“Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: RENK” Atölye Sergisi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde!

“3. İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı” kapsamında PETRA The Flooring Co. ve Binat İletişim & Danışmanlık tarafından düzenlenen ve bienal süresinde PETRA’nın Sarıyer’deki binasında yer alan “Sarıyer’de Bir Hatırlatıcı: Renk” sergisi 21 Nisan – 8 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde ziyarete açık olacak. 28 Nisan 2017 Cuma günü ise Murat Şanal bir konferans verecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyeleri Ayşegül Kuruç ve Aylin Ayna tarafından yürütülen; mimarlık fakültesi öğrencileri ve mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleştirilen renk atölyesinin sonuç ürünlerinden oluşan serginin kaideleri Nilüfer Kozikoğlu tarafından PonceBloc kullanılarak tasarlandı ve üretildi.

Görsel duyum olan rengin, hatırlama, hissetme ve bağ kurma ile ne denli ilişkili olduğunu saptamayı amaçlayan, İstanbul gibi çok katmanlı bir şehrin yine kendisi gibi çok katmanlı yapıya sahip semtlerinden biri olan Sarıyer’de gerçekleşen renk atölyesinin sonucunda öğrencilerin ve semtlilerin fotoğrafları ve bu fotoğraflar üzerinden tanımlanan renkler ile hazırlanan kartela içinden seçilen 9 çalışmada, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden önce Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde de sergilendi.

Sergi kapsamında konferanslar da düzenleniyor. 13 Nisan 2017 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Nevzat Sayın, “Mimaride Renk Üzerine…” başlıklı bir konferans vermişti. 28 Nisan 2017 Cuma günü ise Murat Şanal Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Alpay Aşkun Salonu’nda “BİRLEŞEN DOKULAR: Paylaşılan Alan Tasarımı” başlıklı bir konuşma yapacak.

28 Nisan 2017 Cuma, Saat: 16.00

Murat Şanal

“BİRLEŞEN DOKULAR: Paylaşılan Alan Tasarımı”

Ayrıntılı Bilgi İçin:

renkatolye.wordpress.com