(Kastamonu Entegre) ve ENAT işbirliği ile ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMA projesi…

Kastamonu Entegre, 2006 yılında ENAT AŞ. ortaklığında başlatılan endüstriyel ağaçlandırma projesi ile bugüne kadar yaklaşık 1.300 hektar sahada ağaçlandırma çalışmalarına destek oldu. Proje 10 yılda, 2.600 hektar sahada yapılacak ağaçlandırma çalışmalarıyla tamamlanmış olacak.

Kastamonu Entegre’nin üçüncü büyük ortağı olduğu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile TEMA Vakfı öncülüğünde kurulan ENAT’ın (Endüstriyel Ağaç Tarımı Sanayi ve Ticaret A.Ş) sürdürdüğü endüstriyel ağaçlandırma ve sıklık bakım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin ilk endüstriyel orman tarımı projesi olma özelliği ile öne çıkan ENAT, sektörlerinin önde gelen temsilcilerinden oluşuyor. Ağaç bazlı panel sektörünün Türkiye’deki en büyük oyuncusu olan Kastamonu Entegre’de bu oluşumda yer alarak, endüstriyel plantasyon ormancılığı konusunda farkındalık yaratılmasına destek oluyor.

Endüstriyel plantasyon ormancılığı konusunda örnek olmak ve bunun gelişimini sağlamak hedefiyle hayata geçen projeyle, doğal orman alanlarının daha iyi korunması, orman ürünleri sektöründeki hammadde tedariğinin kesintisiz devam etmesi, erozyonun önlenmesi ve karbon emisyonlarının azaltılması hedefleniyor. 2006 yılında Bursa ili Karacabey ilçesinde başlanan, ardından Çanakkale Ezine’de ve Gelibolu’da gerçekleşen ağaçlandırma ve sıklık bakım çalışmaları ile bugüne kadar yaklaşık 1.300 hektar sahada ağaçlandırma çalışmaları gerçekleşirken, 10 yılda 2.600 hektar sahanın ağaçlandırılması hedefleniyor.

Ormanları korumak ve ağaç döngüsünü sürdürülebilir kılmak için çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız “Ormanlar, karbon salınımını azaltmak ve küresel ısınmayı yavaşlatmak gibi önemli bir işlevi üstleniyor. Kastamonu Entegre olarak doğal ormanlarımızı daha iyi koruyabilmek, karbon emisyonunu azaltmak, kırsal kalkınmaya katkı sağlayıp istihdam yaratmak, dış pazarlara bağımlılığımızı azaltmak düşünceleriyle endüstriyel ağaçlandırma projesini hayata geçirdik. Ayrıca sürdürülebilir çevre hedefimize uygun olarak hammaddemizi sürdürülebilir kaynaklardan temin ederek, doğal orman alanlarının korunması ve orman ürünleri sektöründeki hammadde tedariğinin kesintisiz devam etmesi bizim için hayati önem taşıyor. Ülkemizde endüstriyel odun üretmek amacıyla kurulan ilk ve tek şirket olan ENAT, geçtiğimiz 10 yılda edindiği tecrübelerle geliştirdiği yeni ve farklı teknikleriyle ağaç tarımında devlet ve özel sektör çalışmalarına da öncülük ediyor. ENAT A.Ş.’nin faaliyetlerine önümüzdeki dönemde de aynı kararlılıkla destek vermeyi hedefliyoruz” dedi.


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2016 yılında 350 milyon euro yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1 milyar euro konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 16 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 94 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadı
r.

Detaylı bilgi için: www.keas.com.tr