[söyleşi]: “Günümüzde çok daha spesifik alt başlıklarda uzmanlaşmış fuarlara olan ilgi artmaktadır”

Ufuk Altıntop

Messe Stuttgart Genel Müdürü Ufuk Altıntop ile firmanın Türkiye yapılanması, fuarların durumu ve R+T Turkey üzerine konuştuk.

Öncelikle bize ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan Messe Stuttgart’ın geçmişinden bahseder misiniz? Niçin Türkiye’de yeni bir yapılanmaya gitme kararı alındı? 

Messe Stuttgart 75 yılını kutluyor ve 2016’da, toplam 147 milyon Euro kazanç ve 28 milyon Euro kar performansıyla Almanya’nın önde gelen fuarcılık şirketlerinden biri olarak anılıyor. ICS Uluslararası Kongre Merkezi Stuttgart’ta her yıl 21.000’den fazla katılımcı, 105.200 m²’lik sergi alanıyla, 1.35 milyon ziyaretçiye, 40.000 m² açık alana ve 33 farklı odaya ulaşıyor. 2018’de ek bir fuar alanına sahip olarak, mevcut salon alanını 120.000 m²’ye çıkaracak. Messe Stuttgart, 51 ülkedeki müşterilerine üç iştirak, 19 dış temsilcilik ve sayısız satış ortağı ile hizmet veriyor.

Messe Stuttgart Türkiye olarak fuar düzenlemeye 2004 senesinde Ibatech İstanbul ve Photo&Digital fuarlarıyla başladı. Şirketimiz, 2010 senesinde global bir fuar organizasyon şirketi olan Landesmesse Stuttgart şirketiyle ortak oldu. Messe Stuttgart, 2010 yılından bu yana Türkiye’deki Messe Stuttgart Ares ortaklığı aracılığıyla temsil ediliyordu. 1 Ocak 2017’de İstanbul merkezli Türkiye’deki ortaklığının kalan hisseleri de satın aldı. Amacımız mevcut fuarlarımız dışında, MS’nin Almanya ve diğer ülkelerde düzenlediği farklı ve güçlü fuarları Türkiye merkezinde Avrasya bölgesine taşımak. Daha fazla ülkeye, alıcı ve katılımcıya ulaşmak istiyoruz. Bunun için Türkiye’nin bölgedeki güçlü jeopolitik yapısıyla çok önemli bir ülke olduğunu düşünüyoruz.Son zamanlarda yapı fuarlarına olan ilginin gittikçe azaldığından söz ediliyor. Özellikle mimarlar fuarlarda kendilerine hitap eden etkinlikler bulmakta zorlandıklarını dile getiriyorlar. Siz fuarcılık alanındaki bu boşluğu nasıl doldurmayı düşünüyorsunuz? Sektöre nasıl hareket kazandıracaksınız?

Günümüzde çok daha spesifik alt başlıklarda uzmanlaşmış fuarlara olan ilgi artmaktadır. Örneğin Stuttgart’ta düzenlenmekte olan “Dach + Holz” fuarı “Çatı ve Ahşap” ile ilgili firmaları bir araya getirmekte ve de bu konulara ilgi duyan ziyaretçiler düzenlenen fuara geldiklerinde bir çok katılımcının sunduğu ürünleri bir arada görme ve karşılaştırma imkanına kavuşuyorlar.

R+T Turkey konusu itibariyle genel bir yapı fuarı olma iddiası içerisinde olmadan kendi ürün gruplarında üretim yapan ve hizmet veren şirketleri bir araya getiriyor. Bir yapı fuarında belki toplamda 20 standda görebileceğiniz ürünler fuarımızda 100’ün üzerinde standda sergilenmektedir. T.M.M.O.B. İç Mimarlar İstanbul Şubesi ile yapmış olduğumuz işbirliği ile 3. kez düzenlemekte olduğumuz R+T Turkey 2017 fuarına ilgiyi arttıma yolunda adımlar attık. Konuyla ilgili en verimli kanalları kullanarak potansiyel ziyaretçilerimize gerek yurt içinde gerekse yurtdışında ulaşmaya ve de onları fuarımıza geldiğinde olabilecek en fazla ürün grubu sergileyerek mutlu etmeye çalışıyoruz.

R+T Turkey, bu yıl 3. kez düzenlenecek. İlk 2 fuarla ilgili izlenimleriniz neler? Katılımcı ve ziyaretçi sayısı açısından değerlendirildiğinde beklentilerinizi karşıladı mı?

R+T Turkey Panjur, Kapı/Geçiş ve Güneşten Koruma Sistemleri İhtisas Fuarı, 2015 senesinde daha fazla ziyaretçi ve katılımcı çekerek çok olumlu bir sonuç elde etti. Yurt içi ve yurt dışından gelen 7 bin 21 ziyaretçi (2013: 6.689 ziyaretçi) 119 katılımcının (2013:116 katılımcı) tanıttığı yeni ürünler ve trendler hakkında bilgi edindi. Ziyaretçi anketi sonucunda göre en yoğun ilgi gören ürünler sırasıyla tente ve sundurma (% 39), pergola  (% 36), panjur ve aksesuar (% 30), pencere kepenkleri (% 26), geçiş sistemleri (% 16) ve iç bölümde bulunan güneşlikler (% 14) oldu. Katılımcıların % 29’u (2013: %16) yurt dışı kaynaklıydı. Yurt dışından gelen ziyaretçi oranı da yüzde 32’ye (2013: %27) yükseldi. Ziyaretçilerin neredeyse yarısı İstanbul’un yakınındaki 300 km çapında bir bölgeden geldi. Fuara başta Türkiye olmak üzere İran, Yunanistan ve Bulgaristan gibi komşu ülkeler ile Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün, Almanya, İtalya, Rusya, Kosova, Çin ve İsrail’den ziyaretçi geldi. Böylece R+T Turkey Panjur, Tente, Kapı/Geçiş ve Güneşten Koruma Sistemleri Fuarı; Türkiye, Doğu Avrupa ve Yakın Doğu bölgesinde bu alandaki ihtisas fuarı liderliğini başarılı bir şekilde ispatladı. Ziyaretçilerin yüksek bir oranı fuarı tekrar ziyaret edeceklerini belirtti. Ziyaretçilerin yüzde 86’sı bir sonraki fuara kesinlikle tekrar geleceklerini ve yüzde 88’i R+T Turkey fuarını tavsiye edeceklerini belirtti. Ziyaretçiler arasında çok sayıda karar verme pozisyonundaki yöneticiler bulunuyordu. R+T Turkey fuarı ziyaretçileri arasında yüksek oranda karar verme pozisyonundaki yöneticilerin bulunması önemli bir noktaydı. Ziyaretçilerin üçte ikisi (% 65) şirket ve kurumlarda karar verme pozisyonundaki yöneticilerden oluşuyordu. Toplamda çok yüksek bir ziyaretçi kalitesi elde edildi. Ziyaretçilerin yüzde 93’ü satın alma ve tedarik zincirinde karar verici olduklarını, ziyaretçilerin yüzde 60’ı ise önümüzdeki 6 ay içinde yatırım yapmayı planladıklarını belirttiler.

Mart ayında kapılarını açacak R+T Fuarı hakkında bilgi verebilir misiniz? Fuarda hangi sektörlerden ne gibi ürünler görücüye çıkacak? R+T için hazırlıklar nasıl ilerliyor?

“R+T TURKEY 2017”,  Uluslararası 3. Panjur, Tente, Kapı, Geçiş Sistemleri ve Güneşten Koruma Sistemleri Fuarı, 01-04 Mart 2017 tarihleri arasında Yeşilköy CNR Expo’da düzenleniyor. Alanında Türkiye’deki tek ticari fuar olan ve açık, kapalı tüm mekan çözümleri için son teknolojiyle üretilen sistemlerin sergileneceği fuar, yurt içi ve dışından sektörün çok iyi bilinen firmalarını ağırlayacak.

Fuar, mimarlar, iç mimarlar, dekoratörler,  inşaat mühendisleri, proje taahhüt firmaları ve yatırımcılardan, panjur, kepenk, tente ve pergola, güneş koruma sistemleri,  pencere ve sineklik, kapı ve geçiş sistemleri, sürücü ve kontrol sistemleri üreticilerine dek çok geniş bir yelpazede ziyaretçi profiline sahip bulunuyor. Ayrıca, sektörle ilgili toptancılar, distribütörler, bayiler ve perakendeciler ile özellikle uygulayıcılar ve teknik elemanların da ilgi alanına giriyor.

Ülkemizde inşaat sektörünün büyümesini sürdürmesi ve beraberinde yan sektörlere olan yatırımın devam etmesi nedeniyle, uluslararası bir ihtisas fuarı olan R+T Turkey 2017’ ye olan ilginin bu yıl da eksilmeden sürdüğü gözleniyor. Türkiye ve Avrupa’dan Monte Carlo Tente, ICA, Medo Tente, Barış Tente, Brillant, Serge Ferrari ve Nice gibi uluslararası tanınmış sektör temsilcileri fuara katılıyor. Özellikle Alman sanayinin güncel gelişmelerine ilgi duyanlar, 10 Alman şirketinin katılımını onayladığı Resmi Alman Pavyonunu ziyaret edebilecekler.

Ufuk Altıntop

2017 yılı ve sonrası için planlarınızdan söz edebilir misiniz?

Son on yılda hızlı ekonomik büyümesi nedeniyle Türkiye, dünya çapında en hızlı büyüyen piyasalardan biri haline gelmiştir. Türk hükumeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında, 2023 yılına kadar iddialı ekonomik hedefler gerçekleştirmek ve o zamana kadar dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girmek istemektedir. Bu iddialı hedeflere ulaşabilmek için “2023 Vizyonu” doğrultusunda geniş kapsamlı bir önlemler kataloğu oluşturuldu.

Bazı uluslararası müşteriler son gelişmeler paralelinde güvenliğe ilişkin kaygılar taşıyorlar. Haklı olabilirler ancak bu sadece Türkiye için geçerli değildir. Fuarlarımıza her şeye karşın olumlu bir biçimde gelişiyor ve müşterilerimiz de bu biraz zorlu bölgedeki önemli Pazar platformuna bağlı kaldılar. Türkiye güçlü iç pazarıyla, önemli bir ekonomik bölgedir ve öyle kalacaktır. Bu nedenle MS olarak Türkiye’deki faaliyetlerimiz hızlanarak devam edecek.