 oranında artış yaşandı.

Büyük alanlara sahip konutların satışında yükseliş

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.35 oranında artış yaşanan Nisan ayında, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.65 oranında, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.34, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda %0.52, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda %0.27 oranında artış görüldü.

Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalamanın altında

Markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların %6’lık oranı yabancı yatırımcılara yapıldı. Son 6 aylık ortalamanın %7 olduğu yabancı yatırımcılara satış Şubat’ta %4, Ocak’ta %3 olarak gerçekleşirken, Mart ayında bu oran %10’a çıkmıştı.

ENDEKS, İŞ BANKASI’NIN DESTEĞİ İLE 101. SAYIYA ULAŞTI

İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi, 101. Sayısı ile gayrimenkul sektörünün nabzını ölçmeye devam ediyor. REIDIN Emlak Endeksi son sonuçlara göre; Nisan ayında bir önceki aya göre %1.22 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %9.50 oranında artış gerçekleşti.

Konut fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Bursa

Nisan ayında metrekare başına konut satış fiyatları %2.27 oranında artan Bursa, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise %2 oranı ile Erzincan oldu. Nisan ayında bir önceki aya göre %0.2 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %4.14 oranında artış gerçekleşti.

En fazla kira artışı Edirne’de yaşandı

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’ne göre ise Nisan ayında bir önceki aya göre %0.63 ve geçen yılın aynı dönemine göre %4 oranında artış gerçekleşti. Nisan ayında metrekare başına konut kira değerleri %2.02 oranında artan Edirne, kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Isparta ise %2’lik oranla bu dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Bilecik’te

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında Aydın gelirken, yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

Yıllık artışta ilk sırada Balıkesir geliyor

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 3 il; Balıkesir (%28.10), Tekirdağ (21.41) ve Çanakkale (19.37) oldu. Yıllık oranlara göre kiralık konut fiyatları ise en çok Balıkesir (20.83), Aydın (18.54), Yozgat (17.03) illerinde yükseldi.


(*) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca yayınlanan aylık sektör verileri kullanılarak hesaplanmış olup, sektör rakamlarında katılım bankaları hariç tutulmuştur.